Magisterka zaocznie PW czy PJA

Odpowiedz Nowy wątek
2018-07-16 15:18
0

Cześć zastanawiam się co dalej może pomożecie.
Na początku tego roku zostałem inżynierem na Politechnice Poznańskiej. Od dwóch lat pracuje jako Java/Kotlin Developer.
Głównie siedzę w bazach danych ale ostatnio zacząłem robić kurs na courserze z data science i myślę żeby troche iść w kierunku data Science + machine learning.
No i teraz przychodzi pytanie bo chce iść na magisterkę do warszawy żeby poznać nowych ludzi oraz rynek. Na myśl przychodzi mi Polsko Japońska akademia... oraz Politechnika Warszawska (z tym że zostały wydziały Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Elektryczny).
Czy macie może jakieś propozycje odnośnie studiów drugiego stopnia oraz czy w ogóle jest to opłacalne?

Pozostało 580 znaków

2018-07-16 16:07
0

W jakim sensie ma to być opłacalne? Jeżeli liczysz na podwyżkę, to idź do szefa i zapytaj ile dostaniesz podwyżki, jeżeli skończysz magisterkę. Zapewne odpowie, że równe 0 złotych i wytłumaczy, że podwyżkę dostaniesz, jeżeli dasz jakąś wartość dodaną firmie w stosunku do swojej obecnej pracy albo poda jakąś małą kwotę podwyżki, na którą i tak mógłbyś liczyć za dwa lata. Jeżeli pracujesz w jakimś korpo to możesz zajrzeć do regulaminu wynagradzania, jeżeli są tam widełki uzależnione od wykształcenia (pewnie nie ma) to od razu będziesz wiedział.

Jeżeli liczysz na to, że wartość na rynku pracy wzrośnie od samego posiadania tego papierka, to przykro mi ale nie mam dobrych wieści...


Wiedza to potęga

Pozostało 580 znaków

2018-07-16 16:53
1

Hej,
popieram wypowiedź poprzednika... jeżeli zależy Ci na w miarę szybkim (i praktycznym) rozwoju, to studia nie są potrzebne, ale mogą się czasem przydać... :) Jeżeli masz praktykę w Javie i interesują się zagadnienia związane z Data Science, to możesz zainteresować się np. Scalą... Ponieważ:
a) nie jest to zbyt znane narzędzie w PL, ale za łatwe nie jest...
b) umożliwia połączenie objektowości Javy (wykorzystuje silnik Javy i jego możliwości) z możliwościami programowania funkcyjnego (też niezbyt znane i popularne)...
c) Scala umożliwia wykorzystywanie technologii Big Data do obróbki większych zbiorów danych (np. dostęp do Sparka, który ma wbudowane metody ML)...
d) są kursy ze Scali na portalu coursera.org, prowadzi m. in. twórca tego języka Martin Odersky, moim zdaniem genialny gość...
Na razie tyle... :)

edytowany 2x, ostatnio: hurgadion, 2018-07-16 17:01

Pozostało 580 znaków

2018-07-17 08:24
1

Rozważ jeszcze jedną alternatywę. Na PW jest data science i big data jako studia podyplomowe.

Co do studiów 2 stopnia, opinie są podzielone. Jeżeli poświęcisz ten czas na naukę własną przy okazji przedmiotów oferowanych na uczelni to pewnie zdobędziesz konkretną wiedzę, a co ważniejsze będziesz miał formalne potwierdzenie edukacji.

Sam papierek na rynku jest niewiele wart. Będziesz mógł się nim pochwalić podczas rekrutacji w dziale HR albo przed innymi w rozmowie, ale potem Twoje umiejętności i tak zostaną zweryfikowane. Nie łudziłbym się, że chodzenie na zajęcia i prześlizgiwanie się cokolwiek Ci da.

Pytanie czy data science i machine learning to nie jest chwilowa zachcianka i po roku będziesz chciał w to dalej brnąć? Być może warto zrobić sobie rok przerwy, w międzyczasie kończąc kurs na Courserze, subskrypcja wyjdzie Ci taniej niż studia.

edytowany 3x, ostatnio: nalik, 2018-07-17 08:33

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0