Jak zacząć projekt?

0

Witam,

od dłuższego czasu zastanawiam się jak mam się zabrać za pisanie większej aplikacji. Zawsze pisałem jakieś małe programiki, które mogłem pisać na żywca z głowy bez większego projektowania. Teraz kiedy przychodzi mi napisać większą rzecz - grę, która ma składać się przecież z silnika graficznego, dźwiękowego, obsługi sieci itp. nie mam pojęcia od której strony się za to zabrać. Tu pojawia się moja prośba: czy moglibyście podzielić się swoim doświadczeniem i powiedzieć mi co nieco na temat projektowania takiego przedsięwzięcia? Z góry dziękuję.

0

Jako miłośnik programowania metodą radosną twierdzę: nie rób projektu. I tak 10.000 razy ulegnie zmianie, więc po co tracić papier i długopis. A możliwe że i wpadniesz w analysis paralysis.
Projekt przydaje się w pracy zespołowej. Po prostu przemyśl wszystko dokładnie i rozrysuj na 1 stronie A4.

0

no tak tylko kiedy próbowałem rozrysowywać brakowało mi kartki ;)
Pisząc "projekt" miałem na myśli właśnie taki plan. Chciałem zrobić dokładny plan tylko nie wiem jak za to się zabrać..

0

Skoro zabrakło ci kartki to na pewno coś spieprzyłeś!
Zaintersuje się mind map.

1

Dokładnie jak helo mówi. Nie chodzi żebyś diagram klas, czy przypadków użycia na kartce wysmarował, tylko ogólne koncepcje. Jakieś obiekty (nie w sensie programowania), elementy, warstwy, z których ma składać się aplikacja. Jakieś związki między nimi.
Jakbyś projektował sklep internetowy, to wiesz że masz katalog produktów, koszyk, zamówienia, użytkowników. Następnie zaczynasz sobie to rozwijać, np. katalog produktów, to także mapa kategorii, cenniki, promocje etc. I tak małymi krokami twój schemat się rozrasta i uszczegóławia.

0

I do pierwszej kartki na której narysowane były ogólniki doklejasz kolejne kartki, na których uszczegóławiasz opisy. Efektem jest bardzo dużo kartek nad którymi nikt nie panuje, tak jak w polskich urzędach.

0

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc. Teraz już przynajmniej wiem jak zabrać się za coś większego.

0

Polecam artykuł Jak kończyć projekty - napisany zresztą przez dość znanego (jeśli chodzi o programistów gier w Polsce) autora - przynajmniej przeze mnie ;). (Adam Sawicki a.k.a. Regedit jeśli ktoś kojarzy)

PS. Trochę się tam formatowanie rozjechało w związku z tym że nowe Coyote nie pozwala na użycie kilku znaczników HTML, trzeba to będzie poprawić

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0