Ruby vs Php

0

Cześć,
od jakiegoś czasu przeszedłem z C# i Php na Ruby. Chciałbym się dowiedzieć, czy jestem w stanie napisać jakiś projekt w tym języku (prosty i użyteczny) i go na przykład sprzedać. Chodzi mi również o staże, nie widzę ofert Ruby. Bardzo często c#, c++ oraz Java.
Czy idąc teraz na pierwszy rok studiów, będę mógł wykonać jakiś prosty projekt. Myślałem o Wordpress'ie i tworzenie prostych stron. Jednak Ruby do tego się raczej nie przyda.
Jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć cokolwiek na własnym przykładzie, albo doradzić co lepiej wybrać?

1

Spośród C#, PHP i Ruby ten ostatni język wpsominam najlepiej, choć w perspektywie czasu, przy żadnym nie zostałem na dłużej. Skoro idziesz dopiero na studia, naucz się Ruby. Alan Perlis dobrze powiedział: „Język programowania, który nie zmienia twojego sposobu myślenia nie jest wart nauczenia się go”. Skoro masz tyle czasu to naucz się choćby po to żeby wiedzieć jak to jest w nim programować. Zamykanie się w języku czy technologii to ślepa uliczka.
Możesz napisać użyteczny program w praktycznie każdym języku ogólnego przeznaczenia. Najważniejsze jest to, żeby rozwiązać problem. Ruby można użyć do pisania backendu strony (ruby on rails) i czasami spotyka się oferty pracy i to nie tak mało (https://nofluffjobs.com/jobs/ruby?criteria=ruby). Tylko taka mała niedogodność RoRa to to, że może być ciężko znaleźć hosting z nim (choć mogę się mylić), jednak jeśli się szarpniesz na VPSa możesz robić backend nawet w assemblerze. :)

2

W PHP pewnie najszybciej zarobisz i zrobisz też zdalnie nie ruszając się z domu, potem może to wyhamować w stosunku do Ruby, więc od ciebie zależy, czy wolisz mieć mniej od razu, czy (może) więcej potem, jako mid level Ruby.

3

Cóż... Pisałem w Rubim, Elixirze, PHPie czy C# (na studiach), to co mogę powiedzieć:

  • jest znacznie więcej pracy w PHP, ale spora część to właśnie trzaskanie szablonów w wordpressie, a nie kodowanie
  • Ruby ma fajną składnię i fajnie się pisze apki w Railsach, ale jeżeli szukasz języka, który Cię nauczy innego spojrzenia itp. to lepiej popatrz na Elixir i Phoenix
  • PHP, jeżeli będziesz pisał w Laravelu, od biedy w Symfony, nie będzie gorszy do pracy niż Ruby i Railsy - Laravel jest bardzo podobny do Railsów

Railsy były fajne kilkanaście lat temu, gdy wchodziły, bo dawały generatory kodu, migracje itp. do tego miały świetnego ORMa. Dopiero po latach ludzie widzą, że wszechklasy dziedziczące po ActionRecord nie są takie fajne i np. Ecto dla Phoenixa rozwiązuje to o niebo lepiej - masz gołe encje, które po prostu wykorzystują kod z EctoRepository etc.
Ponadto w PHP każdy większy framework na szczęście narzuca Ci pełen porządek i nie musisz martwić się o niespójności w samym języku, bo framework + trzymanie się PSR-ów robi z pehapca kawał języka. Języka, który jest sporo szybszy do tworzenia apek webowych i stawiania na serwerze niż Ruby.

Jeżeli Ci więc wszystko jedno zainteresowałbym się PHP, ale nie pod kątem Wordpressa, a pod kątem Laravela ew. Lumena, Symfony 4.

Ps. Nadzieją na szybkość Rubiego ma być wersja 3, ale póki co to jej jeszcze nie ma, a ogólnie Ruby jest fajnym, czytelnym i zwięzłym językiem, ale trudno jest mu się wstrzelić w któryś kierunek, bo do weba masz co innego, do skryptów raczej idzie Python czy Go (Vagrant był w Rubim, Docker czy Kubernetes już w Go). Hype na Rubiego nieco opadł, co nie zmienia faktu, że siłą ekosystemu jest cała masa gemów, które pozwalają Ci w bardzo krótkim czasie coś szybko sklecić. To samo jednak można osiągnąć dzisiaj w innych językach i wtedy co najwyżej jesteś "mid stackOverflow" developer :)

0

Kotlin.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1