Wątek przeniesiony 2015-09-30 11:54 z Off-Topic przez Rev.

"Rozumię" - to jakaś nowa moda?

0

Tak z ciekawości - sporo osób na tym forum pisze "rozumi ę" (spacja z powodu autokorekty), zamiast "rozumiem".

To jakaś nowa moda internetowa, czy też jest to związane z wzrostem zainteresowania programowaniem wśród ludzi mniej rozgarniętych?

0

To nie przypadłość tej grupy zainteresowań. Na innych forach tematycznych też się widuje tę manierę. Może to jakiś wirus, który rozprzestrzenia się przez tych, którzy sprzeciwiają się szczepieniom.

0

Moda.

user image

3

Tak, moda. Na analfabetyzm.

1

Grupy ludzi mają tendencję do wytwarzania własnych kodów, sformułowań, konstrukcji gramatycznych - słowem podjęzyków w ramach obowiązującej wykładni. Czasami te mutacje języka oficjalnego rozprzestrzeniają się na większe społeczności, czasami stając się powszechnymi itd. Język nie jest czymś zastanym, ale ulega zmianom, zwłaszcza widoczne jest to w internecie, gdzie jakieś specyficzne wypowiedzenia lub sposoby wypowiedzi mogą być szybko przekazywane dalej. I tak, występuje tendencja lub moda na kończenie czasowników w liczbie pojedynczej pierwszej osoby -ę zamiast -em (jęstę, rozumi ę itd.) Sporo w popularyzacji tego zasługi obrazków "jestę kotę" czy seria komiksów z Puchałkę.

To nic groźnego, zawsze tak było w komunikacji nieformalnej czy nieoficjalnej.

0

Co innego, jeśli ktoś używa tego kontekstowo, nawiązując do jakiegoś tekstu kultury, albo w ten sposób coś parodiuje, a co innego, jeśli używa zawsze. To drugie to zwykła niechlujność gramatyczna.

0

Jest tego więcej!

"rozumi ę", "na prawdę" zamiast "naprawdę", "łabądź", "umię", "pojedyńczy", "posz łem", "wziąć", "chodź" zamiast "choć", "3 maj"

/edit: jeszcze zapomniałem o "włanczać"

0

Akurat "posz łem" jest elementem gwary sądeckiej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwara_s%C4%85decka i ja to często używam.

0

Fajna ta Wasza gwara: "wjencyj", "tutyj", "on umi", "kwiotek", "ptok", "ja jado", ja widzo", "posz łem", "zamkłem", "my byli", "ido na chato" :D

0

To nic groźnego, zawsze tak było w komunikacji nieformalnej czy nieoficjalnej.
Ja mam wątpliwości, czy te nieuki są w ogóle świadome popełnianych błędów.

„kompilując program wyskakuje mi błąd” – taka składnia się panoszy..

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1