Książka Python Instrukcje dla programisty, pewne wątpliwości

0

Zacząłem naukę Pythona z książki Instrukcje Dla Programisty i mam pewne wątpliwości co do treści zadań i tu pytanie do osób, które również przerabiały materiał z tej książki. Mieliście również wątpliwości odnośnie wymagań autora w ćwiczeniach kończących rozdział - a - względem materiału tego rozdziału?

... dodaj polecenie if sprawdzające, czy lista użytkowników nie jest pusta. Jeżeli lista jest pusta, wyświetl komunikat...

Materiał w rozdziale opiera się o

if x not in x:

gdy, właściwym rozwiązaniem dla ćwiczenia jest

if not x

następne

**Przygotuj konstrukcję if-else ustalającą etapy życia...
a) Jeżeli osoba ma mniej niż 2 lata...
b) Jeżeli osoba ma co najmniej 2 lata, ale mniej niż 4
c) Jeżeli osoba ma co najmniej 13 lat...
...

**

Jak to prawidłowo wykonać używając if-else, skoro po wykonaniu instrukcji jest jej koniec, więc powinno tu być if-elif.

Nie wiem, czy ja nie rozumiem tych ćwiczeń (być może tak jest i programowanie jednak nie jest dla mnie). Wcześniej przerabiałem książkę C Stephen G. Kochan i tam to wszystko było wytłumaczone na tyle, że wiedza wymagana do wykonania ćwiczeń była w rozdziale, dobrze wytłumaczona i nie trzeba było siedzieć i myśleć nad prostym rozwiązaniem, prostego problemu jako mocno początkujący programista (szukając informacji na zewnątrz)

0

Jest błąd, w anglojęzycznej książce jest if-elif-else, a nie if-else

0

Z samym if else też dasz radę to zrobić ale zagnieżdżonym (i brzydszym)

1

Hej, specjalnie dla Ciebie porównałem polską i angielską wersję.

Jeśli chodzi o punkt #1, to nie do końca rozumiem o co chodzi, bo ćwiczenia dotyczą części "Używanie poleceń if z listami", w której jednym z punktów jest "Sprawdzanie, czy lista nie jest pusta". Te ćwiczenia dotyczą całej dużej sekcji, a nie tylko tych pojedynczych punktów. Wszystko gra.

Natomiast punkt #2 to w pewnym sensie babol tłumacza, choć nie tak do końca. Już tłumaczę. W polskiej wersji jest "Przygotuj konstrukcję if-else ustalającą etap życia danej
osoby"
, a w oryginale "Write an if-elif-else chain that determines a person’s stage of life". Zapewne tłumacz się zagapił i powinien był wiernie oryginałowi napisać if-elif-else, ale nie jest to aż tak katastrofalny błąd. Ogólnie instrukcję warunkową nazywa się często if-else i to nie znaczy, że nie ma w niej elif. Zdaję sobie sprawę, że dla początkującego może to być mylące. Mam taką teorię, że tłumacz pewnie zna też inne języki programowania, a w większości z nich zamiast elif masz po prostu else if (a np. w PHP jest elseif).

Twoje pytania mają sens, mam nadzieję, że wytłumaczyłem co i jak.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1