NAS - QNAP czy Synology - dla laika

0

Cześć

Chcę kupić NASa dla celów zawodowych jak i trochę prywatnych, a w dalszej przyszłości może więcej z niego będę chciał wycisnąć. No i jak czytam to póki co zastanawiam się nad dwoma modelami, bo te są trochę lepsze i podobno lepiej dopłacić jak podstawowe:

  1. QNAP TS-251D 4GB z 1 dyskiem 4TB za jakieś 1980 zł
  2. Synology DS220+ 2GB z 1 dyskiem 4TB za jakieś 2150zł

I nie wiem na który się zdecydować, a na stronach aż tak dużo nie jest napisane. W obydwu RAM można dołożyć. Z tego co czytam to Synology ma dużo bardziej przyjazny software i to trochę do mnie przemawia, ale nie mam pewności jak jest w rzeczywistości. I jak obydwa porównać do takich zastosowań?

Będę wdzięczny za pomoc :)

3

a w dalszej przyszłości może więcej z niego będę chciał wycisnąć

No to może zastanów się teraz, co planujesz. Bo to może mieć duże znaczenie.

Co do samych interface - Synology ładniej wygląda, ale wydaje mi się, że QNAP jest lepszą opcją. Sam bym wybrał, mam tego parę, w tym taki rackowy na jakieś 10 dysków i daje radę.
Ale zastanów się, czy nie lepiej wziąć urządzenie 4-zatokowe. Nie musisz od razu wsadzać wszystkich dysków, ale zawsze masz zapas. Na dwóch dyskach nie zrobisz RAID5 albo 6, a to opcja lepsza niż 2 dyski w mirrorze.

0

@cerrato:

cerrato napisał(a):

No to może zastanów się teraz, co planujesz. Bo to może mieć duże znaczenie.

Szczerze to póki co nawet nie mam pojęcia, ale wydaje mi się, że im bardziej będę wchodził w IT tym bardziej się pokuszę o własny "lab" i eksperymenty.

Wygląd interfejsu mnie nie interesuje, a kwestia łatwości obsługi, abym się nie pogubił na początek.

cerrato napisał(a):

Ale zastanów się, czy nie lepiej wziąć urządzenie 4-zatokowe. Nie musisz od razu wsadzać wszystkich dysków, ale zawsze masz zapas. Na dwóch dyskach nie zrobisz RAID5 albo 6, a to opcja lepsza niż 2 dyski w mirrorze.

Bardzo chętnie, ale jak patrzę na Qnap'y to cena z automatu jest wyższa o minimum 800 zł, a tak to nie chcę przesadzać. A chyba kupowanie Qnap'a z niższej serii nie ma wtedy sensu?
Początkowo miałem budżet 1600 zł, ale zacząłem więcej czytać i stąd stwierdziłem, że może warto rozejrzeć się za czymś trochę lepszym.

Aktualnie będę dzisiaj/jutro zamawiał prawie wszystko do biura i rozplanowuję budżet. I o ile na kompie zaoszczędzę 1000 zł tak już NAS to jest +400 zł i jeszcze muszę kupić lepszy dock, bo myślałem, aby kupić coś taniego, ale chyba warto dopłacić i kupić coś porządniejszego, więc też na to pójdzie przynajmniej +400 zł od zamierzonego budżetu

3

tym bardziej się pokuszę o własny "lab" i eksperymenty

No ale jakoś tak ciężko mi wymyślić, do czego ten NAS by się przydał w takich eksperymentach.
OK, można się tam wbić przez SSH - ale po co?
Można doinstalować dodatkowe moduły - ale nie przesadzajmy, raczej to standardowe typu serwer GIT czy jakiś prosty WWW. Do tego możesz zmienić np. tego NAS w rejestrator do kamer, ale tak poza tym to za wiele z niego nie wyciśniesz. A do eksperymentów to lepiej mieć jakiegoś kompa i postawić na nim wirtualki, albo fizycznie postawić 2-3 kompy (jakiekolwiek) i na nich eksperymentować.

0

@cerrato:
Na forach widziałem, że coś tam tworzą, ale w takim razie to pewnie skończy się na drugim kompie jako wirtualka.
To w takim razie co byś mi polecił?

2

Tu masz listę aplikacji które możesz sobie zainstalować na takim NASie QNAPa:
app center

0

@cerrato: Przemyślałem kwestię docka i obliczyłem budżet i póki co nie potrzebuję stacji dokującej do pracy, bo jedyne co będę podpinał to jeden monitor i klawiaturę+mysz (zmiieni się to pewnie za jakiś czas, ale to wtedy kupię rzeczywiście coś porządnego).i pojawia mi się luka, że de facto mogę kupić:

  1. albo QNAP TS-251D 4G z 2x4TB za 2330zł
  2. albo QNAP TS-451D2 2G z 1x4TB za 2210zł

I teraz pytanie co warto? Wiem, że w 1 przypadku mam 4GB RAMu i 8TB pamięci, ale druga opcja będzie miała większe możliwości w przyszłości ustawiając RAID5 lub 6. Tylko pytanie czy ja to rzeczywiście użyję? Patrząc prawdopodobnie na przyszłość to będę to używał jako zdalny magazyn danych, z czego będzie mi zależało, aby jednocześnie była to kopia zapasowa.

I przy okazji pytanie, bo nie jestem pewien czy ja dobrze rozumiem technologię RAID. Jeśli ustawię 3 dyski 4TB w RAID 5 to wtedy tracę pamięć jednego i łączna pamięć wynosi 8TB? W przypadku RAID0 z 2 takimi dyskami też jest 8TB? W RAID1 4TB, bo to mirror?

3

Tak z grubsza:

  • zapomnij o RAID0, bo zwiększa to pojemność, ale jednocześnie masz 2x większe ryzyko, że wszystko pójdzie się walić. Wystarczy, że jeden z dysków wchodzących w skład RAID0 padnie i całość umiera i jest nie do odzyskania. To ma jedynie sens jak zależy Ci na zwiększeniu prędkości, ale nie trzyma się tam niczego ważnego.
  • RAID1 - dwa dyski są mirrorowane, czyli jak jeden padnie, to masz dane na drugim. Zapis taki sam albo trochę wolniejszy, można trochę zyskać na odczycie
  • RAID5 - masz N dysków, pojemność (N-1)*rozmiar dysku, jeden może paść i nic się nie dzieje. W celu odzyskania danych masz liczone checksumy, ale nie są one trzymane na konkretnym dysku, tylko rozrzucone po nich w miarę równomiernie po dyskach składowych macierzy
  • RAID6 (mój ulubony): N dysków, pojemność całości (N-2)*rozmiar dysku, dwa mogą sobie bezkarnie zdechnąć i nadal całość śmiga.

i teraz do czego zmierzam - jak dasz jedynkę, to masz sobie te dwa dyski i za wiele z tym nie zrobisz. A przy piątce możesz np. wsadzić 3, uzyskasz pojemność dwóch (i jeden "zapasowy"), a potem dołożysz sobie kolejny. Wydaje mi się, że taniej kupisz 3x2TB niż 2x4TB. Poza tym - jak dasz dwie czwórki w mirror to "marnujesz" 4TB, a jak dasz 3 dwójki w RAID5 to masz taką samą pojemność, a marnuje się tylko 2TB. A do tego możesz za jakiś czas dołożyć jeszcze jedną dwójkę i zrobi Ci się 6TB.

0

@cerrato: Dzięki wielkie za pomoc! W takim razie kupię wersję 4 zatokową. Tylko jak patrzę na ceny to Seagate Ironwolf 2tb kosztuje 370 zł najtaniej, a znalazłem Toshibę N300 4tb za 430 zł. Różnica mała, a pojemność 2x tyle, więc nawet lepiej wtedy walnąć 3x4tb czy 4x później, plus czytałem, że te Toshiby są lepsze jak te Seagate'y.

1

Pytanie - czy na allegro te dyski obczajasz, czy w jakimś oficjalnym sklepie?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1