Domowy serwer - szukam sugestii sprzętów używanych

1

Hej,

Mam sobie dwa laptopy, które robią za serwer. Jest to super rozwiązanie na start eksperymentów:

  • bateria robi za UPS
  • jest wbudowany ekran, klawiatura, w razie kryzysu mam bezpośrednio dostęp do maszyny bez latania po monitor
  • procesory mobilne są oszczędne jak chodzi o prąd

Problem się robi, gdy zaczyna brakować mi miejsca na dysku. Komputer robi za magazyn nagrań z kamer IP, a każda dołożona kamera mocno obcina mi przestrzeń na nagrania. Drugiego dysku tam nie wsadzę.

Pomyślałem, że przerzuciłbym się z częścią kamerkową na jakiś serwer typu PC tylko poszukuję czegoś, co:

  • na pewno będzie miało opcję automatycznego uruchamiania po zaniku prądu - nie każdy PC to ma
  • coś, co nie będzie prądożerne typu 80W. Aktualnie laptopy mają procesory typu i5/i7 drugiej generacji, (mobilne ofc) nie mierzyłem, ale obstawiam, że normalnie biorą po ~15W jak to typowy laptop
  • idealnie jakby przy tym nie szumiało jak dzikie, obecne laptopy mam w sypialni i ich nie słyszę, obliczeniowo na serwerze niewiele się dzieje, poza krótkimi momentami

Wypatrzyłem kiedyś na YT jakiś przykład jakiegoś komputera HP, ale nie zapisałem sobie tego i nie mogę już znaleźć :/

2

Czemu nie postawic zewnetrzny NAS ?

1

Jak obecnie brakuje ci tylko miejsca no to może dołożyć jakiś dysk na USB.

1

@WhiteLightning: Poczytałem trochę, może to niezły pomysł taki NAS, tylko teraz znowu pytanie:

Jaki gotowiec pod TrueNAS? Na pewno nie chcę jakiegoś zamkniętego Synology.

2

Z innej strony - może to będzie dla Ciebie pomocne.

Jakiś rok temu kolega potrzebował małego serwerka, pod ewentualną późniejszą rozbudowę.

Zrobił to na (używane):
procesor - i3-6100T lub i3-7100T (nie pamiętam który)
płyta główna - chipset Z170 jakiś asus (bo chciał RAIDa)
ram - 8GB
zasilacz - jakiś chieftec

Radiator na proca miał, obudowę też.
Jak się chwalił całość wyszła go około ~500 plnów (nie wiem jak teraz z cenami).
Pisał, że zużycie z dyskami do 50W (sprawdzał takim miernikiem "gniazdkowym").
To zużycie przy wszystkich obsadzonym slotach m.2 + sata (chyba - robiłem mu configa to jakoś tak to wyglądało).

Nie wiem czy chcesz się w coś takiego bawić, ale zawsze to lepsze niż tanie NAS'y.

2

Chyba przed doborem sprzętu musisz jednak zadać sobie pytanie o potrzeby - ile dysków np. będziesz chciał podłączyć? Czy interesuje Cię też jakieś zdalne zarządzanie? Ile planujesz kart sieciowych i z jaką przepustowością?
Wspominasz o UPS z baterii - czy tu też planujesz UPS?

Bez kosztowo - lub ze znikomym kosztem pomyślałbym o rozbudowie tych laptopów - może mają miejsce na ODD i możesz w nich umieścić następny dysk?
Możesz też pokusić się o przejściówkę MiniPCI ( pewnie WLAN nie potrzebny) do PCI i nawet wsadzić tam kartę PCI-e <=> 8 sata, tylko zasilacz zewnętrzny potrzebny.


Edit:
lub coś takiego https://allegro.pl/oferta/karta-rozszerzen-mini-pci-e-express-do-sata3-0-z-12778169153

3

Pomyślałem, że przerzuciłbym się z częścią kamerkową na jakiś serwer typu PC tylko poszukuję czegoś, co:

Jeśli chodzi o kamery to sam miałem jakiś czas temu to na serwerze - ale to był taki rackowy potwór, szumiący i żrący 300-400W.
Po jakimś czasie uznałem, że to nie ma sensu i kupiłem najtańszy, najbardziej chiński z możliwych rejestrator za jakieś 200 zł. Uznałem, że na moje 5 kamer to jest wystarczające. I wiesz co? Od roku (czy może 2) zapomniałem, że mam to urządzenie. Po prostu - podłączyłem, to się łączy z jakąś chińską chmurą, więc mam dostęp bez jakichkolwiek przekierowań portów czy innych kombinacji, które miałem podczas pracy z serwerem. Raz padł dysk, ale to nie wina rejestratora, bo już wcześniej były z nim problemy. Poza tym totalnie bezobsługowe, po prostu - podłączyłem i zapomniałem.

Moje urządzenie to jest to: https://sklep.delta.poznan.pl/rejestrator-ip-apti-n0901-i2-9-kanalow_l1_p17816.html

1

@cerrato:
No nie, kamery na chińskiej chmurze to straszna głupota IMO. Czasem jak sobie poczytam o nowych dziurach w tych ich softach to aż nie wiem czy się śmiać czy płakać. U mnie wszystko jest zamknięte na internet i tak musi pozostać. W sensie ja sobie wypuszczam na moich warunkach co mnie interesuje, najczęściej owrapowane w dodatkowe zabezpieczenia, bo wiadomo, mam i chcę mieć podgląd na kamery spoza domu. Ale na moich zasadach, a nie, że kamerka sobie gada z chińską chmurą ile jej pasuje.

@jurek1980: wszystko czego wymagam opisałem - ciche, niski pobór prądu, no i żeby działało jak serwer czyli wstało samo. Dwa dyski pełnowymiarowe, a nie miniaturki do laptopa mi wystarczą, a to spełni każdy PC. UPS to osobna rzecz, ja tu pytam tylko o komputer. Zdalne zarządzanie to wiadomo - w końcu to urządzenie sieciowe, ale to kwestia oprogramowania, a pytanie jest o sprzęt w zasadzie.

Laptopów nie rozbuduję o dysk - to są malutkie 13" i nie mają napędów optycznych. Kombinowanie z MiniPCI też mnie nie przekonuje, wolę już grzebać przy czymś w obudowie przystosowanej do grzebania.

@malencki: Póki co najlepszą dla mnie opcją jest po prostu znaleźć kogoś na YouTube co się chwali co zbudował i po prostu zduplikować jego sprzęt. Raczej chciałem to zrobić po kosztach, więc nie pójdę do x-komu gadać o tym czy procesor pasuje do płyty, a płyta do obudowy, itd. Ostatnią stacjonarkę składałem 20 lat temu i szczerze to ufałbym już sobie w to, że przypilnuję każdego detalu w odpowiedni sposób. Porada z NAS od @WhiteLightning brzmi najlepiej, no ale to nadal będzie zbudowane na customowym PC raczej, bo taki TrueNAS widzę chce 8GB+ RAM, a z tego co patrzę to te pudełka od Synology mają zazwyczaj < 1GB, więc odpada TrueNAS.

1

nie, że kamerka sobie gada z chińską chmurą ile jej pasuje.

No OK, dla mnie to, że ktoś zobaczy kawałek ulicy albo podwórka nie jest żadnym problemem, ale rozumiem Twoje podejście.

Laptopów nie rozbuduję o dysk - to są malutkie 13" i nie mają napędów optycznych

Kieszonka albo kabelek na USB - jak to jest w jakiejś szafie/leży w miejscu, gdzie tego nie ruszasz, to nie będzie stanowiło to żadnego problemu

1

U mnie router/nas/domowy serwer działa na płycie z amd-e350. CPU chłodzone pasywnie (wentylator w zasilaczu, ale nie wiem, czy na pico-psu się w końcu nie zdecyduję) raid, linux, bierze ~40W.
Wkrótce bramka ZigBee.
Pytanie, na ile chcesz się w tym grzebać, jeśli fire&forget - bierz gotowe rozwiązanie. Lubisz konfiguracje, aktualizacje systemu, rozbudowa - składaj sam.

0

@cerrato: kamerę mam też w garażu i w domu, więc widać zarówno towary jak i moment w którym zmieniam gacie

USB odpada - próbowałem i były z tym wielkie problemy, raz niby to pochodziło przez chwilę, ale po restarcie serwer się zamroził (nie, nie bootował się z USB) i musiałem mu fizyczny restart zrobić. Z automontowaniem też problemy, generalnie nie chcę tak - mam wrażenie, że to rozwiązywanie problemów taśmą klejącą.

0

IMO nie oplaca sie skladac NAS'a są spoko gotowce które dość mało ciągną prądu np truenas oferuje swoje konfiguracje https://www.truenas.com/truenas-mini/

0

@Los Bomberos: Trochę chcę pogrzebać, ale bardziej na zasadzie otwieram obudowę jakiegoś gotowca i dokładam dyski, zmieniam chłodzenie, zasilanie, a nie kupuję bebechy, pilnując czy jeden klocek pasuje do drugiego i potem składam.

@Schadoow: $1100 + $300 wysyłki (a i tak niedostępny i najtańsza opcja to jakieś $2000) czyli jakieś 9 500 PLN to nie jest odpowiednia cena na serwer pod pliki IMO.

1

Mi chodziło o np. zarządzanie z poziomu BIOS jak np. w przypadku Dell Idraq czy HP Ilo. Zoabcz sobie co to jest.
W przypadku dwóch dysków tylko, popatrz sobie na polisingowe gotowce od HP/Dell/Lenovo/ Fujitsu - obudowa czy jak zwał tak zwał "form factor" to SFF - są takie z miejscem na 2 HDD 3,5 cala.

0

@dzek69:
screenshot-20221104114916.png

0

@jurek1980: To takich bajerów jak Dell idraq nie potrzebuję. A z poleasingowymi to w sumie racja... Mam tutaj większą firmę od sprzętu poleasingowego. Jak ostatnio byłem to typek za ladą był bardzo konkretny. Serwery też mają. Więc będzie dużo tańszy sprzęt, w konfiguracji jak zechcę i będzie pewność, że to zadziała bez zabawy w klocki. Zapomniałem o takiej opcji, dzięki!

2

@dzek69
Tak do uzupełnienia wątku (bo znowu czytam aby czytać), pisałeś też o niezawodności w przypadku braku zasilania.

Popatrzyłem trochę po popularnym serwisie aukcyjnym a oto efekt:

Płyta główna asus Z170-P za ~300pln (która będzie pasowała do wymienionych proców - proc ~120 pln).
Płyta z tego co patrzę posiada power last state, więc można ustawić w biosie żeby sama startowała.

UPS od APC (200 - 400W) z nowym akumulatorem i kabelkiem RJ->USB - ~200pln.
To się wpina do portu USB serwera i jak masz tam linuxa instalujesz daemona apcupsd, w którym ogarniasz resztę (co ma się dziać i kiedy).

Całość wyszła mi trochę ponad 800pln. +(ram,zasilacz,obudowa).
Ale ktoś musiałby Ci pomóc w złożeniu.
Jeśli masz gdzieś w okolicy taką pomocną duszyczkę, to na Twoim miejscu, szedł bym w tą stronę, z powodu elastyczności.

0

@malencki daj linka do tego UPSa, ciekawe ma te funkcje, choć przy tej cenie to pojemnośc aku raczej taka, żeby uśpić komputer od razu w momencie braku zasilania i trzymać go na uśpieniu do momentu przywrócenia zasilania (uśpienie dla szybkiego wznowienia pracy)

Mam w piwnicy UPS + baterię 12V 65Ah = 780 Wh - całość wtedy 660zł, obecnie 950zł, podtrzymało by te 10h jeżeli nie przekraczałbym 60W zużycia, takie coś, będące bardziej smart jak to o czym mówisz, co poinstruuje mi serwer do wyłączenia się gdy zacznie brakować energii byłoby idealne.

3

a może jakiś mini PC bez wentylatora, na upartego możesz do takiego włożyć kartę RAID za parę zł jakbyś potrzebował większej ilości dysków. Żre to w okolicach 20-30W, możesz normalny system na tym postawić
Ja mam coś takiego https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-q1900dc-itx-intel-soc-mini-itx-intel-celeron-j1900-q1900dc-itx-645994/ bez wentylatora, na płycie 2xSATA2 i 2xSATA3 i mini PCIe do któego mogę podpiąć kontroler na dodatkowe 4xSATA3 np.
Zasilacz do tego chyba nawet 60W nie ma :)

1

Że też jeszcze nikt nie wyskoczył z Raspberry. :D

dzek69 napisał(a):

Jaki gotowiec pod TrueNAS? Na pewno nie chcę jakiegoś zamkniętego Synology.

Czemu? To jest generalnie najprostsze i w zakupie, i w użytkowaniu.

0

Że też jeszcze nikt nie wyskoczył z Raspberry. :D

Mam 4 uruchomione, styknie ;)

Na pewno nie chcę jakiegoś zamkniętego Synology.

Czemu?

Lubię sobie czasem skomplikować ;) A w Internecie nazwę "Synology" widzę tylko obok "kolejna dziura w" i to mnie odrzuca też :D

1

Update:
Kupiłem Synology i na razie uczucia mieszane.

NFS jest problematyczny:

  • zamontowanie przy bootowaniu często nie działa (u mnie nie działało)
  • montować ręcznie nie chcę
  • nawet jak zamontuję przy boocie, to gdy się zgubi połączenie i wróci to już i tak nie poczytam sobie plików
  • w domyślnym trybie (choć nie wiem czy to zmienię) przy rozłączeniu się podczas czytania plików większość procesów po prostu zawiesi się na zawsze, nie będzie tam żadnego timeouta
  • wszelkie znalezione rozwiązania do (re)montowania tego w pełni automatycznie przeoczają jakiś istotny dla mnie przypadek, więc skończyło się na napisaniu własnego menedżera do montowania

W końcu wszystko ustawione, puszczam testowo większy transfer, leci ładnie, ja lecę na górę posłuchać czy sprzęt słychać (stoi w sypialni), no i nic nie słychać, czyli elegancko, wracam na dół, a tam transfer padł po 400 MB i stoi. Proces zawieszony oczywiście, ubijam całkiem połączenie ssh. Po 15 minutach widzę, że jakoś dopchało dodatkowe 440MB.

Na razie nie wiem z czego to wynika, dość późno dziś na dalsze rozwiązywanie problemów, to może kwestia dość zapchanej maszyny z której leciał test, sieci 100Mbps przez którą NAS jest wpięty bym nie podejrzewał - powinno być wolniej, ale nadal stabilnie. A przypominam, że chcę na tym prowadzić zapis ciągły.

Jeszcze tu pewnie coś dopiszę w przyszłości.

2

Ja swoj serwer postawilem na platformie LGA 2011v3
Procesor Xeon E5 2660v3 10c20t
8x8GB DDR4 2400 MHz, koniecznie ECC bo tanie.
kilka dyskow 8TB WD Gold, czyli kilka par zraid-1, do tego zraid-1 na 2x500GB ssd.
System operacyjny FreeBSD oczywiscie na ZFS. Do tego jail oraz VirtualBox.
Dlaczego ZFS? Poczytaj o mechanizmie snapshotow i innych zaletach ZFS takich jak szybki import/eksport calego obrazu do/z archiwum tgz na przyklad z dysku usb.
O jail nie wspominam - wiadomo co za tym stoi.
VirtualBox dla uslug ktore kuleja na BSD, np. iredmail, w gratisie dostajesz snapshoty VM przydatne podczas aktualizacji uslug.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1