Kompatybilność dwóch myszek bezprzewodowych radiowo 2,4 GHz

0

Hej, będę sobie kupował zestaw Microsoft Wireless Desktop 900 i moje pytanie jest takie czy dwie myszki bezprzewodowe 2,4 GHz, nie bluetooth tylko radiowe, ten sam model i producent czy one nie będą sobie przeszkadzać? Pozdrawiam

0

Jest duże prawdopodobieństwo że bedą.

1

Nie, tak jak urządzenia bluetooth - są sparowane z konkretnym donglem i sobie wzajemnie nie przeszkadzają, inaczej by się ich nie dało stosować w biurach / bibliotekach itp więc obcięli by sobie sprzedaż.
Inaczej może być w przypadku jakichś tanich no name'ów - kiedyś miałem myszkę która miała na dole przełącznik między dwoma kanałami i można było używać nie więcej niż dwie takie myszki. W normalnych myszkach / klawiaturach protokół transmisji jest dużo bardziej skomplikowany i między innymi wspiera szyfrowanie.

Proponuję jednak myszki bluetooth, albo hybrydową bluetooth + dongle jeśli chcesz ją do pc-ta bez bluetooth. Nie widzę za bardzo zalet osobnego dongla, łatwo go uszkodzić jeśli będzie cały czas wpięty do laptopa i przenoszony, jeszcze łatwiej się uszkodzi od ciągłego wyciągania i wkładania. Miałem myszkę microsoftu przez kilka lat, nie zdążyła w niej się nawet skończyć bateria a dongle się uszkodził i nie dało się jej sparować z innym.

Nie wiem jak w microsoft ale logitech ma fajne rozwiązane Logitech unifying receiver - można wymieniać odbiorniki i przepinać urządzenia pomiędzy odbiornikami a także podpiąć wiele urządzeń pod jeden odbiornik i pozbyć się zapasowych, do tego można je używać przez bluetooth, pełna elastyczność.

0

W tym sęk że zestaw nie ma być bluetooth bo będę go głównie używał z raspberry pi 2b i innymi sprzętami bez bluetootha. Potrzebny mi zestawik do 200 zł żeby na szybko wklepać coś w terminalu czy vimie.

0

Do raspberry / telewizora proponuję małą klawiaturkę z touchpadem. Ja używam Logitech K400, jest wygodna do takich zadań.
Mówię że możesz kupić sobie hybrydę - będzie działała i przez bluetooth (wygodniej) i przez dongle (dla urządzeń bez bluetooth), zazwyczaj jest do tego przełącznik lub przycisk z boku myszki.

No i pytanie po co ci dwie myszki? Będziesz z nich korzystał jednocześnie? Nie lepiej się wygodnie przełączać między urządzeniami? Niektóre myszki mają soft który pozwala ci kopiować rzeczy z jednego komputera na inny i gładkie przechodzenie między sprzętami po wyjechaniu za ekran tak jakby dodatkowe ekrany były podłączone do tego samego sprzętu

0

Klawiatury i myszki Logitech Unifying na pewno nie będą się zakłócać, pracowałem w biurze, w którym były takie myszki i klawiatury bezprzewodowe. Jakieś inne Logitech, ale, bez Unifying, też nie powinny sprawiać problemu.

1

Nie widzę za bardzo zalet osobnego dongla, łatwo go uszkodzić jeśli będzie cały czas wpięty do laptopa i przenoszony, jeszcze łatwiej się uszkodzi od ciągłego wyciągania i wkładania

Widzisz, a ja mam zupełnie inaczej - dla mnie myszka czy klawiatura Blututut to jakaś porażka, jak tylko mogę to biorę z dzyndzlem na USB. Odpada parowanie tego, kłócenie się z innymi urządzeniami (co jak masz mysz na blututut a chcesz dołożyć słuchawki? Mogą być problemy). Za to wkładasz dzyndzla na USB i zapominasz o problemie. I one wcale nie wystają mocno - np. odbiornik Logitecha który mam to dosłownie jakieś 3-4mm. Mam go od jakichś 2 lat wsadzonego do laptopa i totalnie nic, zero problemów, nie obtrzaskuje się ani nic się nie dzieje niedobrego.

Natomiast zgadzam się z tym, co zostało powiedziane powyżej - raczej kupuj markowe/porządne urządzenia, bo te najtańsze noname made in China potrafią być wybredne/probematyczne.

2
cerrato napisał(a):

Widzisz, a ja mam zupełnie inaczej - dla mnie myszka czy klawiatura Blututut to jakaś porażka

Dziwne. U mnie działa :P

Mysz, klawiatura, słuchawki, wszystko jednocześnie - nie miałem problemów.

Kiedyś tylko były jakieś kłopoty, gdy korzystałem jeszcze jednocześnie z WiFi 2.4 GHz, ale kto w dzisiejszych czasach używa WiFi na 2.4 GHz?

1

Zależy od konkretnego urządzenia. W niektórych np. oprogramowanie producenta do parowania ma tylko 8 kombinacji.
Mowa oczywiście o starszych urządzeniach bo dziś chyba było 256 dla większości(ale tu mogę się mylić).
@cerrato: działa na BT, zależy od jakości urządzeń chyba bardziej aniżeli od standardu. No i ja mam doświadczenie że właśnie takie dongle potrafią się zakłócać między sobą.

2
obscurity napisał(a):

Inaczej może być w przypadku jakichś tanich no name'ów - kiedyś miałem myszkę która miała na dole przełącznik między dwoma kanałami i można było używać nie więcej niż dwie takie myszki.

To musiał być bardzo głodny chińczyk, że zrobił to w medium analogowym. Jak projekt sprzed 25 lat

We względnej wspólczesnosci nie da się tego TANIO zrobić inaczej niż cyfrowo na gotowych chipach, a w radiu cyfrowym zasadą jest praca z podziałem czasu / częstotliwości a najczęściej obu, i nie ma inaczej.
Rzeźba analogowa by wymagała znacznie więcej, w tym drogich nie dajacyc się miniaturyzować / naświetlac na krzemie elementów elektromechanicznych

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1