Diagram przypadków użycia

0

Witam,

czy mógłbym prosić o spojrzenie na ten diagram użycia?
Czy jest on poprawny?

Jak zamodelować to, że każdy aktor musi zalogować się w systemie przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności?
Jak pokazać, że np. Wyświetlanie informacji o pracowniku wykorzystuje przypadek użycia Szukanie pracownika w bazie danych?

Proszę o pomoc
Pozdrawiam

1

Dramat.

  1. Ci klienci to nie wiem po co tam są skoro nie łączą sie z zadnym przypadkiem użycia (bo tego połączenia w złą stronę to nie licze). Zresztą czy oni w ogóle faktycznie używają systemu?
  2. Te wszystkie extendy są bez sesu. Extend oznacza ze jest przypadek bazowy i jest przypadek rozszerzony. U ciebie nie ma przypadku bazowego, tylko po prostu nadałeś jakąś ogólną nazwę dla grupy przypadków. Extend to by było na przykład "Przjęcie dostawy" i rozszerzające to "Przyjęcie materiałow radioaktywnych", bo to też przyjęcie dostawy ale bardzo szczególne i rozszerzone.
  3. Te include do jakiegoś "serwer" które cholera wie czym w ogóle jest, bo ani aktorem ani przypadkiem.
  4. Logowania zwykle się nie uwzględnia bo nie jest biznesowym przypadkiem użycia systemu.

Przypadki użycia opisuja, jak nazwa wskazuje, przypadki użycia systemu przez aktorów. Czy pokazują ci dany aktor może zrobić za pomocą systemu.

0

Shalom, Serdecznie dziękuję Ci za pomoc! :)
Czy mógłbym prosić o spojrzenie na poprawiony diagram?

Usunąłem klientów z diagramu, usunąłem wszystkie extend i include.
Serwer wciąż pozostał - serwer pełni rolę bazy danych (np. po dokonaniu zakupu na serwer trafiają informację o transakcji i serwer je zapisuje, przy logowaniu system weryfikuje wprowadzone dane i sprawdza istnienie danego użytkownika, etc.). Czy powinienem go usunąć? Serwer jest również aktorem. Jak na diagramie pokazać, że istnieje taki przypadek użycia jak np. "Szukanie klienta w bazie danych"?

1

Serwer wciąż pozostał - serwer pełni rolę bazy danych (np. po dokonaniu zakupu na serwer trafiają informację o transakcji i serwer je zapisuje, przy logowaniu system weryfikuje wprowadzone dane i sprawdza istnienie danego użytkownika, etc.).

Czyli serwer jest częścią systemu więc siłą rzeczy NIE MA DLA NIEGO MIEJSCA na diagramie przypadków użycia. Zrozum że diagram UseCase to nie ma być całkowity obraz systemu. To tylko jeden z "punktów widzenia" na system i nie zawiera wszystkich szczegółów. UseCase ma określać jakie funkcje oferuje użytkownikom system. I nic więcej!

Reszta wygląda nawet ok na pierwszy rzut oka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1