Diagram przypadków użycia, diagram ERD

0

Witam
Zwracam się do was z pomocą w małym projekcie.W dużym skrócie, do zrobienia: diagram przypadków użycia UML, diagram ERD oraz schemat tabel dla wymyślonego systemu. Moim pomysłem jest system rejestracji w przychodni lekarskiej!. Poniżej przedstawiam moje wypociny w UMLU oraz diagram ERD. Proszę o przejrzenie, sugestię, porady, gdyż robię już 10 wersję i a każdym razem jest coraz gorzej, wydaje mi się że już nic tu nie pasuje i nie współgra. Mam już tak namieszanie w głowie od tego że potrzebuje świeżego spojrzenia.

http://pokazywarka.pl/0xa6e2/

0
  1. System NIE może być aktorem. Z definicji. Piszesz o przypadkach użycia systemu! Samochód nie może używać sam siebie ;] Ktoś może używać samochodu. Tak samo jest z systemem. U ciebie aktorem jest tam jakis trigger czasowy co najwyżej.
  2. Nie rozumiem powiązania "Lekarza" z karoteką w bazie danych. Szczególnie że nie masz tam nawet klucza, więc namalowałes kreskę która nie ma sensu. Za to masz tam klucz obcy ID_wizyty a powłączenia z wizytą nie ma. WTF?
  3. Pacjent nie może mieć wielu rezerwacji? ;] Jak dla mnie rezerwacja powinna wyglądać tak samo jak Wizyta, w kontekście powiązań między tabelami. Gdybyś tak zrobił to zobaczyłbyś że nie bardzo jest sens mieć tu dwie tabele bo są przeciez identyczne. W realnym systemie można by tak zrobić ze względów wydajnościowych (jedna tabela na dane archiwalne, używane rzadko, a druga na dane aktualne sprawdzane często).
0

Witam
W końcu trafiłem na odpowiednie forum z odpowiednimi specjalistami :)
Jak już mówiłem nie mam zbyt dużego doświadczenia, a długo już się z tym meczę stąd te bezsensowne błędy.
Ad1. Dokładnie, masz rację, oczywiście pominąłem tą zasadę, poprawka na schemacie.
Ad2. Szczerze to ja też nie wiem skąd mi się wziął ten pomysł na połączenie lekarza z kartoteką... poprawiłem to.
Ad3. Założeniem systemu jest to że jest to tylko przychodnia lekarzy rodzinnych (takie małe ułatwienie z mojej strony), w związku z czym pacjent może zapisać się tylko do jednego lekarza i mieć 1 rezerwację (dodam tą informację w opisie systemu). Usunąłem rezerwację i zostawiłem wizytę, bo faktycznie to były te same tabele - bez sensu.
Dodałem tabele słownikową wskazującą na stan wizyty np. OO - Wizyta odbyta, OA - Wizyta anulowana itd...
Dziękuje za porady i proszę w miarę możliwości i potrzeby o kolejne.
Serdecznie pozdrawiam.

http://pokazywarka.pl/ruwbp2/

0

Teraz wygląda całkiem sensownie. Czasem warto w scenariuszach przypadków użycia mieć też tzw scenariusze alternatywne. Jeśli jakiś krok w scenariuszu może "nie zadziałać". Na przykład masz przypadek "rejestruj nową wizytę", pojawia się potencjalny termin, user klika "rezerwuj" a w międzyczasie ten termin został zajęty przez inną osobę i co wtedy? Albo co kiedy w ogóle nie ma potencjalnych wolnych terminów? :)

0

Witam
Oczywiście zmodyfikuje scenariusze alternatywne do diagramu UML, ale w niedzielę miałem zajęcia i Pani Profesor zamieszała mi w ERD i stwierdziła między innymi:

  • usunąć relację pomiędzy kartoteką a pacjentem, a połączyć wizytę z kartoteką (wiele wizyt należy do jednej kartoteki). No ale nie rozumiem za bardzo czemu kazała usunąć połączenie pacjenta i kartoteki.
  • dodać tabelę słownikową lekarstwa
  • jednocześnie zmieniłem powiązanie tabeli leki i choroby z tabelą lekarstwa, na jeden do wielu. No ale w tym momencie te dwie tabele nie spełniają warunków tabeli słownikowej (jeden do jeden). Mam wrażenie, że tylko skomplikowałem schemat i nic z niego dobrego nie wynika. Proszę o konsultację.
    http://pokazywarka.pl/

prawidłowy link: http://pokazywarka.pl/4zfp97/

0

Pozwólcie, że się dołączę i zapytam, czy w tym diagramie ale w notacji Martina związek opcjonalny (kółko) powinien być oznaczony po stronie pacjenta czy wizyty (przy kurzej łapce)?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1