ASP.NET MVC 4/5 a ASP.NET MVC vNext

0

Czy będą duże różnice między tymi frameworkami? Czy jednak wiedza z ASP.NET MVC4 się przyda. Pytanie w jakim kierunku zmierza w ASP.NET?

http://www.asp.net/vnext/overview/aspnet-vnext/getting-started-with-aspnet-vnext-and-visual-studio

Wygląda na to, że trzeba będzie więcej rzeczy konfigurować, ale może się mylę. (konfiguracja kojarzy mi się Javą i Springiem:().

0

Nie wiem, ale

vNext is open source and cross platform.

Yeah! :D

0

ASP.NET zmierza do tego, aby nie było już WebForms i MVC, a jeden framework, z którego będziesz sobie dobierał komponenty. Pewne elementy tego są już w MVC 5. Cała wiedza jak działa dotychczas MVC przyda się w MVC 6.

Zmieniają się pewne rzeczy, jak typ plików projektu, mechanizmy konfiguracji, wsparcie dla Mono, brak kompilacji, self-hosting, ale to nie tak, że ogólna zasada odchodzi. Dorzucisz wiedzy nowej, ale stara nie będzie całkowicie nieaktualna. Zwróć uwagę, że to CTP, więc jeszcze na pewno dojdą jakieś inne mechanizmy definicji zależności niż ręczne pisanie w project.json znając życie.

0

Ale ja nie widzę w tym vNext nic o Web Formsach - czyżby jednak miały one zniknąć na rzecz MVC w vNext?

0

Widze ze spora rewolucja w microsoftym MVC w porownaniu do tego, jakiego typu zmiany byly wczesniej pomiedzy kolejnymi wersjami.

0
pytk napisał(a):

Ale ja nie widzę w tym vNext nic o Web Formsach - czyżby jednak miały one zniknąć na rzecz MVC w vNext?

Web Forms nie są częścią ASP.NET vNext. Ja myślałem, że jest, a pisali o Web Pages (ech, nazewnictwo Microsoftu again). Ale koncepcja doklejenia do aplikacji Web Forms fragmentów MVC, jak w MVC5, zostaje z tego co kojarzę. Plus troszkę dodali do tego nowości już w 2013 Update 2 (http://blogs.msdn.com/b/webdev/archive/2014/05/13/improvements-to-asp-net-web-forms.aspx).

To start with, let’s get the bad news out of the way. In order to improve performance and cross-platform portability, ASP.NET vNext is dropping its dependency on System.Web. Compared to OWIN it is slow, monolithic, and makes testing unnecessarily hard.

Though they have tried to isolate it several times, Web Forms is just too tightly intermingled with the rest of System.Web. And that’s just the beginning of the problem. System.Web has a circular dependency on System.Design, something that really shouldn’t have even been possible. To compound matters, System.Design also drags in System.Windows.Forms.

http://www.infoq.com/news/2014/05/WebForms-VS2013R2

Ale: "Web Forms, MVC 5, Web API 2, Web Pages 3, SignalR 2, EF 6 will be fully supported on ASP.NET vNext"

Tylko wiecie... Friends don't let friends do postback ;-)

0

Zainstalowałem sobie Visual Studio 2015 preview i bawię się od rana tym vNext'em czy jak kto woli asp.net 5. Przyznam, że zmiany zapowiadają się spore.
Czy Microsoft chce nagle pozyckać fanboy'i z mac'ami, jakich to głównie widuję na spotkaniach meet.js czy angularowych?

Jednak jednocześnie czuję się bardzo rozczarowany tym, że TypeScript'a w asp.net 5 na razie zupełnie nie ma. Można ręcznie go dodać przez grunt'a jednak o debugowaniu z poziomu visual studio można zapomnieć. A już tak fajnie w visual 2013 zaczęło mi się pisać aplikację angularowe w TypeScript'cie. Dopiero w aplikacji typu TypeScript mamy działającego debuggera dla TypeScripta, jednak to wszystko jest raczej przeniesieniem z asp.net 4.5.

Co myślicie o asp.net 5 ? Bo na na razie czuję, że dali mi nowe gadżety, ale tak samo dużo zabrali :/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1