JEE zagadnienia

0

Witam, jako że to mój pierwszy post. Chciałbym nauczyć się javy - Enterprise Edition (programowałem na studiach głownie w se) pod katem przyszłej pracy. Jednak przeglądając materiały pojawia się szereg zagadnień, które dopiero powoli wyszukuje.

  1. I tutaj prośba, mianowicie mógłby ktoś (na chłopski rozum :) ) przybliżyć każde z tych zagadnień (narzędzi i technologii) związanych z JEE, oraz ich zastosowanie (EJB, JSP, JPA, JSF, Struts, Hibernate i Spring, GWT, JDO) + dodatkowo znajomości jakich zagadnień wymaga się w firmach?

  2. jako ze pracowałem głownie z netbeansem - czy pracodawcy wymagają Eclipse czy raczej przyjęty jest netbeans? I jaki serwer pod JEE - Tomcat czy Glashfish.

  3. Jeśli chodzi o testy jednostkowe to jUnit, Mockito, czy coś innego?

  4. Czy bazy danych są obowiązkowe?

  5. Jakie książki najbardziej polecacie na start (żeby załapać podstawy), a później żeby już wejść na wyższy szczebel wiedzy? Czytałem watek nt. ksiazek (Książki do Javy), niemniej jednak nie ma w nim Java EE 6. Programowanie aplikacji http://helion.pl/ksiazki/java-ee-6-programowanie-aplikacji-www-krzysztof-rychlicki-kicior,javee6.htm6.htm). Co sadzicie o niej na początek?

0

Z twojego posta wynika że w tej javie to za wiele nieprogramowałeś...

  1. Są na ten temat całe książki... JSP i Servlety to najstarsza technologia webowa, oparta o model request-response. JSF to frontendowa technologia webowa Javy EE. Struts i GWT to inne frameworki webowe do Javy (jest ich więcej...). EJB to backendowa technologia Javy EE (dziś chyba przegrywa w tej materii z Webservices które udostępniają podobne możliwości, ale nie są zorientowane na jedna konkretną technlogię). Spring to cały zestaw narzędzi który jest tak jakby opozycją dla stosu JEE, ale ma trochę więcej fajnych zabawek ;]. Hibernate to ORM z którego wyrósł standard JPA z Javy EE.
    Nikt w firmie nie będzie od ciebie wymagal zebyś znał jednocześnie wszystkie te framwworki - zwykle w firmie będą korzystać z jednej konkretnej technologii dostepu do bazy (np. z Hibernate), z jednego frameworka webowego i z jednego frameworka dla warstwy logiki.
  2. Z tego co wiem to zwykle IntelliJ albo Eclipse, z Netbeansa mało kto korzysta.
  3. Wiesz że JUnit i Mockito to dwie różne rzeczy? Powineś znać JUnit4 i ewentualnie TestNG. Poza tym powinieneś znać jakąś bibliotekę do mockowania, czy to Mockito czy Easymock. Ze swojej strony polecam do obu dodatek PowerMock.
  4. Nie musisz umieć tuningować serwera i nie musisz wiedzieć jak optymalizator kosztowy wykona konkretne zapytanie, ale musisz rozumieć jak bazy działają, co to są transakcje i ich izolacja i musisz umieć pisać zapytania.
  5. Olać książki i pisać ;]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1