asp.net MVC

0

Witam,
Uczę się teraz ASP.NET MVC, w większości kursów jakie przerabiam buduje się jakiś sklep i zastanawiam się czy większość zleceń realizowanych przez programistów pracujących z MVC to są właśnie sklepy czy po prostu na sklepach najłatwiej zobrazować funkcjonalność MVC, a drugie moje pytanie to odnośnie tego czy pracując jako programista MVC odpowiadacie też za wygląd tej strony czy to już zostawiacie ludziom, którzy zajmują się głównie tym. Przepraszam jeżeli te pytania z waszego punktu widzenia są głupie ale nie mam realistycznego wyobrażenia jak to wygląda ponieważ nigdy nie pracowałem, a jak pisałem większość kursów to budowa sklepu.
Pozdrawiam.

2

W ASP.NET MVC najczęściej się klepie aplikacje biznesowe, często do zastosowań wewnętrznych. W sumie nie wiem czemu ten sklep pokazują, ale może faktycznie pozwala po prostu pokazać wiele zagadnień.
Co do drugiego pytania to odpowiedź jest: "to zależy" :P Tu gdzie ja pracuję zajmuję się też częściowo frontem, ale akurat byliśmy rekrutowani jako full-stack developerzy, chociaż od samej "ładności" aplikacji na szczęście mamy grafika bo inaczej to byłby programmer-art wspomagany frameworkami :D Z tego co wiem raczej nie trzeba zajmować się wyglądem, ale jak mówię - to zależy od firmy.

4

Sklep to dobry przykład do nauki, bo każdy rozumie, jak sklep działa i co sklep powinien mieć. Gdyby przykładem miał być np. system rejestracji dokumentów księgowych, to usnąłbyś po stronie tłumaczenia o co chodzi, zanim jeszcze dotarłbyś do jakiegoś kodu.

Co do drugiego pytania - zależy. Generalnie podstawy frontendu zawsze dobrze umieć, żeby w razie czego poprawić CSSa czy układ na stronie, ale też nikt bycia grafikiem od programisty nie wymaga.

0

Okej, dziękuje wam za odpowiedź i rozjaśnienie sprawy, kontynuuję dalej naukę ale opornie mi to MVC idzie, może potrzebuję spędzić przy tym jeszcze więcej czasu.

0

A czy wykonanie aplikacji polegającej na tym, że użytkownik tworzy własną ankietę na np. 10 pytań do każdego po 4 odp i udostępnia ją swoim znajomym aby w szybki i poręczny sposób zebrać jakieś niezbędne mu opinie lub coś podobnego, a aplikacja dla danej ankiety przechowywała by mu wszystkie wybrane odpowiedzi dla poszczególnych pytań w bazie danych przez 2 tygodnie. Wymyśliłem sobie ten projekt bo często zdarza się, że ktoś przychodzi do domu i prosi czy moglibyśmy anonimowo uzupełnić ankietę. Oczywiście projekt ten ma mi służyć tylko i wyłącznie do nauki jako początkującego programisty. I teraz moje pytania do was :

  1. Czy wykonanie takiej aplikacji jest osiągalne dla osoby, która dopiero zaczyna z MVC, a bardziej chodzi mi czy podczas tworzenia tego projektu może na przeszkodzie stanąć mi rzecz o, której ja w obecnej chwili nawet nie mam pojęcia i może być na tym etapie dla mnie niemożliwa do przeskoczenia?
  2. Czy ewentualnie taki projekt jest czymś dobrym do pokazania przy aplikacji na staż/praktyki, a może jest to coś tak banalnego do zrobienia, że każdy początkujący daje sobie z tym rade i lepiej się nie ośmieszać?
1
  1. Wydaje mi się, że ucząc się na podstawie jakiejś książki/tutoriala i posiłkując dokumentacją, SO i naszym forum początkujący nie powinien mieć problemów z utworzeniem takiej aplikacji. To nie jest jakieś budowa rakiet, żeby jakieś problemy nie do przeskoczenia mogły się zdarzyć.
  2. To dobry projekt do portfolio, pokazujący, że znasz technologię, umiesz obsługiwać bazę, zabezpieczyć dostęp do aplikacji (no bo twórca pytań i odpowiadający to jednak inni użytkownicy). Cała reszta zależy jak bardzo skomplikujesz swoją aplikację, np. jakie rodzaje pytań ankietowych będziesz obsługiwał, albo jak prezentował ich wyniki - te kwestie same w sobie mogą być zrealizowane bardzo prosto, albo w bardzo skomplikowany sposób.
0

@Steff, mógłbyś podać jakie kursy przerabiasz? Albo ktoś zaznajomiony w ASP .NET co jest wartego uwagi przy nauce?

0
somekind napisał(a):

zabezpieczyć dostęp do aplikacji (no bo twórca pytań i odpowiadający to jednak inni użytkownicy).

Sorry że to trochę nie na temat, ale jak już o tym wspominasz, to zapytam: jak coś takiego się robi? Tzn. są jakieś specjalne (może gotowe?) sposoby na różne uprawnienia, nie wiem jakie, czy normalnie koduje się że userzy o takich loginach są adminami i np. ich przekierowuje do takiej strony po zalogowaniu, a innych do innej? Jeśli głupie pytanie to sorry, ale średnio znam asp.net mvc.

0

Kontrolery/akcje oznacza się atrybutem Authorize z podaną nazwą roli bądź ról, które mają mieć dostęp do danych akcji, zaś ten atrybut korzysta zdaje się z metody HttpContext.User.IsInRole, która to korzysta ze skonfigurowanego MembershipProvidera, ASP.NET Identity, czy pewno czegoś jeszcze. Można mieć własne rozwiązanie, można mieć OAuth, można korzystać z wbudowanych w ASP.NET mechanizmów... Rozwiązań jest tyle, że proszę wybaczyć, ale nie dam rady opisywać wszystkich w poście. Zwłaszcza, że zazwyczaj korzystam z własnego schematu dla użytkowników i ról, no i nie używam EF, z którym ASP.NET w domyślnej wersji jest mocno zespawany.

0

Ja obecnie przerabiam ten kurs https://mva.microsoft.com/en-US/training-courses/introduction-to-asp-net-mvc-8322?l=wCf1NAay_9804984382
Na Udemy też mam jeden kurs i na videopoint coś takiego, i czy tam tą książkę http://helion.pl/ksiazki/asp-net-mvc-5-zaawansowane-programowanie-adam-freeman,asp5zp.htm.
Robiłem też to : http://www.asp.net/mvc/overview/getting-started/introduction/getting-started, http://www.asp.net/mvc/overview/older-versions/mvc-music-store/mvc-music-store-part-1 z tym że podczas robienia tego music store pojawia się parę problemów z filtrami przynajmniej u mnie, może za to, że jest to robione na MVC 3 lub ja źle coś zrobiłem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1