RS232

0

Mam a raczej będe miał taki problem. W moim kompie (w innych pewnie też) są tylko 2 złącza RS232 z tyłu obudowy. :-| Tymczasem ja potrzebuję ich więcej. Czy da się jakoś w prosty sposób wyprowadzić na zewnątrz obudowy więcej portów COM (np. na śledzia)? Potrzebuje 3-5 złączy RS232.

0
 1. Da się (z tego co wiem maksimum to 4, chyba że zainstalujesz sobie osobne kontrolery np na PCI). Poszukaj w dokumentacji płyty gdzie są wyprowadzenia. W pierwszym lepszym sklepie komputerowym kupisz śledzia z dwoma comami.
 2. Co takiego robisz że potrzeba ci aż tyle Comów ?!
0

A będzie tego trochę. :-)

 1. odbiornik podczerwieni w sąsiednim pokoju
 2. odbiornik podczerwieni w ogrodzie
 3. sterowanie oświetleniem i innym sprzętem elektrotechnicznym
 4. sterowanie zraszaczami (elektrozaworami)
 5. coś się jeszcze pewnie znajdzie (ale jak słyszę mogę tylko 4)
  Wiem, że pewnie doświadczony elektronik zrobiłby to przy użyciu jednego złącza, ale mi do takiego bardzo daleko.
  A teraz w takim razie idę poczytać instrukcję (a nie znam angielskiego :-/). Ale może znajdę. Dzięki za radę!
0

No niestety przewertowałem instrukcje i nic nie znalazłem na temat możliwości dodatkowych złączy COM. Mam tylko 2: jedno normalne i jedno na śledziu. A więc chyba nic z tego (pewnie dlatego, że mam płytę sprzed 4,5 roku). Może znajdę inne wyjście z tej sytuacji. Są także układziki do sterowania przekaźnikami poprzez port równoległy. Tylko, że u mnie jest taka sytuacja: drukarke mam na USB, ale skaner niestety właśnie na LPT. Skaner ma coś takiego, że ma wejście i wyjście (miejsce do podłączenia drugiego kabla - przeznaczone dla drukarki). Najprostszy układ elektroniczny do sterowania przekaźnikami przez LPT działa po prostu w ten sposób, że podaje się napięcie na poszczególne piny (do dyspozycji są 24 piny i jeden pin dla masy). Pytanie brzmi: Czy można podłączyć taki układ elektroniczny do tego złącza w skanerze i czy działałby on tak samo jak podłączony bezpośrednio do portu LPT w kompie?? W jaki sposób działa to złącze w skanerze??

No chyba się rozpisałem :-P Może mi jakiś "dobry człowiek" pomoże...

0

Witam
Spróbuj włozyć dodatkową kartę MultiI/O i ustawić na niej adresy portów szeregowych jak dla com3 i com4

0

Przy łączeniu przez skaner mogę pojawic sie problemy, szcególnie jeśli program sterujacy przekaźnikami bezpośrednio odwołuje sie do sprzętu. Jest tez historia z trybem adresowania użądzeń podpiętych pod jeden port LPT. W każdym razie jest duże prawdopodobieństwo, że użądzenie pogryzą się.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się dodatkowa karta I/O, lub konwerter portów na USB.

0

Wstyd sie przyznać, ale co to jest ta karta Multi I/O?? Czy chodzi o karte wkładaną w złącze PCI, czy jak?? A może ktoś ma schemat takiego czegoś, żeby można było np. przerobić stary modem na taką kartę rozszerzeń, o ile oczywiście chodzi o kartę PCI (bo niewiem - niestety nie spotkałem się jeszcze z pojęciem Multi I/O).

0

To jest rzeczywiście karta PCI. Z regóły udostępnia więcej portów niż kontroler na płycie.
A nie wiem czy jest sens bawić się w przeróbki na PCI. Łatwe to to nie jest (nie to stara ISA), a i większa część obwodów siedzi w scalakach wysokiej skali integracji. Na pewno nie dotrzesz tam z lutownicą.

0

Dzięki kuba_e za chęć pomocy. Z checią bym skorzystał na początku sierpnia, jeśli byłaby taka możliwość. A nie masz przypadkiem schematu tego rozwiązania, bo jak na razie to nie za bardzo rozumiem (jak bym spojrzał na schemat może by mnie oświeciło;) )
Urządzeń raczej nie będzie więcej niż 20-30.
I jeszcze jedno ważne pytanie: "Ile by coś takiego kosztowało?"

0

To koniecznie musiałoby być podłączone do komputera. Chodzi mi o sterowanie czasowe, za pomocą pilotów i ewentualnie poprzez internet. Bez komputera kosztowałoby to na pewno za dużo, a i tak komp pewnie będzie uruchomiony prawie przez cały czas. Czy możnaby prosić o pomoc (jak to zmontować i napisać program) na początku sieprnia??

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0