Wątek przeniesiony 2022-03-22 21:29 z Ogłoszenia drobne przez cerrato.

Jaki komputer dla osoby uczącej się grafiki

0

witam
zapisałam się do szkoły graficznej , jednak nie wiem jaki Komputer zakupić, nie chce bardzo drogiego bo dopiero się uczę. może ktoś pomoc? podesłać jakieś monitory? i jakieś parametry komputra. dziękuje

5
  1. Jaki mamy budżet?
  2. Komputer stacjonarny czy laptop?
  3. Jaka wielkość monitora? Jeden czy więcej?
  4. Co z oprogramowaniem? Też chcesz kupić? Uczycie się na jakichś darmowych? Szkoła zapewnia wersje edukacyjne?
  5. Czy masz jakieś wytyczne/wskazówki/porady w temacie ze strony szkoły?
  6. Co oznacza "grafika" - rysunki 2D, 3D, animacje?
0

Stacjonarny do 4 tysięcy.
Grafika w programach ilustrator , Photoshop. Animacje tez. Programy już mam. Wielkość monitora właśnie nie wiem :(

0

Zacząłbym od monitora - jeśli dla grafika to tutaj bym nie oszczędzał - zarówno w zakresie rozmiaru, jak i producenta.
Rzuć okiem na ten link - https://sck.pl/pl/products/monitor-27-led-eizo-ev2736w-ips-2560x1440-displayport-dvi-usb-glosniki-bn-3-lata-gwarancji-74813

To są używane/poleasingowe, aczkolwiek sprzedawca udziela gwarancji. Dylemat analogiczny do kupienia samochodu - czy lepiej kupić kilkuletniego, ale zadbanego Mercedesa, czy nowego Opla. Ja wolę Mercedesa. A EIZO to właśnie taki odpowiednik Mercedesa, sprzęt dla profesjonalistów. Nowe podobnej klasy monitory tej marki kosztują w okolicach 4-5 tysięcy złotych. Ja bym brał poleasingowego. Możesz rzucić okiem na Allegro - mają kilka używanych EIZO, rozstrzał cenowy jest bardzo spory ;)
https://allegro.pl/kategoria/monitory-komputerowe-260017?string=eizo%2027%22&order=p&stan=nowe&stan=u%C5%BCywane&stan=odnowione%20przez%20sprzedawc%C4%99

Co do kompa - tez bym poszedł w coś poleasingowego. Rzuć okiem na https://amso.pl/pol_m_Produkty_Komputery-poleasingowe_Stacje-robocze-201.html - to są markowe komputery, do tego tzw. "stacje robocze" - czyli właśnie z przeznaczeniem dla grafików czy innych osób, które robią o wiele bardziej ambitne rzeczy, niż Office i internet. Albo przykładowy komp od innego sprzedawcy - https://www.cebit.pl/pl/p/Komputer-HP-Z820-2x-E5-264048256SSDDVDRWK4000Win10-Pro/31926

Czy będziesz chciała jakiś tablet graficzny do tego? Tutaj akurat za bardzo nie pomogę, ale zastanów się - bo taka zabawka kosztuje parę stówek. Aczkolwiek - to można zawsze dołożyć/dokupić w późniejszym terminie. Tak samo jak np. drugi monitor - zgadzam się z tym, co napisał @Azarien że lepiej mieć 2 monitory, ale mając wybór kupienia dwóch przeciętnych albo jednego dobrego - wolę na razie jeden dobry, a za jakiś czas do zestawu dorzucić drugi ekran.

1

Pierwszy raz się z @cerrato nie zgodzę co do komputera poleasingowego. Do deweloperki jak znalazł, sam używam, ale do grafiki nie będą za dobre. Zauważmy, że programy od Adobe w ostatnich latach bardzo wspierają się GPU. GPU ma o wiele mniejszą żywotność niż CPU - jakoś nie wiem dlaczego ale albo robią je gorsze, albo gorzej chłodzone, ale używane GPU jest szansa, że nie będzie dobrze działać. Inna sprawa jakie w tych używkach są karty? Żeby dobrze pracować na Adobe potrzeba 4GB VRamu i min. OpenGL 4.0 - no i wiadomo im szybszy zegar karty i szersza szyna tym szybciej będą się filtry nakładały, obrazy konwertowały etc. Można kupić kartę osobno, ale np. w komputerach typu Dell Precision nie zawsze jest miejsca na karte, nie zawsze jest odpowiednie złącze zasilacza i nie zawsze jest on dostatecznie mocny. Ogólnie ja jestem, za tym, że jeśli kupujemy coś firmowego jak stacjonarka systemowa workstacja to bym ew. dyski wymieniał a całość zostawił tak jak producent złożył. Dlatego w tym przypadku sugeruje stacje roboczą firmową już z odpowiednią kartą, albo złożenie od podstaw.

Jeśli będzie praca na dużych plikach też bym zalecał nowy sprzęt, żeby można było wyciągnąć max z dysków NVMe - czyli te 7GB/s, co w poleasingowych nie zawsze jest osiągalne.

0

@pieczarek: co do GPU - pełna zgoda, ale zauważ, że kartę zawsze można wyjąć i wsadzić nową/lepszą. A na początek jakiś taki poleasingowy w zupełności starczy.

Tak samo dyski - wiadomo, że NVMe bije SATA na głowę, ale tutaj mamy dwie okoliczności, które weź pod uwagę:

  1. to jest osoba początkująca, więc na razie będzie robić raczej proste rzeczy, które poszłyby na jakimś desktopowym i3, wbudowanej grafice i 4GB 8GB RAM ;)
  2. mamy ograniczony budżet w wysokości 4k, więc trzeba patrzeć na koszty.

Zauważ też, że wprawdzie to są poleasingowe, ale z kategorii "Stacje robocze" - czyli sprzęty, które kilka lat temu były sprzedawane jako nowe (za grubo ponad 10k) grafikom i innym osobom, które wykorzystują takie maszyny do pracy. Czy serio uważasz, że to, co kilka lat temu było wystarczające dla profesjonalisty, teraz nie da radę z dziewczyną, która się uczy?

0

Tak jestem początkująca, dopiero się uczę. Dlatego nie chce kupowac bardzo drogiego. Mamy w szkole monitory z lenovo. Tak tablet tez bym kupiła bo są za pare stow

0

Akurat mam styczność z osobą co się uczyła grafiki i od niedawna pracuje na stanowisku grafika z profesjonalnym sprzętem. Dostałem opinię, że właśnie od początku potrzeba dobrej karty bo właśnie długo się czeka na różne przekształcenia, wycinanie, efekty, konwersje etc. etc. Podstawa do GPU, CPU, RAM - jak już załadujemy obraz do pamięci to można na nim manipulować w ramie, dlatego potrzebna dobra pamięć, no i gpu i cpu. Czym innym długo czekać na zastosowanie filtra, a czym innym początkowe ładowanie/zapis gdzie można iść na kawę, i nie czeka się na nic, a konwersja z zapisem przez wolny dysk może trwać do kilkunastu minut. Dlatego ww to podstawa, a dysk NVMe jest dobrym umilaczem.

Tak jak wspomniałem - nie jestem fanem dokładania do stacji elementów - często te stacje są zaprojektowane na wymiar i teoretycznie można coś tam wkładać, ale to już nie jest to. Spotkałem się ze stacjami z kartami Della (ofc chip nvidia), gdzie po wymianie coś tam nie działało jak powinno - jednak producent składa zamknięty zestaw i wie co robi. No i kwetia zasilania i innych zabaw ale ja się chyba powtarzam ;p

Masz racje - ale czy ww stacje to one serio były dla grafików? Jak widzę opis karty graficznej "Nvidia Quatro" i zero info o OpenGL, VRAM, zegarach czy chipie to śmiem wątpić - może to stacje dla CADowców a oni inaczej używają GPU, podobnie inżynierowie, developerzy etc. Nie każda stacja służy do grafiki.

Jeśli osoba początkująca to sie uczy więc ważna jest responsywność - dlatego ja sugeruje najpierw skupić się na sprzęcie obliczeniowym, a potem na monitorze. Dopóki nie pracuje się z wydrukami i nie trzeba kalibrować monitora do palety plotera dobre monitory nie pomogą nam uczyć się grafiki.

0
pieczarek napisał(a):

Żeby dobrze pracować na Adobe potrzeba 4GB VRamu i min. OpenGL 4.0 - no i wiadomo im szybszy zegar karty i szersza szyna tym szybciej będą się filtry nakładały,

@pieczarek: o wersję OpenGL bym się specjalnie nie martwił, to musiałby być naprawdę słaby/stary sprzęt żeby nie miał przynajmniej 4.0, a nie mówimy przecież o kupowaniu starego zintegrowanego Intela. Moja 10-letnia karta HD7850 ma OpenGL 4.6 na najnowszych sterownikach.
Z drugiej strony na lapku mam tylko 2.0, ale to jest właśnie "stary zintegrowany Intel".

0

A jakieś wskazówki co do parametrów?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1