Laptop do pracy

0

Wygląda na to, że będę musiał zamienić moją stacjanarkę na laptopa i chciałbym przy tym stracić jak najmniej na komforcie pracy na mocnym komputerze.

Obecnie mam Ryzen7 z dobrymi podzespołami.

Chciałbym kupić laptopa, który będzie zbliżony do tej konfiguracji. Moje potrzeby:

  • ekran 15.6" (must have bo na tych 14" to ja już nic nie widzę ;p )
  • mocny procesor - tutaj im mocniejszy tym lepiej, bo widzę w moich zastosowaniach mocną korelację między mocą procesora a komfortem pracy
  • ram minimum 16gb
  • dysk SSD 1TB
  • Win 11 pro
  • chciałbym coś z półki biznesowej, żeby to nie czeszczało i szumiało
  • bateria nie musi być super - w 90% będę pracował stacjonarnie
  • nie musi mieć wyrafinowanej grafiki - byle by dało się podłaczyć UWQHD + dodatkowy monitor 17"

Budżet ~8k brutto

Mój typ na szybko: https://www.x-kom.pl/p/728754-notebook-laptop-156-dell-vostro-7510-i7-11800h-16gb-1tb-win11p-rtx3050ti.html

Coś innego byście doradzili? Bardziej kierować się ku intel czy AMD?

4

Intel daje z tego co się orientuję teraz dobre ceny, żeby AMD i w laptopach nie odjechał.
Mój typ:
https://www.x-kom.pl/p/711045-notebook-laptop-15-6-dell-latitude-5520-i7-1165g7-32gb-512-win11p.html
Mam podobnego, daje radę.
Co do Vostro to nie jest seria biznesowa stricte, coś pomiędzy. Plastiki nie są tak trwałe jak w Latitude.
Dużo taniej poodbnej klasy bizensowke kupisz z Asusa z serii Expertbook, ale chyba w Xkom nie ma i7, jest tylko coś z opisem wyprzedaż:
https://www.x-kom.pl/p/707448-notebook-laptop-15-6-asus-expertbook-b1500ceae-i7-1165g7-16gb-512gb-win10p.html

0

Nie wiem czemu polecacie delle. Coraz więcej na nie narzekania, nawet @Adam Boduch kilka razy wrzucał hejtujace wpisy o beznadziejnym serwisie, padającej baterii i czymś-tam jeszcze.

Morze rzuć okiem na https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/thinkpad/p-series/c/p-series#compareSection i powiedz, czy coś Ci się spodobało.

1
cerrato napisał(a):

Nie wiem czemu polecacie delle. Coraz więcej na nie narzekania, nawet @Adam Boduch kilka razy wrzucał hejtujace wpisy o beznadziejnym serwisie, padającej baterii i czymś-tam jeszcze.

Morze rzuć okiem na https://www.lenovo.com/pl/pl/laptops/thinkpad/p-series/c/p-series#compareSection i powiedz, czy coś Ci się spodobało.

Lenovo poza tym, że jest ciężki i brzydki, jest chiński! I to powinno automatycznie go skreślać :P

Ale ten dell który posiadam rzeczywiście trochę mnie zawiódł. Wygląda fajnie, jest super lekki i ma fajny ekran. No, ale serwis rzeczywiście słaby.

3

Kojarzę historię @Adam Boduch ale ciągle polecam Dell a. Serwis jest ok. Ten przypadek był szczególny bo laptop był importem z USA. Jak coś pomyliłem to usuńcie post, żeby nie wprowadzał w błąd.

3

@Adam Boduch: co do chińskich Lenovo oraz "prawilnego" Della:

Dell had (and may still have) an assembly plant for the India market, but the vast majority of systems are shipped from China.
Same goes for all the major brands from Apple to HP to you name it. The only notebook manufacturer that assembles some systems in the U.S. is Lenovo - some Thinkpads are assembled in North Carolina (of components made in China, as are all notebooks worldwide).

Oraz jeszcze cos takiego:

It seems clear that Dell laptops are made by Dell. But this is not always the case, many laptop models are designed and manufactured under the Dell brand, but this is a product of a completely different company. Although Dell writes on the laptop where it is made, it is difficult to read this inscription, especially in Chinese. Dell believes that it is more profitable to order the development and production of laptops, in companies that specialise in developing new models and final assembly, the finished laptop with the Dell logo then goes on sale as a Dell laptop. It is quite possible that the company’s specialists are developing new models of laptops.
Dell laptops are produced by only a few companies, Compal, Wistron and Dell itself in Brazil; in Brazil the factory produces laptops only for the Brazilian domestic market. It turns out that around 90% of Dell laptops are produced by Compal and assembled at three factories in the following countries, two factories in China are located in cities (Kunshan, Chengdu) and one Compal factory in Taiwan, Taoyuan.

2

Moja siostra ma lapka z serii Vostro z prockiem niskonapięciowym (bodajże Ryzen 4600u) i po odpaleniu Photoshopa / programu CAD-like komputer zaczyna buczeć i wyć i nie ma mowy o jakimkolwiek komforcie pracy. Podejrzewam że zrzuca też taktowanie po paru minutach obciążenia (ale nie sprawdzałem). Generalnie laptop i duża wydajność się nie dodają, ale jak musisz to ja bym się skierował w stronę wielkich krów stacji roboczych a nie cienkich biznesowych laptopików.

1

@jurek1980: Przelotnie uzywam 5520 (laptop od klienta do testów ze środowiskiem jakie mają użytkownicy), w pracy mamy 5420 ja mam 5421 ogólnie ta seria jest mega słaba. 5420 mają straszne ratio jesli chodzi o liczbę napraw na 100 pc u mnie w firmie. Mi 5421 pare razy zrobił psikusa głównie wysrały sie sterowniki i ogólnie średnio jestem z niego zadowolony. Przy czym nie wiem czy to kwestia windowsa czy samej konstrukcji. Natomiast out of the box zmarnowałem ze dwa weekendy na jakies gówna. A i dalej mam problem z tym ze sie nie usypia poprawnie i rozladowuje sie bateria itd. Co do głośności to jak kazdy dell od 5 lat często załącza się suszarka :P.

0

@cerrato: nie upieram się na Dell, ale jakoś mam sentyment do tej marki. 10 lat temu kupiłem 2 laptopy Dell lattitude, wymieniłem tylko dysk na ssd i zwiększyłem pamięć do 8gb, używałem przez 5 lat, potem 2-3 lata przeleżał w szafie, a teraz jednego z nich nadal używa córka. Wszelkie Toshiby, HP nie były tak trwałe i bezproblemowe, ale to tylko sentyment, bo po prostu mogłem tak trafić. Thinkpada też jak najbardziej bym rozważył, ale tak na szybko widzę, że w budżecie 8k to mam i-7 10gen, który jest sporo słabszy od współczesnych i-7 (bazuję na https://www.cpubenchmark.net/)

@jurek1980: jest spora różnica między vostro a lattitude? Cenowo w tym budżecie niestety chyba nie wyrwę lattitude z procesorem 11gen

@Qbelek: cenna uwaga. W sumie może doprecyzuję, że przez 90% czasu pracuję na małym obciążeniu - zwykłe kodowanie, czyli IDE, kilka kontenerów Dockera w tle. Natomiast co jakiś czas muszę zrobić bardzo zasobożerną operację typu przeindeksowanie, regeneracja cache i tutaj zaobserwowałem, że mocny procesor bardzo skraca czas tych operacji. Jak wtedy wiatrak się włączy to w sumie nie jest problem - gorzej jak przy normalnej pracy będzie ciągle mocno szumiał.

Jeśli nie Dell to co polecacie aby w granicach budżetu 8k brutto zmieścić się z prockiem i7 11gen lub porównywalnym ryzenem + 1tb dysk?
Nie musi to być stricte biznesowa seria bo i tak 90% czasu będzie wykorzystywany z zewnętrznym monitorem/klawiaturą. Ale nie chciałbym jakiegoś gamingowego plastic-fantastic.

AAA i jeszcze dodam, że planuję pracować głównie na Ubuntu, ale Windowsa też chciałbym mieć.

2

@Schadoow: Nie chcę robić oftopu. Wiadomo, czasy sie zmieniają i sprzęty też. Są lepsze i gorsze serie. 2 lata byłem serwisantem Della, z inni markami też miałem trochę doczynienia. O ile ciągle jakość idzie w dół, bo ludzie chcą z roku na rok kupić taniej sprzęt, o tyle Dell z Latitude ciągle jest w mojej skromnej opinii w topie. Niestety ceny mają ciągle wysokie.
Co do efektu suszarki: lapki mają być cieńsze, lżejsze, nie ma miejsca na miedź. Ale to wszystkie niestety tak mają.

0

Tak coraz bardziej spoglądam na linię Precision - niestety 1tb dysku to już pod 10k podchodzi, ale jak trzeba to trzeba.

1

Tylko dodam jeszcze od siebie ze na twoim miejscu wybierałbym model bez zadnej dodatkowej grafiki. Seria precision ma zalezy od roku 2-3 budy jedna jest ciensza zazwyczaj a druga grubsza.

2

@Qbelek: akurat posiadam ten model i nie polecam, minusy:

  • słaba/ciemna matryca
  • klawiatura (m.in. obsługa kalkulatora zamiast home/end/pg down up)
  • touchpad
  • wykonany z g**no-plastiku
0

A co byście powiedzieli o:

Z plusów jakie widzę:

  • przyzwoity procesor
  • zmieszczę się w 9k bo zintegrowana grafika jednak jest tańsza niż dedykowana
  • ma sporo portów usb + fizyczny rj-45
  • 32gb pamięci + nie musiałbym partycjonować 1TB na 2 systemy
2
jurek1980 napisał(a):

Co do efektu suszarki: lapki mają być cieńsze, lżejsze

Ale kto powiedział. Cienki jednocześnie będzie mniej wytrzymały, bo bardziej narażony na wygięcie i w efekcie zbicie ekranu. A niektórzy potrzebują po prostu lapka normalnego: nie pancernego ważącego 10 kilo ale i nie cienkiego jak papier dla popijającego sojowe latte rurkowca... /mogłem się powstrzymać ale nie chciałem ;)/

1
Azarien napisał(a):
jurek1980 napisał(a):

Co do efektu suszarki: lapki mają być cieńsze, lżejsze

Ale kto powiedział. Cienki jednocześnie będzie mniej wytrzymały, bo bardziej narażony na wygięcie i w efekcie zbicie ekranu. A niektórzy potrzebują po prostu lapka normalnego: nie pancernego ważącego 10 kilo ale i nie cienkiego jak papier dla popijającego sojowe latte rurkowca... /mogłem się powstrzymać ale nie chciałem ;)/

Nie wiem czy przytyk ogólny czy personalnie do mnie. Opisałem tendencje panujące na rynku, nie moje widzimisię. BTW. cienki latop z obudową z jakiegoś twardego metalu mógłby być znacznie bardziej wytrzymalszy niż grubszy z plastiku. Sztywność nadają też przetloczenia i odpowedni kształt.
Dobra zrobił się oftop i juz nikt nie wysila się na rozwiązanie problemu czyli propozycję laptopaz spełniającego wymogi OPa.

0

@Azarien: klienci chcą takiego sprzętu i to widać na półkach. Już nawet typowe "work station" ważą sporo poniżej 2kg i są mocno odchudzone.

0

Miałem lapki z serii Precision, ale obecnie Lattitude daje rade a jest sporo poręczniejsze. No ale ja pracuje na 12" często ;p

0

Powiem wam, że oglądnąłem sobie trochę recenzji/filmików i powoli zastanawiam się czy jednak nie wrócę do pomysłu z Dell Vostro. Na YT linia 75xx ma całkiem pozytywne recenzje, a przekonuje mnie obudowa z aluminium + jest znacznie ładniejszy niż Latitude.

Bebech z tego co widzę są w sumie podobne, a a jeśli chodzi o wyjścia to i tak pewnie skończy się na docku. Cenowo z dodatkowym dyskiem zamknę się w 7k.

Co w sumie przemawia za Latitude?

1

Ja ze swojej strony mogę polecić mój świeżutki zakup biznesowego laptopa Asus ExpertBook :)
Wykonanie jest po prostu perfekcyjne, aluminiowa obudowa, a do tego dorwałem go w dobrej cenie.

Zapłaciłem 5099zł

Otrzymałem:

  • ekran 15,6" Full HD
  • Intel Core i7-1165G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 2.80-4.70 GHz, 12MB cache) 11 generacji
  • 32 GB Ram DDR4 3200Mhz
  • Dysk 512GB SSD i 1TB HDD
  • Karta Intel iRIS Xe Graphics
  • Windows 10 Pro (możliwa aktualizacja do Win11)
0

Asusy są śliczne - chętnie bym brał, ale niestety nie mają i7 8 rdzeniowych (albo ja nie potrafię znaleźć) + chyba nie da się podłączyć 2 dysków m2 a chciałbym mieć dual boot - oczywiście to drugie można obejść instalując jakiś dysk 2TB.

0

Tak Ryzen 7 5800H też wchodzi w grę, ale niestety w większości są to lapki gamingowe. Z ciekawych propozycji znalazłem Asus ZenBook Pro ale błyszczący ekran to słaby pomysł w komputerze do pracy.

0

Może jednak zrezygnuj z biznesówki. Weź jakiegoś Rog Stixa z i9. Wiem przekracza założony budżet i pewnie musiałbyś licencję na WinPro kupić samemu, bo gejming to z reguły Home.
Przy okazji będziesz miał fancy podświetlanie kolorowe ( + 50 do respektu na spotkaniach w biurze).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1