Książka o programowaniu, niekoniecznie o języku.

0

Jestem baaardzo początkujący, od kilku miesięcy intensywnie zgłębiam Pythona. Jednak poza językiem chciałbym dowiedzieć się czegoś o samym programowaniu jako takim. Pewnie gdybym pracował w zawodzie to łatwiej by mi ta wiedza przyszła. Nie wiem czy dobrze to ujmę, potrzebuję jakiegoś łagodnego wprowadzenia w świat programowania w postaci książki :).

Czy te pozycje będą dobre?

http://ksiegarnia.pwn.pl/Zroz[...]rogramowanie,114589762,p.html

Może pojawiło się coś ciekawego od czasu poprzedniego wątku tego typu na forum?

0

Sam Python Ci nic nie da, przydał by się framework i jakiś dobrze płatny język. Polecam książkę Czysty Kod.

0

Mógłbyś sprecyzować co znaczy "dobrze płatny język"? Generalnie rozumiem i zdaję sobie sprawę że chodzi o wstrzelenie się w zapotrzebowanie na rynku, oraz wyczucie przyszłości, ale interesuje mnie jak Ty myślisz, jaki / jakie to języki?

Ja chcę się nauczyć Pythona po to żeby nauczyć się w ogóle programować, ale za jakiś czas oprócz Pythona chcę uczyć się, no i właśnie tu myślałem o Javie albo C#, chociaż w tym drugim chyba trudniej zbudować sobie środowisko, to jednak płatne Windowsy a nie Linux czy BSD, których administrację nieco ogarniam :)

Czytałem trochę m.in. o Scali czy innych na razie mniej popularnych językach, ale mało do nich kompleksowych opracowań...

Reasumując nie chcę się kręcić w kółko i ciągle szukać języka zamiast się go uczyć, więc systematycznie uczę się Pythona a w międzyczasie szukam... ;)

2

Nie słuchach gadania o hajsie, twoje podejście jest bardzo dobre. Najważniejsze żebyś ogarniał algorytmy i umiał rozwiązywać problemy, wzorce projektowe czysty kod praca w zespole też bardzo ważna. Pamiętaj że jak już się nauczysz jednego języka później łatwiej się uczyć chyba że przechodzisz między paradygmatami (pomyśl o jakimś clojure, f# ). A co do c# odnoszę wrażenie że jest bardzo przyjazny (visual studio jest świetne a msdn kompletny ).

1

Hmm, ksiażka o "programowaniu, niekoniecznie o języku"

http://ksiegarnia.pwn.pl/Zroz[...]rogramowanie,114589762,p.html

W sumie wydaje mi się że ta ksiażka może być idealnie tym czego szukasz (wprowadzenie w świat "ogólnego programowania", nieważne w czym). Jeśli ją przeczytasz to na pewno dostaniesz level-up jako programista. O ile ją przeczytasz, bo jako programista pythona może być dla Ciebie trochę niskopoziomowa/trudna.
Swoją drogą, wołam @Gynvael Coldwind.

A odnośnie tematu:

Prawdopodobnie nie wiesz jeszcze dokładnie co chcesz robić, więc cięzko polecić ksiażki w konkretnym kierunku, ale dwie pierwsze rzeczy które mi przychodzą do głowy na które możesz popatrzeć:

Czysty Kod - http://helion.pl/ksiazki/czys[...]ty-robert-c-martin,czykov.htm
Będziesz musiał mentalnie zmieniać przykłady kodu z javy/C# na pythona, ale ogólne zasady są te same w dosłownie każdym języku programowania. No i nabierzesz intuicji na temat co jest "czystym kodem" a co nie (ew. doszlifujesz, jeśli już ją masz). Dodatkowy bonus - oswoisz się z czytaniem javy/C#.

Perełki Oprogramowania - http://helion.pl/ksiazki/pere[...]nie-ii-jon-bentley,perop2.htm
Gdybym prowadził zajęcia z algorytmiki na uczelni, to zamiast kazać studentom przynosić wszystkie "Wprowadzenia do Algorytmów" i inne cegły, przerobiłbym tę książkę. Bardziej uczy myślenia niż wbija na pamięć "klasyczne algorytmy" (ktorych studenci i tak zapominają za pół roku, tylko po to żeby powtórzyć przed rozmową kwalifikacyjną). Jeśli chcesz mieć coś wspólnego z algorytmiką kiedyś, albo po prostu nauczyć się czegoś ciekawego, to polecam.

Reasumując nie chcę się kręcić w kółko i ciągle szukać języka zamiast się go uczyć, więc systematycznie uczę się Pythona a w międzyczasie szukam... ;)

I dobrze robisz. Jeśli usłyszysz od kogoś że powinieneś rzucić Pythona i uczyć sie C++/Javy/PHP/Lispa to odwróć się od niego i odejdź na bezpieczną odległość.

0

A i jeszcze dodam że .net ma swoją implementacje pythona ( nie używałem) więc możesz możesz w nim dalej pracować, to naprawdę świetny język na początek, sam żałuje że zaczynałem z vba ;/ mówiąc żebyś zwracał uwagę na inne języki mam na myśli żebyś brał je pod uwagę, kto wie może pokochasz lisp-owaty albo ocaml-owaty styl, może teraz nie warto się rozpraszać ale potem nowe spojrzenie na programowanie może być bezcenne ;) jakbyś się zastanawiał nad c# na poważnie to naprawdę polecam, szybko możesz zacząć jakieś formsy/wpf-y robić a potem pomyśleć nad jakimiś webówkami (postawienie iis na windzie jest dosyć proste ).
Ps. niby na linuxsie masz mono ale dopóki nie wejdzie rider to słabo (nie cierpię mono develop).

1

Jak o programowaniu ogólnie to nie może zabraknąć tego: https://mitpress.mit.edu/sicp[...]k/book-Z-H-4.html#%_toc_start

@msm Nie, nie sugeruję rzucać Pythona;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0