Ruby, gdzie się go stosuje?

0

Hej, gdzie się jeszcze stosuje poza web, czysty język skryptowy Ruby? Wiem że mikroserwisy, ale to nowa działka i też należy do webu.

0

Chyba nigdzie. Przynajmniej ja się nie spotkałem.

0

Ruby jest silnie związany z C to może do oskryptowania systemów operacyjnych, sterowników, jąder, zamiast wysłużonego Lua?
Pamiętacie taki język i kompilator ze składnią identyczną prawie jak Ruby, a kompilowany jak C/C++/Pascal.

4

Ekhm… Puppet i Chef. Ogólnie Ops używa również sporo Rubiego, bo ma przyjaźniejszą składnię niż Perl a jest równie "ekspresywny". Dodatkowo bardzo łatwo się w nim pisze DSLe, więc mamy jeszcze takie narzędzia jak Capistrano czy Vagrant, które również używają Rubiego.

@Chory Młot to czego szukasz to Crystal.

Ogólnie Ruby jest bardzo wdzięcznym językiem przy przetwarzaniu plików tekstowych tam gdzie AWK czy sed już przestaje się nadawać a Perl ma dalej za dziwną składnię.

EDIT:

Projekty w Ruby, które nie są webem:

Oprócz tego można by jeszcze wymienić Sass, CoffeeScript (początkowo był napisany w Rubym), Haml, Slim, ale one są częściowo powiązane z webem.

EDIT 2: @Smutny Tubin mikroserwisy ani nie są nowe, ani nie należą do webu. HTTP może być protokołem, który takie aplikacje używają, ale nie musi być. Tak samo absolutnie mikroserwisy nie muszą być internet-facing (w zdecydowanej większości nie są) ani nie są w jakikolwiek sposób zależne od web.

0

Czyli jednak warto inwestować naukę w tego Ruby. Nie tylko Ruby on Rails i Sinatra. Dzięki za wyjaśnienie.

0

Czy warto inwestować to bym się zastanowił. Zależy co chcesz w życiu robić i gdzie. 90% przypadków kiedy piszesz coś w Ruby samemu to jednak web, a Chefa, Vagranta czy Capistrano możesz traktować tylko jako DSL.

0

Ruby warto poznać, żeby zobaczyć coś nowego - język, który jest całkiem fajny (ale ledwie go liznąłem), community, które wymyśla różne ciekawe rzeczy ułatwiające prace (nie przypadek, że wiele rzeczy zostało wymyślonych przez programistów Ruby'ego - choćby te projekty, o których @hauleth wspomniał). Wydaje mi się, że wśród programistów Ruby jest pewna kultura ułatwiania sobie pracy. Warto więc trochę łyknąć Ruby'ego dla własnej inspiracji, nawet jeśli się potem nie będzie w tym pracować.

(tj. np.

  • podejście JavaScriptowców: jest problem? To znaczy, że musimy zmienić toole. Użyjemy Reacta zamiast Angulara, albo TypeScript zamiast JavaScriptu i problem magicznie zniknie. A jak nie zniknie to napiszemy nowy framework, który będzie likwidował jeden problem, ale tworzył 5 innych.
  • podejście Javowców - jest problem? No to wpakujmy 50 wzorców projektowych na oślep, fabryki, abstrakcyjne singletony i naklepiemy 50 tysięcy linijek kodu, na pewno problem zniknie.
  • podejście Ruby'owców - jest problem? To zróbmy narzędzie, które będzie faktycznie próbowało zniwelować tenże problem. Pragmatyzm, k...!

przynajmniej taki mam optymistyczny pogląd na Rubiowców, być może błędny.

No i te narzędzia też wcale nie są idealne (np. Sass, nie przepadam), z drugiej strony fajnie, że powstały, bo bez tego nie byłoby progresu.

0

A czy Ruby dla administratora Linux jest przydatne?

0

Przeczytaj co napisałem wyżej, sprawdź co to jest Puppet i Chef, zastanów się i będziesz miał odpowiedź (z resztą jest zawarta w moim poście).

podejście Ruby'owców - jest problem? To zróbmy narzędzie, które będzie faktycznie próbowało zniwelować tenże problem. Pragmatyzm, k...!

@LukeJL z drugiej strony jak chcesz coś zrobić w inny sposób (lub masz specyficzne potrzeby) w Rubym to najczęściej zostaniesz olany lub zesłany do hacków. Niestety nie wszystko jest takie kolorowe w Ruby world.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1