Przegrzewanie się laptopa - co zrobić?

0

Hej, mam następujący problem z laptopem Dell E6410. Podczas grania w co bardziej wymagające gry dla tego sprzętu, laptop dochodzi do dość poważnych temperatur:

asgasda.png

Czy są one już niebezpieczne, w takim sensie że mogą uszkodzić coś/stopić/something? Jak przed tym się bronić? Niedawno wymieniałem pastę termoprzewodzącą przy cpu (stara była totalnie zeschnięta już), jednak nie zauważyłem jakiejś większej różnicy. Korzystam z programu ThrottleStop w celu uniknięcia zbyt niskiego taktowania procesora (co kompletnie uniemożliwiało jakąkolwiek grę).

Pozdrawiam i proszę o radę!

0

Maksymalna temperatura użytkowa z tego co widzę to właśnie 105° i układ będzie dążył do jej utrzymania - tak więc to normalne. Laptop powinien się wyłączyć gdy temperatura przekroczy bezpieczną
Sprawdź czy wentylatory chodzą na maksa (nie ograniczone profilem), możesz kupić dodatkową podkładkę chłodzącą do laptopa

Radzę wyjąć baterie z laptopa na czas takiego grania bo po miesiącu wystawiania w okolice takiej temperatury może całkowicie przestać trzymać
No i nie trzymać swoich jajek w pobliżu

Ogólnie laptopy nie służą do grania

0

Rozkręć go i przedmuchaj sprężonym powietrzem (można kupić lub ze sprężarki). Postaraj się dobrze go "przedmuchać". Może podkładka chłodząca odbierze część ciepła?

0

@Klementyn: Rozumiem, czyli dopóki lapek nie zrobi shutdown z powodu temperatury cpu/gpu to nic złego nie powinno się w środku stać. Wentylatory są ustawione na tryb aktywny (profil "wysoka wydajność"). Bateria i tak już jest totalnie zużyta (nie trzyma nawet dwóch godzin) także i tak i tak czeka mnie jej wymiana.

Co do podkładek chłodzących, czytałem różne opinie na ich temat. W każdym razie rozważę ich zakup.

Lapki nie służą do grania, to fakt, ale czasami człowiek chce się rozerwać na jakimkolwiek sprzęcie ;)

@Trebuh: Kiedyś go rozkręcałem i starałem się w miarę porządnie wyczyścić. Ale spróbuję jeszcze raz zajrzeć i może przedmuchać sprężonym powietrzem.

0

W Lenovo wyłączał mi się przy GPU około 113 stopni Celsjusza. Procesor w stresie około 70-80 działał.

0

A wentylator ile ma obrotów?

0

A wyczyściłeś wszystkie otwory wentylacyjne / radiator od środka? Też miałem taki przypadek, rozebrałem laptopa, wyjąłem wentylatory, a pod spodem była taka centymetrowa warstwa kurzu blokująca przepływ powietrza. Odessałem odkurzaczem i teraz temperatura GPU nie przekracza 60 stopni, a CPU typowo poniżej 50.

0

Mi się tak laptop przegrzewał, pomogło upgrade biosu zainstalowanie do najnowszej wersji. Ewentualnie musisz wrócić do starszej wersji biosu. Jak nie masz biosu to zmień uefi.

0

O ile GPU w stresie może dochodzić do tych 100 stopni to CPU raczej nie powinno. Jesteś pewien że nałożyłeś tej pasty termoprzewodącej tak mało jak to możliwe? Bo znam takich co ładowali "od serca" bo myśleli że im wiecej tym lepiej...

1

Korzystam z programu ThrottleStop w celu uniknięcia zbyt niskiego taktowania procesora (co kompletnie uniemożliwiało jakąkolwiek grę).

Nie rób tego. Zamiast tego ogarnij chłodzenie.

Skoro rozkręcasz laptop tak, że dostajesz się do procesora - zajrzyj w wentylator. Wyjmij go całkiem. Często w środku/pomiędzy wentylatorem a ścianką wylotu powietrza gromadzi się kurz. Zobacz też czy nowe powietrze ma swobodny dostęp do środka.

Temperatura powyżej 90* uważam za krytyczną (choć niektórzy mocniej katują sprzęt, ale to jest niedbalstwo). Mój bieżący lapek pod mocnym obciążeniem osiąga 82-83*.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1