Porada dla chcącego

0

Mam 19 lat i jest po technikum informatycznym.edit jestem z Łodzi. Myślę nad rozpoczęciem nauki by zostać programistą. Naoglądałem się filmików na yt, przejrzałem parę forów, poczytałem co ludzie piszą o tym. I mam bardzo mieszane uczucia. Ludzie albo są z natury chamscy, albo to tylko pojedyncze jednostki, ponieważ nie wiem co mam myśleć już o tym i czy próbować. Zawsze się jarałem grami/aplikacjami i zawsze się zastanawiałem jak takie coś powstaje od środka, próbowałem, pisałem trochę kodów... Pierwszym działającym "czymś" co zrobiłem to były exploity, hacki nie wiem jak to nazwać do gry. Trochę się nauczyłem analizować kod, szukać odpowiedniej rzecz, znaleźć ją i wykorzystać no może nie był to dobry początek z programowaniem, ale kolega dał mi taki challenge, no i się udało. Wtedy coś zaiskrzyło i pomyślałem że może to jest coś dla mnie. Po tym co przeczytałem na nie jednym forum i co usłyszałem na filmikach różnych nie wiem czy podołam jeden mówi że bardzo dużo pracy, drugi że łeee 20 godzin tygodniowo pół roku i masz pracę za 6k. Nie ukrywam jestem zielony w tym to co robiłem też było z poradników bo ciężko jest coś zrobić jak nawet nie wiesz jaki program pobrać. Teraz mam dylemat czy to naprawę trudne czy uda mi się, nie wiem kompletnie od czego zacząć czy kupić książkę i ją przeczytać, czy kupić kurs, czy zapisać się do jakiejś szkoły programowania, czy może poszukać jakiegoś "mentora". Interesują mnie bardziej gry/aplikacje. Mam chęci, czas też się zawsze znajdzie tylko mam taki chaos i mętlik że nie wiem od czego zacząć i gdzie szukać informacji. Z góry dziękuje za pomoc i informację.

3
Nijaki napisał(a):

Naoglądałem się filmików na yt, przejrzałem parę forów,

Po prostu odpal edytor i napisz pierwszą apkę, zobaczysz co i jak.

0
czysteskarpety napisał(a):

Po prostu odpal edytor i napisz pierwszą apkę, zobaczysz co i jak.

Właśnie w tym problem, próbowałem już, ale jedyne co mi się udało to popaść w depresję, dużo frustracji, za mało wiedzy. Potrzebował bym jakąś wiedzę chociaż na poziomie średnim bo podstawa to za mało. Więcej spędziłem w google niż w kodzie. Dlatego się zastanawiam jak jakąś szkołą, kursem online czy coś w tym stylu. Nie znam żadnej osoby która jest programistą to nawet nie mam kogo zapytać jak zacząć i czego nie robić i co robić. I jaki program dobry na początek, oraz język.

6
Nijaki napisał(a):

. Więcej spędziłem w google niż w kodzie.

Tak wygląda praca programisty. Zewrzyj poślady i weź się do roboty. Szkoła cię nie nauczy programowania jak sam się za to nie weźmiesz. Do programowania nie ma drogi ani prostej ani szybkiej. Tylko ciężka praca i samozaparcie, żeby nie odpuścić przy pierwszych problemach. Im dalej, tym gorzej.
Tak ci radzi brzydki kołcz.

0
UglyMan napisał(a):

Tak wygląda praca programisty. Zewrzyj poślady i weź się do roboty. Szkoła ci nie nauczy programowania jak sam się za to nie weźmiesz. Do programowania nie ma drogi ani prostej a ni szybkiej. Tylko ciężka praca i samozaparcie, żeby nie odpuścić przy pierwszych problemach. Im dalej, tym gorzej.
Tak ci radzi brzydki kołcz.

Od czego zacząć, jaki program by był najlepszy do tego, czy robić na jakimś silniku z internetu, Unity, OpenGL ES....

6

Zostaw silniki w spokoju. Ty się naucz najpierw podstaw, składni języka i składać proste algorytmy w bardziej złożone.

3
Nijaki napisał(a):
UglyMan napisał(a):

Tak wygląda praca programisty. Zewrzyj poślady i weź się do roboty. Szkoła ci nie nauczy programowania jak sam się za to nie weźmiesz. Do programowania nie ma drogi ani prostej a ni szybkiej. Tylko ciężka praca i samozaparcie, żeby nie odpuścić przy pierwszych problemach. Im dalej, tym gorzej.
Tak ci radzi brzydki kołcz.

Od czego zacząć, jaki program by był najlepszy do tego, czy robić na jakimś silniku z internetu, Unity, OpenGL ES....

Na początek zostaw te wszystkie frampowroki w spokoju. Kup sobie książkę przerób ją razem z przykładami zdaniami - np google ci pomoże i 4P też jak będziesz miał konkretne problemy. Jak się nauczysz języka (pewnie C# jak chcesz robić gry) możesz przejść na drugi poziom, czyli zacząć szukać jak się robi gry.

3

Jako że sam chcę pracować w gamedevie i uczę się od prawie 4 miesiący to się wypowiem.
Uczyłem się więcej niż 20 h tygodniowo przez ten czas i właściwie umiem tyle co nic. Przez pierwsze 2 miesiące uczyłem się czystego języka po 5-6 godzin dziennie, a jakoś od 18 sierpnia już unity, jednak dalej brakuje mi wiedzy z czystego c#.
Jak chcesz robić gry to interesuje Cię c# lub C++.
C++ używa się głównie przy dużych produkcjach robionych przez duże zespoły/korpo na silniku UE4 lub własnym.
C# to rynek gier multiplatformowych, głównie indie ale nie tylko, na silniku unity.
Jeżeli faktycznie chcesz zostać programistą to zacznij się uczyć TERAZ i nie martw się, że możesz wybrać zły język bo podstawy podstaw są bardzo podobne, niemal identyczne, więc łatwo Ci będzie zmienić język.
I szczerze mówiąc nie nastawiaj się, że "pół roku po 20h tygodniowo", chyba że już coś umiesz. Choć raczej masz większą wiedzę niż ja miałem na początku nauki bo ukończyłeś technikum informatyczne.
Nie patrz na czas tylko się zacznij uczyć teraz to czas nauki się skróci o ilość czasu poświęconego na rzeczy inne niż nauka ;)

2

ja zaproponuje inną ścieżkę nauki :)

  • Wpierw pobierz sobie gre colobot (jest za darmo) i ją przejdź używając programowania.
  • Następnie zacznij tworzyć drobne mody do gier, jeśli lubisz CSGO to polecam spróbować napisać plugin do sourcemoda (strasznie łatwo to się robi, a dzięki temu poznasz podstawy)
  • Jak już dojdziesz tutaj, to skoncentruj się na konkretnym języku (np. c++, java, c#, ...) i 1 dodatkowym (np. python), zakup do nich jakieś książki i je przerób
  • Napisz kilka małych projektów (np. gra w życie, mrówka langtona, kalkulator, kółko i krzyżyk)
  • Napisz jakiś większy projekt (np. klon mario)

Dodatkowo na całym etapie nauki powinnieneś poznać git, jakieś wzorce oraz algorytmy

0

Dzięki wszystkim za rady spróbuję wszystkiego po trochu na początku..

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0