Rider - zakup licencji

0

Witam.
Pracuje sobie na co dzień w .net core. Używam Vistual Studio. Ostatnio zacząłem używać dodatkowo Resharpera. Fajna sprawa. Natomiast coraz bardziej wkurza mnie Windows. No i to przymulanie VS + resharper. Bo zainstalowaniu Ubuntu + Ridera zdaje się, że to fajnie śmiga. Jak wygląda z zakupem licencji? Mam działaność obecnie no i chciałbym to wrzucić w koszta.
Znalazłem coś takiego ale trochę to kosztuje.
https://www.anysoft.pl/jetbrains-rider-commercial-annual-subscription-subskrypcja-roczna-komercyjna

Czy macie może wykupioną licencje? Jeśli tak to bezpośrdenio na JetBrains czy może gdzieś jakiś polski sprzedawca?

4

Jeśli twoja firma nazywa się twoim imieniem i nazwiskiem to możesz brać licencję indywidualną, jest prawie 3x tańsza, a vatue możesz wpisać tam tak samo i otrzymać fakturę. Co musisz mieć? Oczywiście posiadać vatue i to tyle. Zamawiasz bezpośrednio od jetbrainsa, dostajesz fakturę "odwrotne obciążenie", księgowa na tej podstawie liczy jaki vat masz zapłacić, bo to na tobie spoczywa opłacenie vatu, na fakturze masz tylko kwotę netto.

0

No firma zaczyna się Imieniem i Nazwiskiem ale potem jest jeszcze nazwa więc chyba odpada taki trick?

0

W takim przypadku skontaktował bym się ze swoją księgową, w kwestii tego, że możesz wpisać vatue ale nie możesz wpisać nazwy firmy.

2

Ale panowie - w przypadku JDG o nazwie "Adam Nowak gwałty haracze wymuszenia i usługi doradcze" można wziąć fakturę na "Adam Nowak" i sobie ją wrzucić w koszty. Jedynie może być problem z VAT, ale z tego co pisze @mr_jaro to w przypadku kupowania od jetbrains i tak vatu nie będzie.

0

@cerrato: kupując indywidualnie normalnie masz dopisane reverse charge i masz pole na "vat id" czyli vatue. Tzn jeśli nie podasz vatue no to wtedy leci faktura zwykła i podatek płacisz od razu a w koszta jej nie wliczysz.

0

@mr_jaro

A za ile kupowałeś Rider indywidual?

Bo znalazłem takie coś: Startup Discount Plan, https://www.jetbrains.com/shop/eform/startup
I wersja commercial idzie 50% taniej, czyli €174.50
Ale idzie to zrobić tylko dla wersji commercial.

1

Ja inne narzędzie od jetbrainsa używam. Nie jestem koderem C# :) https://www.jetbrains.com/rider/buy/#personal?billing=yearly Nie wiem po co kombinujesz z ta licką dla organizacji i chcesz przepłacać.

0

@mr_jaro:
No w sumie racja.

2
mr_jaro napisał(a):

@cerrato: kupując indywidualnie normalnie masz dopisane reverse charge i masz pole na "vat id" czyli vatue. Tzn jeśli nie podasz vatue no to wtedy leci faktura zwykła i podatek płacisz od razu a w koszta jej nie wliczysz.

Owszem, wliczysz. Fakturę bez NIP można sobie zaksięgować:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-brak-nip-nabywcy-na-fakturze-kosztowej

Organy skarbowe dopuszczają jednak ujęcie w kosztach faktur, na których przez pomyłkę nie uwzględniono numeru NIP nabywcy i -co więcej - dają możliwość odliczenia od nich VAT-u

https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/31752,Nie-zawsze-trzeba-wpisywac-NIP-na-fakturze.html

Nie ma również potrzeby podawania NIP w fakturach VAT wystawionych nabywcom eksportowanych towarów

https://www.podatki.biz/artykuly/brak-nip-na-fakturze-a-prawo-do-odliczenia-vat_55_41376.htm

Błąd formalny polegający na tym, że wszystkie dane nabywcy figurują na dokumencie a jedynie pominięty został jego numer NIP nie stanowi więc o braku prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jest to wada techniczna.

https://www.ifirma.pl/blog/faktura-bez-nip-a-odliczenie-vat.html

Czy jednak brak faktura bez NIP zawiera błąd merytoryczny? Zgodnie z opinią sądów i organów podatkowych – nie. Konieczność uwzględnienia na fakturze numeru identyfikacji podatkowej zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy, wynika z art. 106e ust. 1 pkt. 5 ustawy, jednakże są to wymogi o charakterze dowodowym. Oznacza to, że owszem – są konieczne, aby dowód zakupu (faktura) był wystawiony poprawnie, ale nie wpływają na poprawność informacji o samej transakcji.

To, że zakup miałby być dokonany z innego kraju (w ramach UE) w sumie za wiele nie zmienia:
https://ksiegowosc.infor.pl/porady-prawne/33213,Czy-brak-numeru-NIP-na-fakturze-wylacza-wystapienie-wewnatrzwspolnotowego-nabycia.html

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Brak numeru NIP na fakturze nie wpływa na obowiązek samonaliczenia VAT. Należy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć tę transakcję w informacji podsumowującej.

A odnośnie tego, o czym pisałem wcześniej - czyli ze jak masz działalność "Adam Nowak Coś-tam jakaś nazwa Total Poland" to możesz wziąć fakturę na samego Adama Nowaka i będzie to OK. Odwrotnie nie za bardzo - faktura wzięta na "Coś-tam jakaś nazwa Total Poland", jeśli nie będzie na niej imienia i nazwiska osoby prowadzącej działalność będzie uznana za błędnie wystawioną. Na potwierdzenie:

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/729676,Czy-na-fakturze-musi-byc-imie-i-nazwisko-osoby-fizycznej-prowadzacej-dzialalnosc-gospodarcza.html

na fakturze powinno się też znaleźć imię i nazwisko osoby prowa­dzącej działalność gospodarczą. To są podstawowe dane wymagane przepisami ustawy o podatku od to­warów i usług. Nazwa firmy lub też jej skrócona wersja to dodatki do obowiązkowego imienia i nazwiska.

Ministerstwo Finansów potwierdziło to stanowisko w broszurze informacyjnej z 21 grudnia 2012 r. pt. Zmiany w zakresie fakturowania (jest ono aktualne również w obecnym stanie prawnym):

W zakresie danych identyfikacyjnych podatnika, danymi takimi dla podatnika będącego osobą MF fizyczną jest imię i nazwisko. W fakturze podatnicy będący osobami fizycznymi powinni zatem podawać imię i nazwisko, przy czym oprócz tych danych mogą również podać nazwę lub nazwę skróconą firmy.

Zauważ, że ministerstwo pisze, że "można również podać nazwę" - czyli jest to kwestia wtórna, najważniejszy jest ten Adam Nowak.

0

@cerrato: ale gdy nie podasz vatue to na fakturze nie będzie odwrotnego obciążenia co jest błędne i z tego co wiem us tego nie lubi szczególnie teraz gdy jest nagonka by uszczelnić vat.

1

US tego nie lubi szczególnie teraz gdy jest nagonka by uszczelnić vat

A to swoją drogą prawda. Kuzyn ma działalność - montaż i serwis kotłów gazowych. Z racji tego, że kotły i inne materiały kupuje na 23% VAT, a sprzedaje jako usługę z 8% VAT (ulga budowlana) to regularnie ma nadpłaty VAT, o zwrot których się zwraca. I praktycznie za każdym razem go trzepią, chcą pełno dokumentów żeby tylko udało się gdzieś znaleźć dziurę w całym. Nie pamiętam co takiego konkretnie chcieli, ale utkwiło mi w pamięci, że domagali się potwierdzeń zapłaty za zakupione materiały. Takie ewidentne szukanie, do czego dałoby się doczepić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1