Informatyka a Informatyka stosowana

0

Witam, mógłby mi ktoś wytłumaczyć różnice między kierunkami na studiach "informatyka" a "informatyka stosowana"? Bo ja rozumiem to tak że słowo "stosowana" oznacza to że informatykę stosuje się w różnych innych dziedzinach (np. medycynie, finansach itd.). A jak patrzę na programy studiów obu kierunków to różnica jaką widzę jest taka że na stosowanej jest więcej zajęć z algorytmiki i programowania. I zastanawiam się gdzie tak naprawdę leży ta różnica. I czy można powiedzieć że któraś Informatyka jest "lepsza" do studiowania? Proszę o wytłumaczenie. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź.

1

Podam Ci przykład z PWr. Jak zaczynałem studia to były 3 informatyki na 3 różnych wydziałach - nazywały się po prostu "Informatyka". Około dwa lata temu z powodu jakiejś tam ustawy nie mogło być kierunków o tej samej nazwie więc zrobiono 3 różne informatyki: techniczna, stosowana i algorytmiczna. Zmieniła się tylko nazwa - plan studiów został ten sam. W dużym skrócie ta pierwsza miała więcej rzeczy niskopoziomowych, ta druga bardziej wysokopoziomowe, a ta trzecia to dużo matmy i teorii. Tak więc lepiej zobaczyć plan studiów i na tej podstawie podjąć decyzję.

0

W teorii informatyka stosowana powinna być bardziej praktyczna a mniej teoretyczna. Trochę jak z fizyką eksperymentalną i fizyką teoretyczną.

Na zwykłej informatyce spodziewałbym się:

  • więcej teorii na temat systemów ekspertowych czy systemów wyszukiwania opisywanych językiem matematycznym (kwantyfikatorami). Z jednej strony mało ciekawe praktycznie z drugiej dające bardzo szerokie pojęcie o tym co faktycznie jest możliwe do zaimplementowania ;
  • więcej matematyki rozszerzonej o metody numeryczne, statystykę, rachunki macierzowe ;
  • słabszy nacisk na naukę różnych języków a większy na umiejętność samodzielnej implementacji omawianych na innych wykładach teorii;
  • bardziej wyszkolenie umysłu do rozwiązywania problemów, tworzenia algorytmów, analizy...
    "Teoretycznie" student po takiej informatyce teoretycznej powinien mieć łatwiej wchodząc w takie dziedziny jak BigData, Business Intelligence itd ...

Na stosowanej spodziewałbym się:

  • większego nacisku na naukę bieżących języków programowania ;
  • nauka różnego rodzaju oprogramowania w praktyce ( choćby graficzne, DTP czy tym podobne ) ;
  • nauka podstaw i różnic w systemach operacyjnych ale bardziej na poziomie laboratorium / praktycznym;
  • konkretne wymielenie studenta po jakiejś konkretnej bazie danych.
    Po takim kierunku student powinien móc szybko odnaleźć się w pracy jako programista / administrator sieci lub systemów.

Jak to wygląda w praktyce na różnych kierunkach ciężko powiedzieć.

1

@Adam Kruk wszystko zależy od uczelni. Nie ma za bardzo żadnych wytycznych względem nazwy kierunku, więc na jednej uczelni to będzie znaczyć coś zupełnie innego niz na innej. Nazwa wydziału często jest dużo lepszym wyznacznikiem niż nazwa kierunku.
@katakrowa nic z tych rzeczy, to jest takie dziwne "potoczne" rozumienie terminu. Tak jak pisał OP, zwykle stosowana oznacza stosowana w pewnej dziedzinie wiedzy a nie bardziej praktyczna. W efekcie np. taki kierunek na wydziale Fizyki będzie uczyć informatyki pod symulacje fizyczne a na wydziale Geologii będzie uczyć jakichś systemów GIS. To co opisałeś pasuje raczej do podziału między Informatykę Teoretyczną a Informatykę, przy czym uczelni które prowadzą ten pierwszy kierunek jest bardzo niewiele.

0

@Shalom: To co ta zwykła nie jest nigdzie stosowana? Zatem albo nie ma różnicy albo jakaś jest. Jeśli się jej doszukujemy to napisałem jedynie czego spodziewałbym się i wyraźnie to podkreśliłem, a na koniec jeszcze dodałem, że moje rozważanie nie ma nic wspólnego z praktyką spotykaną na uczelniach. Ty w sumie nic nowego nie wniosłeś i podobnie jak ja jedynie zaprezentowałeś jedynie swoje "wydaje mi się" ale mnie się doczepiłeś pisząc "nic z tych rzeczy" i "na jednej uczelni to będzie znaczyć coś zupełnie innego niz na innej." :-)

2

To co ta zwykła nie jest nigdzie stosowana?

W pewnym sensie nie. Na "zwykłej" informatyce nie będziesz się uczyć rzeczy specyficznych dla pewnej "domeny". Żeby pokazać co mam na myśli, weźmy takie AGH które ma informatykę na połowie wydziałów (i do niedawna każda nazywała się "informatyką stosowaną", a teraz każda ma jakaś unikalną nazwę, żeby się nie myliły, stąd masz np. informatykę techniczną i geoinformatykę). Masz np. jakieś:
https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/1/17/1/4/12/7 niby zaczyna się normalnie, ale potem wchodzą ci przedmioty w stylu Wymiana ciepła i masy , Podstawy mechaniki płynów czy Podstawy mechaniki ciała stałego albo analogicznie masz kierunek jak https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/1/17/1/4/49/101 na którym wchodzą ci jakieś Podstawy teledetekcji i fotogrametrii, Systemy GIS w naukach o Ziemi, Geozagrożenia, Kartografia geologiczna wspomagana komputerowo itp.
To są właśnie informatyki stosowane. Na "zwykłej" informatyce będziesz zamiast tego miał rzeczy bliżej związane z informatyką dla informatyki jak jakieś uczenie maszynowe, tworzenie kompilatorów czy kryptografię.

0

Jak nie masz jasnego planu czy wybrać zwykłą czy stosowaną to bierz zwykła. Chyba, że na twojej uczeni "stosowana" jest lepsza, jeśli chodzi o kadrę/dobór przedmiotów, chociaż zazwyczaj jest na odwrót. Generalnie panuje takie przeświadczenie, że stosowana ma więcej zapychaczy, przez co ludzie wolą te zwykłe. W dzisiejszych czasach popyt jest zdecydowanie większy na ogólnego informatyka (poza data science, może medyczna, ale się nie znam), więc specjalizacja w jakieś dziedzicznie wymyślonej przez uczelnię typu metaloznawstwo czy geologia jest słabym pomysłem, jeśli nie masz żadnego innego powodu

0

@Shalom: Owszem idąc za Wikipedią i przykładem AGH. Ma to sens ale to raczej wyjątek pośród tego jak faktycznie inne uczelnie to interpretują - zresztą pojęcie nie doczekało się nawet tłumaczenia na język angielki zatem ciężko to traktować jako twardą wytyczną. Podsumowując jest chyba tak jak sam wcześniej napisałeś Nie ma za bardzo żadnych wytycznych względem nazwy kierunku, więc na jednej uczelni to będzie znaczyć coś zupełnie innego niz na innej.. Niepotrzebnie więc na siłę próbujesz nadać pojęciu konkretne znaczenie.

Dla przykładu podam kilka linków bliższych mojej interpretacji.

Google: https://www.google.com/search?q=Czym+si%C4%99+r%C3%B3%C5%BCni+informatyka+stosowana+od+zwyk%C5%82ej

Na "zwykłej" informatyce zamiast tego masz przedmioty związane bardziej z informatyką w informatyce i z informatyką "teoretyczną"

i kilka uczelni:

  1. https://www.fizyka.umk.pl/kandydat/informatyka-stosowana/ - niby fizyka i astronomia, a w programie nic z astronomii ani fizyki ale mamy za to jest robienie stron www i Unity ;

screenshot-20220103234027.png

  1. https://studia.pl/kierunek-informatyka-stosowana-qa/#gdzie-mona-studiowa-informatyk-stosowan ( tu trochę ogólników )

screenshot-20220103233932.png

  1. https://www.wit.edu.pl/studia-inzynierskie/informatyczne-techniki-zarzadzania/informatyka-stosowana ( tu także specjalizacji nie widać a nawet jest napisane to co się domyślałem )

screenshot-20220103233242.png

  1. Jeszcze pierwszy przykład z YT na hasło "informatyka stosowana" ( wydział elektryczny ) a specjalność kierunku inżynieria danych.

Zapewne znajdziesz w sieci linki potwierdzające Twoją wizję znaczenia tego pojęcia ale to już nie moja rola by tego szukać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1