Mapowanie aktorów biznesowych na systemowych - stworzenie dokumentu

0

Cześć

Temat jak poniżej:

Jak do takiego tematu podejść? To co mam to diagramy BPMN w Enterprise Architect(aktorem biznesowym jest konkretny „tor”. Przykładowo mam tor „Biuro Administracyjne”. Mam również tabelkę w Word ze wszystkimi aktorami(rolami)biznesowymi. W takiej tabelce mam informację o tym jaki to aktor biznesowy, w jakim procesie BPMN się znajduje oraz krótki opis aktora. Przykładowo taki aktor „Biuro Administracyjne” obsługuje sprawy związane z pozyskiwaniem/zbywaniem praw do nieruchomości.

Jak się podchodzi do takiego mapowania z aktora biznesowego na systemowego? Nie wiem za bardzo od czego zacząć...

1

Po co Ci takie mapowanie aktora biznesowego na systemowego? Załóżmy, że je masz. Jaki problem rozwiązałeś?

W procesie biznesowym masz czynności, które mogą być wykonywane przez człowieka lub maszynę. Te maszynowe aktywności, to po prostu wywołanie systemowych przypadków użycia. Z perspektywy użytkownika wywołanie systemowego przypadku użycia, to jakaś akcja w jakimś systemie (uzupełnienie formatki i kliknięcie save, naciśnięcie guzika "GO", wywołanie skryptu itp.)

Z perspektywy systemu, który udostępnia funkcjonalność, to jakiś przypadek użycia w systemie, skojarzony z aktorami systemowymi. System nie musi wiedzieć w jakim procesie uczestniczy, np. przypadek użycia "Wyłącz usługę", może być wykorzystywany w procesach biznesowych związanych z windykacją, obsługą klienta, zapobieganiu nadużyciom (fraud) itp.

Może chodzi Ci o dekompozycję procesów biznesowych na przypadki użycia?

0

Nie chodzi o dekompozycję na przypadki użycia. W dokumentacji z tego co widzę jest kilkadziesiąt różnych procesów. Każdy z nich jest zamodelowany w notacji BPMN. Na torach mamy właśnie tych nieszczęsnych aktorów biznesowych. Każdy z aktorów jest przypisany w dokumentacji zgodnie z modelem do danego procesu.
Mam zrobić Excel, który pokaże mapowanie. Postać tabeli na teraz wygląda następująco:
No i będę musiał dla każdego aktora zrobić mapowanie z roli systemowej na biznesową.

Proces biznesowy Obszar Rola Biznesowa Opis
1.01 Rozwój ADMIN.NIERUCHOMOŚCI Administrator nieruchomości

Po co takie mapowanie? Nie wiem... Klient sobie zażyczył...Niefortunne jest to, że zostałem wrzucony w ten proces kilka dni temu i kompletnie go nie znam. Pewnie po spotkaniu z klientem się dowiem po co ma powstać takie mapowanie natomiast pomijając fakt, że nie wiem po co to nie rozumiem jak do tego podejść. Czy jesteście w stanie podać jakiś przykład mapowania aktora biznesowego na systemowego?

1

No to macierz i jedziesz
System1-Rola1 System1-Rola2 System1-Rola3
Proces1 Rola Biznesowa1 X
Proces1 Rola Biznesowa2 X X

Per tor procesu powinieneś zrozumieć, które przypadki użycia wywoływane są w którym systemie, w ten sposób połączysz tor z systemem. A następnie zrozumieć co wywołwyane jest w danym systemie, w ten sposób połączysz tor-system-przypadek użycia-aktor.

screenshot-20211014161231.png

Ja bym jednak dopytał klienta o co chodzi, żeby nie marnować czasu na bzdurne wypełnianie exceli i później okaże się, że jednak chodzi o mapowanie ról biznesowych na uprawnienia...

1

Pierwsze słyszę o czymś takim ;) czym się różni aktor „biznesowy” od „systemowego”? W takim event stormingu to jedno i to samo, może bpmn to komplikuje na swój sposób. Może przemapuj po prostu 1-1 :)

0
Charles_Ray napisał(a):

Pierwsze słyszę o czymś takim ;) czym się różni aktor „biznesowy” od „systemowego”? W takim event stormingu to jedno i to samo, może bpmn to komplikuje na swój sposób.

Patrzę na to tak:

Z perspektywy projektowania systemu, naturalne jest skupienie się na sofcie, więc patrzenie na end2end sprowadza się przyjęcia end=granica systemu i aktor biznesowy praktycznie równa się systemowemu. Biznesowym aktorem może być jakiś dział, zaś systemowym konkretny ziomek z działu (pełni jakąś rolę w ramach działu), który faktycznie wchodzi w interakcje z systemem

Aktor biznesowy nie musi być aktorem systemowym. Proces biznesowy nie musi być wspierany przez systemy informatyczne. Taki prosty przykład... buda z kebabem i proces sprzedaży ;)

  • Potrzeba obsługi klienta -> Przyjmij zamówienie -> Nalicz ziomka -> Wydaj paragon (albo udawaj, że kasa się zepsuła) -> Przygotuj danie -> Wydaj danie -> Klient obsłużony

Z perspektywy klienta jego proces biznesowy może wyglądać tak:

  • Uczucie głodu -> Udaj się do najbliższej kebabowni -> Wybierz danie -> Zapłać -> Odbierz zamówienie -> Zjedz -> Głód zaspokojony

Ciężko tu mówić, a aktorach systemowych, mimo, że są biznesowi: Kebab Operator oraz Głodny Klient.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1