Nauka do zawodu grafika i projektanta stron internetowych

0

Dzień dobry!
Nie jestem pewien czy jest taki zawód jak w tytule, lecz w pełni opisuje ta nazwa to czym chce się zajmować, lecz nie wiem jak się do tego zawodu uczyć, co prawda liznąłem Photoshopa czy Illustratora, corela, czy to na czym pracujemy w szkole czyli Gimpa i inkscapea czytuje blogi typu pani Zebzy czy podobne, żebym mógł bardziej poznać środowisko. Pisania stron nawet nie zaczęliśmy chyba że liczymy korzystanie z kreatora Alligator Flash czy coś w tym stylu, a już prawie koniec roku, wiem że technikum informatyczne uczy podstaw podstaw podstawy zawodu lecz to co się dzieje jest żałosne. Chciałbym się uczyć w wolnym czasie pisania stron internetowych, wiem że są takie poradniki jak Pana Zelenta, tylko nie wiem które mi się przydadzą a które nie, czy może kupić jakieś książki. Jeśli ktoś się tym zajmuje czy ma pojęcie w tej dziedzinie to czy mógłbym mi poradzić od czego zacząć? Przy jakim wykształceniu będę mógł zacząć pracę w zawodzie? Czy muszę zacząć jako freelancer, czy są firmy sprawdzające wiedzę i umiejętności podczas rozmowy, lub proszące o wykonanie projektu? Dodatkowo mam pytanie, czy po tym roku lepiej przenieść się do liceum, czy kontynuować naukę w technikum? Są nauczycielki uczące zawodowych które lubię i widać że chcą nas jednak czegoś nauczyć ale niektóre utrudniają życie i zamiast pomóc gdy czegoś nie rozumiemy, siedzimy całą lekcje albo wysłuchując narzekań, albo przy poradniku na YouTube. Nie wiem czy to się w ogóle opłaca bo po szkole mam mało czasu dla siebie. Są dni że wstaje, no teraz akurat nie bo koronawirus, ale są dni w których musiałbym razem z jazdą do szkoły i powrotem spędzić 10-11 godzin.

2

To o czym piszesz to połączenie ux designer + grafik, samo wykonanie grafiki tutaj nic nie daje, musisz nauczyć się projektować wygląd stron czyli pierwsze co to układ, nauczyć się jak się zachowują userzy, na co zwracają uwagę, jakie obszary ekranu co lubią a czego nie. Generalnie trudna dziedzina bo zahacza o psychologie. Graficzne przygotowanie to jest w sumie sam koniec całości kiedy układ jest zatwierdzony.

2

Myslałem, że część prac z serwisem będę musiał zlecić grafikowi, bo potrzebuję grafiki i do tego w nie małej ilości. Ze względu, że mam różne pomysły, które też przytulą grafikę pomyślałem, że może spróbuje się nauczyć ją robić. Kupiłem adobe illustrator, bo pod to była masa tutoriali i przez miesiąc w ramach relaxu uczyłem się rysowania. Nauka w sumie skupiona na obserwowaniu jak to inni robią na youtube, a potem próbowałem rysować podobne rzeczy jakie widziałem na stronach, w tym czasie zrozumiałem większość narzędzi i końcu też zrozumiałem jak pracować z najbardziej podstawowym narzędziem: pen :-D i efekt jest taki, że moja grafika jest często lepsza (to nie moja opinia) niż ta jaką mógłbym kupić na istockphoto.

Pod koniec maja moja grafika trafi również do podręcznego słowniczka językowego :-P

Dlatego w przypadu web - wydaje mi się, że wykształcenie niekoniecznie wnosi jakąś różnice. Wykształcenie jest git jeśli ono mocno poszerza horyzonty np. modele 3d, pisanie kodu do obsługi grafiki, praca z opengl itp Natomiast w takim zwykłym rysowaniu to nie wiem czy coś wnosi.

Zwrócę uwag na jeszcze jeden problem: ja np. rysując czuję pewien limit i np po 2-3 obrazkach dopada mnie znużenie i więcej z siebie nie wycisnę inaczej to co zrobie będzie słabe. Dlatego gdybym był grafikiem to bardziej bym od siebie wymagał produkowania większej liczby obrazków i do tego w krótszym czasie inaczej ciężko byłoby z tego wyżyć (chyba, że celujesz w złożone projekty). Także możesz mieć zlecenia, możesz mieć wykształcenie, ale żeby to wszystko się opłacało to jednak musisz mieć dużo wyższy limit.

Co do stron to praktyka czyni mistrza. Ucz się i dużo czytaj o tym jak inni projektują. Tutaj w web masz o tyle dobrą sytuację, że łatwo jest podejrzeć jak coś innego jest zrobione. Łatwo możesz to przekształcać aż w końcu zrozumiesz dlaczego to tak działa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1