Open source - czytanie kodu, dokumentacji

0

Chcąc analizować kod jakieś aplikacji open source od czego najczęściej zaczynacie? Częściowa analiza kodu i jeśli czegoś nie rozumiecie to dokumentacja? Macie jakiś opracowany schemat postępowania? :)

2

Rzadko mi się zdarza grzebać w projektach open source, ale jak już to robię to dlatego, by zmienić jakiś denerwujący mnie błąd czy inny szczegół.
Więc pierwsze co robię, to szukam gdzie to jest.

A w ogóle to zanim się w kod zagłębimy, projekt trzeba przekompilować w całości bez żadnych zmian, i sprawdzić czy działa. Bo z tym bywają problemy – np. zależność od masy zewnętrznych bibliotek, które najpierw trzeba skompletować.

Nie mam natomiast wewnętrznego parcia, by czytać cały kod projektu plik po pliku.

2

Wyszukuje fragmen, ktory mnie interesuje, czytam go (ew. wykonuje jakies czynnosci typu poprawki, zmiany, etc...), a nastepnie zamykam. Masochizmem jest czytanie linijka po linijce czyjegos kodu.

1

Ja czytam kod Open Source tylko w dwóch przypadkach
#tak jak @Azarien, gdy mnie coś denerwuje i muszę sam sobie naprawiać (ostatnio tak było z JMeter-em)
#gdy robię coś bardziej skomplikowanego/zaawansowanego z jakąś biblioteką i sama dokumentacja biblioteki nie wystarczy. Sprawdzam wtedy co jest pod maską, by wiedzieć, że będzie działać tak jak tego oczekuje (nawet tu na forum radząc komuś w sprawie Qt tak robiłem).
katorzenienie się czytaniem całego kodu nie ma sensu, a projekt najlepiej poznawać przez praktykę na małych fragmentach.

0

Odnośnie firm w których pracujecie, jeśli ktoś by miał ochotę odpowiedzieć:

Zapytam już w tym temacie, chociaż to pytanie będzie obijało się o dział kariera. Jak to jest w projektach komercyjnych, jeśli dostaję się rozwój starego projektu też analizuje się tylko fragment i dodaje się to co ma się zlecone napisać? Czy w takich projektach wymagana jest już analiza większej części kodu? (Nie pracowałem jeszcze w żadnej firmie, korporacji). Domyślam się, że różnice są w tym: jaki rodzaj jest to projektu, jak jest pisany oraz w jakim języku jest napisany?

Z tego tematu Jak programista ma znaleźć firmę bez WTFów? wnioskuje, że każda firma może mieć trochę inaczej. Jednak jak to jest najczęściej?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Powyższe pytania nie kończą tematu, jeśli ma ktoś jakieś wskazówki czego jeszcze unikać przy analizie kodu, lub na co zwracać uwagę, bardzo miło przeczytam.

Jeśli już nie będzie nic do dodania to dziękuję za odpowiedzi :-)

1

@Rafall zasadniczo tak. Znajomość całego projektu przyjdzie z czasem albo w ogóle. Jak projekt ma setki tysięcy linii kodu i cały czas jest developowany to minęłyby miesiące zanim być się przez ten kod przekopał a i tak niewiele byś z tego zapamiętał. Skupiasz się na tym czym sie aktualnie zajmujesz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1