RAM a procesor

0

Witam,

Krótkie pytanko. Czy RAM dowolnego producenta może działać z dowolnym procesorem?

0

Tak. Obawiam się wręcz, że nie znajdziesz ramu intela ani amd :)

Poczytaj sobie ile dany CPU może ogarnąć ramu, podobnie jak mobo. Patrz na częstotliwość, ale też CL oraz tryb, w jakim ram będzie pracował. Oczywiście też nie pomyl gniazdka z innym typem ramu, bo już rozmiar się różni.

1

Zasadniczo to każda płyta główna obsługuje określone typy pamięci. Więc jeśli masz pamięć zgodną z płytą, to powinno działać (oczywiście to teoria, czasami w praktyce się zdarza, że coś nie działa, pomimo że powinno).

Czasami mogą się pojawić zgrzyty przy łączeniu pamięci o różnych prędkościach, ale najczęściej po prostu pamięć szybsza zostanie "skręcona" do prędkości wolniejszej kości.
Jeszcze może być ewentualnie problem w trybie dual-channel jeśli pomieszasz kości o różnych parametrach, ale zasadniczo jeśli płyta i pamięć działają w tym samym standardzie, to powinno działać.

A tak w ogóle to nie tyle "podpinasz" pamięć do procesora, co raczej do chipsetu. Za komunikację między pamięcią a prockiem odpowiada tzw. mostek północny. Polecam, żebyś rzucił okiem na https://pl.wikipedia.org/wiki/Chipset - pewnie i tak za wiele nie zapamiętasz, ale przynajmniej będziesz miał jakoś delikatnie światło rzucone na temat ;)

1
Pipes napisał(a):

Tak. Obawiam się wręcz, że nie znajdziesz ramu intela ani amd :)

NIEPRAWDA!!!!

Jak najbardziej są pamięci, które nie będą działały z konkretnymi chipsetami. Pierwsza z brzegu aukcja https://allegro.pl/4gb-800mhz-ddr2-pamiec-ram-1x4gb-nowa-do-amd-i6693302686.html i to co tam jest napisane

Kości kompatybilne tylko z płytami opartymi na chipsecie VIA, SIS i AMD !!
NIE DZIAŁAJĄ Z CHIPSETAMI INTELA I nVIDIA !!!

to nie jest żaden wymysł sprzedawcy tylko fakt. Można się upierać, że to dotyczyło DDR2 ale z DDR3 i DDR4 może nie jest aż tak tragicznie ale jak kupi się "złą" pamięć to nie uda się jej ustawić tak aby wykorzystać jej pełną moc (trzeba poczytać o AMP i XMP). Może nie zależy to wprost od procesora a bardziej od chipsetu ale jednak sam chipset mocno zależy od procesora.

Na koniec należało by jeszcze wspomnieć o ECC i non-ECC

0

Akurat kontroler pamięci (jak i reszta mostka północnego) jest od dłuższego czasu w procesorze. Na chwilę obecną chipset odpowiada tylko za mniej ważne interfejsy np SATA, ale i to się pewnie niedługo zmieni.

0

Od zawsze jest problem, i pewnie zawsze będzie, że nie zawsze każda pamieć współpracuje z każdą płytą główną czy procesorem.

Po prostu jest więcej istotnych parametrów niż tylko typ (DDR2/3/4/5/6/itd.) i rozmiar.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1