Rozwój jako Senior PHP Dev

0

Cześć,
Od ponad 6 lat pracuję jako PHP dev, obecnie pracuję dla zagranicznej firmy na B2B jako Senior PHP Developer gdzie rozwijam SDK. I nie ukrywam, że mam spory problem co dalej, jak się rozwijać.

Odnośnie moich skilli i technologii które używałem w projektach:
Backend: .NET Core, PHP, Symfony Framework, PHPUnit, Swagger, REST API, Jira, GIT, RabbitMQ, Elasticsearch, xDebug
ORM: Doctrine ORM, Entity Framework
Bazy danych SQL/NoSQL: MySQL/MariaDB, PostgreSQL, Redis, MongoDB, SQL Server
Frontend: Angular, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, Bootstrap
Docker - tworzenie obrazów Dockerfile oraz docker-compose
Kubernetes - deploy aplikacji, skalowanie, replikacja, debugowanie podów
GitLab CI/CD - głównie projekty symfony tzn zbudowanie obrazu + deploy na serwer z dockerem

Nie jestem masterem tych technologii bo czasami zdarzy mi się zapomnieć jakiejś prostej rzeczy z php, ale gdy mam z czymś problem to korzystam z dokumentacji lub nieśmiertelnego StackOverflow. Posiadam certyfikat Linux Foundation Certified System Administrator (LFCS).

Z jednej strony myślę, że powinienem olać dalszą naukę i odpoczywać po pracy, bo zawsze coś znajdę z moim doświadczeniem, z drugiej strony nie chcę zostać z tyłu z technologiami.
Obecnie po godzinach rozwijam sobie własne REST API w Symfony 4 dla aplikacji helpdesk.

Co wy o tym myślicie? Wśród znajomych devów ich zdaniem powinienem olać naukę i zacząć trochę żyć poza programowaniem :D

0

Senior po 6 latach pracy i już myślisz żeby odpoczywać? Oczywiście Twój wybór ale wg mnie po 6 latach pracy to jednak jeszcze są "żółte dzióbki".

0

Dokładnie 8 lat, od 2010, w tym 2 lata przerwy bo pracowałem jako programista CNC :) Właśnie problem jest w tym, że nie bardzo wiem co dalej, na czym się najlepiej skupić. U mnie wygląda to tak: 8h pracy, wieczorami 2-3h kodowanie, w weekendy poświęcam również kilka godzin na kodowanie.

Idąc tym co napisałeś, jak ktoś z 6+ jest żółtym dzióbkiem, to w Twojej skali senior to 20+ doświadczenia, a junior min z 4 lata? :D W takim razie 99% polskich ofert gdzie szukają Seniora z min 3 letnim stażem, to tak naprawdę szukają juniora :P

Lubię się uczyć nowych rzeczy, ale nie będę teraz przez najbliższe 20 lat pisał bezsensownych projektów w PHP które zapewne nic mi nie dadzą, bo już będę wiedział co jak pisać i z czego korzystać.

0

Ja zaczynałem wraz z kumplem zarobkowo kodzić w 2013, generalnie na obecnym etapie zaczynamy iść kompletnie różnymi drogami. Kumpel ciśnie aby robić jako architekt, ja natomiast kompletnie inna droga i ide w zarządzanie ludźmi :)

1

To teraz spróbuj czegoś z innej beczki np. c++ lub z drugiej strony UML. Warto spróbować jakiegoś środowiska RAD ( Visual Studio albo Delphi ) żeby zrozumieć jak niewyobrażalnie niepotrzebnie ludzie męczą się z różnymi webowymi framework'ami PHP, JS itp. zamiast robić to samo 5 razy szybciej i skuteczniej.

2

title

0

@katakrowa: spędziłem rok czasu jako Full Stack .NET Dev korzystając z VS Enterprise, gdzie wszystko szło od ręki zrobić. Robiłem aplikację WPF, gdzie całe UI sobie ułożyłem z poziomu VS i reszta to czyste kodowanie, bez zabawy.

Bardzo lubię tworzyć apki WIndows Forms, czasami WPF choć trudniej, ale na rynku głównie są oferty dotyczące webówki.

3
Reverse napisał(a):

W takim razie 99% polskich ofert gdzie szukają Seniora z min 3 letnim stażem, to tak naprawdę szukają juniora :P

Owszem.

1
Reverse napisał(a):

(...) ale na rynku głównie są oferty dotyczące webówki.

I tego nie rozumiem bo 70% z tych projektów mogłoby kosztować o 50% mniej gdyby były zwykłymi aplikacjami typu desktop. Przecież większość tych aplikacji to jakieś czyste formularze z danymi i tabelkami. Dzisiaj przecież prawie wszystko można kompilować cross-platform na Windows, Mac, Linux. Niestety jest jakieś głupie i wg mnie zupełnie bezmyślne parcie na to, że system musi działać w przeglądarce. Natomiast z tą przeglądarką męczą się dosłownie wszyscy począwszy od programisty przez administratora kończąc na użytkowniku.
Rozumiem pewne grupy produktów, gdzie rzeczywiście pracujemy mobilnie albo dla klienta końcowego. Wówczas pełna zgoda ale programy do fakturowania, magazynowe, spedycyjne? Przecież tego na tablecie i tak nikt nigdy na poważnie nie będzie używał ( chyba, że wystawia 5 faktur na miesiąc .. to może jakoś przemęczy ).

0

@somekind: coś w Tym jest, bo ja po 2 latach jako php dev, nie czułem się jakoś dużo mądrzejszy niż na początku :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0