Hub usb + hdd

0

Mam w komputerze 6 gniazd USB, z czego jedno wyprowadzone na przedni panel (nie wiem jaki kretyn wymyślił umieszczanie gniazd w dolnej części obudowy, pod "daszkiem") jedno użyte wewnątrz PC i cztery na tylnej ściance. Jeżeli podpinam dysk (zwykły 30GB laptopowy max 1A + tania obudowa z allegro) do przedniej ścianki - nie rusza (pewnie za mało prądu / za długi kabel). Podpinam do tylnej - śmiga (20MB/s). Niestety zaglądanie za każdym razem za komputer, żeby cokolwiek podpiąć jest co najmniej męczące (ale i tak łatwiejsze, niż dostęp do przedniej ścianki - pc stoi na ziemi :|) pomyślałem o zakupie aktywnego huba USB.

Problem wygląda więc tak - hub (D-Link DUB-H4) niby działa (podpięty do tylnej ścianki + zasilacz 2A), dysk po podpięciu działa (tyle, że wyciąga ~7MB/s), ale pod windowsem nie da się nawet skopiować filmu (przy 10-50% wywala błąd wklejony poniżej). Pod linuxem (openSuSE 10.3) jest o tyle lepiej, że zgranie 18GB przechodzi za pierwszym razem, ale co jakiś czas się kopiowanie zatrzymuje (i po krótszej/dłuższej chwili samo wznawia).

Pytanie - czy to normalka przy hubach USB? A może powinienem poszukać innego modelu? A może to wina czegoś innego? Miał ktoś podobny problem?

Treść błędu:

Typ zdarzenia:	Ostrzeżenie
Źródło zdarzenia:	Disk
Kategoria zdarzenia:	Brak
Identyfikator zdarzenia:	51
Data:		2008-03-18
Godzina:		17:07:22
Użytkownik:		Brak
Komputer:	TOMKIEWICZ
Opis:
Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\Harddisk6\D.

Aby znaleźć więcej informacji, zobacz http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp w Centrum pomocy i obsługi technicznej.
Dane:
(...)
0

Raczej normalne, w końcu nadal trochę prądu mu brakuje (może przynieś w wiadrze, powinno pomóc XDD). Przy tym zasilaniu nie uciągnie lepiej(chyba że się mylę)

0

Sądzę, manfredek ma rację - kwestia zasilania. Wiele kieszeni na dysk ma z tego powodu kabel USB z 3 końcówkami (sam mam taką): 1 do urządzenia, 2 wpinane do kompa; z jedną wpiętą nawet dysku nie rozkręca.

0

ok, ale dysk bierze max 1A, a do huba podaje 2A - chyba powinno wystarczyć? Poza tym podpinam hdd do huba dwoma końcówkami, ale to nie robi różnicy. Zresztą jak podepnę z tyłu jedną, to i tak śmiga lepiej niż dwoma do huba...

0

Ale bezpośrednio z kompa i tak dostanie więcej prądu niż z huba, więc to nadal może nie wystarczać.

0

a to dlaczego więcej dostanie?

0

chodzi o to ze samo w sobie usb w standardzie przewiduje chyba do 400-500mA

0

ok, więc skoro usb przewiduje 500mA, to zasilacz 2A dla jednego gniazda powinien wystarczyć?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1