Jaki język programowania pod linuksem?

0

Witam
Szukam języka w którym wygodnie programowałoby się pod linuksem. Do tej pory używałem Delphi, ale btn + forma która zajmuje 20MB (w lazarusie) mnie skutecznie zniechęca do tego języka. I jeszcze, żeby łatwo było mi się przestawić z Delphi. Jest taki język?

0

Ok. Mój wybór padł na C++. Czy są jakieś narzędzia typu RAD dla linuksa?

0

choćby KDevelop... Najpierw jednak radzę zapoznać się dobrze z samym językiem, potem dopiero zewnętrznymi bibliotekami np. GUI [jak Qt, które KDevelop również wspiera]

btw, polecam Emacsa :)

0

tworzenie programów metodą RAD pod systemy uniksowe jest niepopularne - nacisk się kładzie raczej na to, by programy były zrobione dobrze, niż szybko - RAD jest sprzeczne z unix-way.

0
dodekam napisał(a)

tworzenie programów metodą RAD pod systemy uniksowe jest niepopularne

Bez przesady... Gdyby tak było, to by takie narzędzia jak kdevelop czy glade nie powstały. A one są i mają się dobrze. Jak widać po tym poście jest też na nie zapotrzebowanie.

0

Jak już mówimy o glade to gdzie tam się wpisuje kod?

0

W glade tworzy się sam interfejs użytkownika, a następnie importuje się w swoim programie. Glade to nie Delphi - występuje tu podział na tworzenie interfesju i logiki programu. To drugie robi się w innym, zewnętrznym programie.
Jeśli chcesz zrobić fajny interfejs, to polecam bibliotekę qt i narzędzia do projektowania z jej użyciem. Moim zdaniem gtk to lekki niewypał.

0
owca napisał(a)

Moim zdaniem gtk to lekki niewypał.

qt vs gtk to kolejna "święta wojna" na która ludzie tracą czas :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1