Aplikacje a procesor

0

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie wykorzystania procesora przez aplikacje.Poczytałem troche na ten temat i mam z tego
tylko mętlik w głowie.Jaki procesor będzie lepszy dla aplikacji 32bitowych 64 bitowy, czy 2 rdzenie po 32 bity.
Nowe procesory 64bitowe mają już jakieś aplikacje stworzone odpowiednio dla nich?
I tak samo z procesorami dwurdzeniowymi, czy dla nich też są specjalne aplikacje, wykorzystujące ich możliwości?

0

2 rdzenie po 32 bity dla aplikacji 32 bitowych bedzie wydajniejsze niz 1 rdzen 64 bity, ale...

Obecnie na ogol nie staje sie przed wyborem: jednordzeniowy 64 bity albo dwu/czterordzeniowy 32, a dwu/czterordzeniowy 64 bity z systemem operacyjnym 32 bity albo 64 bity.

Tak, aplikacji na procesory 64 bitowe jest cala masa, ze sterownikami tez nie ma problemu. Tylko aby takie procesory wykorzystac, sam system operacyny musi byc 64 bitowy. Mysle, ze zakup 64 bitowego procesora jest obecnie bardziej oplacalny, tym bardziej ze - jak zapewne wiesz - mozna na nich odpalac rowniez aplikacje 32 bitowe (ale nie stare, 16bitowe, jak to ma miejsce w procesorach 32 bitowych; ale kto ich potrzebuje? W razie czego, starej aplikacji to i wirtualny pecet wystarczy).

Aby wykorzystac procesory wielordzeniowe - bo przeciez dwurdzeniowe to wlasciwie standard, a mamy przeciez i quad'y, i Intel i7 widzany jako 8 procesorow logicznych (quad + HT) - aplikacja musi umiec wykonywac obliczenia wielowatkowo. Nie wymaga specjalnych instrukcji, by korzystac z wielu procesorow. Niestety wiele aplikacji tego nie potrafi, wiec zysk masz taki, ze jak uruchomisz kilka aplikacji jednowatkowych, wszystkie beda chodzily tak samo plynnie (kazda na osobnym rdzeniu), jak kazda z nich odpalona samodzielnie (nie wolniej, ale nie szybciej), bo chodzaca wylacznie na jednym rdzeniu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1