PHP vs Phyton

0

Chciałbym zacząć naukę któregoś z tych dwóch języków.Wiem,że u mnie w szkole w następnym roku lub w jeszcze następnym będę miał PHP.
Bardziej przemawia za mną Phyton swoją prostotą i w dodatku słyszałem takie pogłoski że PHPowcy mało zarabiają stosunkowo do dev Phytona i że on ma lepszą przyszłość.
Co radzicie ?

0

Przede wszystkim radzę nie sugerować się zarobkami. Ja osobiście wybrałbym węża ze względu na uniwersalność (możliwość robienia od małych hacker tool'i przez gry po web appki).

0

Ja bym wybrał Django lub Pyramid bo w samym pythonie nie napiszesz webowej aplikacji po stronie serwera apki.

0

Jeśli pokażesz nauczycielowi że zrobisz to samo bez jego pomocy w Pythonie to nie powinien Ci robić problemów.

0

Tylko że PHP jest sporo szybsze od Pythona 3, a co dopiero PHP 7?
http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/php.html

0

Szybkość nie jest najważniejszym priorytetem dla żadnego z tych języków, nie za bardzo widzę sens porównywania tego pod względem wyboru języka.

0
Mały Shinobi napisał(a):

Tylko że PHP jest sporo szybsze od Pythona 3, a co dopiero PHP 7?
http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/php.html

Ten test pokazuje wyniki dla PHP7 (patrz stopka).

Niestety muszę zburzyć ten optymizm - w końcowym efekcie PHP jest jednak wolniejszy od Pythona. I to nawet bez numpy czy innych modułów C/C++ - wystarczy odpalić przy pomocy PyPy.

Wyniki u mnie dla nbody i 100000:

Python 2.7.6

real	0m1.100s
user	0m1.096s
sys	0m0.000s

PyPy 2.2.1

real	0m0.095s
user	0m0.088s
sys	0m0.008s

PHP 5.5.9

real	0m0.647s
user	0m0.644s
sys	0m0.000s

Dokładny opis wersji:

PHP 5.5.9-1 Zend Engine v2.5.0, Copyright (c) 1998-2014 Zend Technologies
with Zend OPcache v7.0.3, Copyright (c) 1999-2014, by Zend Technologies
Python 2.7.6
PyPy 2.2.1 with GCC 4.8.4

0
vpiotr napisał(a):
Mały Shinobi napisał(a):

Tylko że PHP jest sporo szybsze od Pythona 3, a co dopiero PHP 7?
http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/php.html

Ten test pokazuje wyniki dla PHP7 (patrz stopka).

Niestety muszę zburzyć ten optymizm - w końcowym efekcie PHP jest jednak wolniejszy od Pythona. I to nawet bez numpy czy innych modułów C/C++ - wystarczy odpalić przy pomocy PyPy.

Równie dobrze, skoro porównujesz standardowego PHP z PyPy, można spróbować pokusić się o porównanie PyPy z HHVM - wtedy będzie to wiarygodne porównanie dla "alternative implementation" obu języków. Trzeba natomiast przyznać, że różnica pomiędzy PHP 7 a Pythonem 3 jest dosyć wyraźna na korzyść tego pierwszego.

Ogólnie sam wybór pomiędzy oboma tymi językami jest mocno subiektywny. Python jest bardziej uniwersalnym językiem, ogółem zastosowań Pythona jest od groma więcej, niż PHP-a, można go użyć w skryptach sieciowych, przez standardowe aplikacje webowe, po zastosowania typu zarządzanie kontrolą startową wahadłowców. Składnia języka jest też na pewno bardziej uporządkowana od PHP. W odróżnieniu od PHP, trudniej jest nabrać złych nawyków, niestety do nauczenia się pisania porządnego kodu w PHP trzeba dużej dozy samozaparcia, intuicji, śledzenia również materiałów przygotowanych pod kątem innych języków (m.in. wzorce projektowe). Deweloperzy Pythona wydają się być też bardziej otwarci na zmiany, niż dev-owie PHP-a, chociaż "siódemka" daje pewne nadzieje na "dobrą zmianę" w tym względzie

Z takiego, a nie innego dotychczasowego podejścia deweloperów PHP-a wynika natomiast pewna zaleta tego języka, z punktu widzenia programisty - otóż język, nawet w nieco przełomowej wersji 7, zachowuję w maksymalnym, możliwym stopniu kompatybilność wsteczną i tak pisząc aplikację w PHP 5.6 masz sporą szansę skorzystać w niej z dobrodziejstw "siódemki", m.in. wzrostu wydajności. Dla programisty stricte zafiksowanego na pisanie aplikacji webowych (szczególnie dla celującego w działanie na pograniczu frontendu i backendu i szczególnie dla działającego na rynku polskim), w mojej subiektywnej opinii, PHP jest lepszym wyborem, jest coraz większy wybór naprawdę dobrych frameworków, gotowych do pisania biznesowych aplikacji, jest coraz więcej świetnych narzędzi deweloperskich, a sam język jest już teraz bardzo wydajny - w tych aspektach sytuacja wygląda lepiej, niż w Pythonie.

W kontekście pracy, czy też konkretniej zarobków podejrzewam, że patrząc globalnie lepiej wygląda to w przypadku Pythona, w praktyce natomiast, w większości przypadków, naprawdę dobry programista PHP zarobi porównywalne pieniądze do osoby mającej porównywalne umiejętności w Pythonie. Celując w rynek krajowy przewagę ma natomiast PHP, ze względu na popularność, większą ilość ofert. A tak naprawdę dla dobrego programisty nie ma większego znaczenia od którego języka zacznie swoją przygodę - dla doświadczonego programisty PHP, który będzie świadomy braków tego języka i będzie miał wolę przejścia na język typu Python, czy Ruby cały proces nauki nowej technologii powinien pójść gładko, natomiast programista Pythona nie powinien mieć problemu, aby w miarę szybko stać się produktywnym w PHP.

Wszystko zależy gdzie widzisz się za 5 czy 10 lat, czy chcesz mieć stosunkowo szybki start, jaka jest już ogółem Twoja wiedza na tym etapie, ile masz czasu aby poznać jeden z tych języków jeszcze przed rozpoczęciem pracy zawodowej, lub czy masz taką możliwość pracując w innym zawodzie / innej technologii.

0

Patrząc od strony bezpieczeństwa (tylko statystycznie, jest to złe porównanie, ale jakieś tam jest):
źródło www.exploit-db.com

Wyszukiwanie dla frazy "PHP":
7,857 total entries
Wyszukiwanie dla "Python":
51 total entries

To troszkę daje do myślenia.

0

No to piszcie więcej Polskich tutoriali, jakieś książki do Pythona, Django, Pyramid, Flask im więcej jest materiału do danej technologii tym bardziej jest popularna. Dla mnie python jest łatwiejszy i prostszy od ruby. Railsy niby wprowadzają te nowinki bardzo szybko ale jakieś niestabilne na macach tylko działa prawidłowo. Już powstają ebooki epub, mobi, pdf o PHP a o pythonie nic, a szkoda chętnie bym nabył o nowym Django 1.9.6, Pyramid 1.7.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1