Open Source

0

Czy ktoś się bawił w open source i może co nieco się wypowiedzieć? Jakieś rady?
Obecnie pracuję w Javie, w najbliższym roku chciałbym coś podziałać dla sportu w open source. Projektów będę dopiero szukał ;)

Ale w sumie nie wiem czy pchać się w Javę czy może nie spróbować dołączyć do czegoś napisanego przy użyciu innych technologii, może w Pythonie, JS czy może jakieś dużo mniej popularne technologie.

Czy ktoś się gdzieś udziela?

1

Ale o co Tobie chodzi z open source? Bo Open source oznacza tylko, że coś ma otwarte źródła i nic ponadto.

0

Chodzi mi o dołączenie do projektu open source, robienie pull requestów itp.
Nigdy w ten sposób nie 'pracowałem'.

Chodzi mi też o Wasze doświadczenia fun or not fun itp.

1

Jest fun, bo możesz np. zrobić feature/naprawić bug w narzędziu, z którego sam korzystasz - wiadomo, że skoro open source to mógłbyś zrobić tylko dla samego siebie i nie commitować, ale co to za fun ;p Sporo można się nauczyć, bo będziesz dostawał review, każdy projekt jest pewnie inny, ale w moim przypadku trzeba było się też nastawić na to, że wszystko potrzebuje czasu. Więc jeśli na twój PR nikt nie odpowiedział przez 2 tygodnie to niestety czasem tak bywa

0

No taki Eclipse to z tego co słyszałem proces potrafi trwać dość długo. ;]

1

Różnie z tym bywa, czasami Twoje zmiany zostaną wprowadzone, czasem ktoś je wprowadzi pod swoim nickiem, a czasem zrobi focha, bo pozbyłeś się z projektu jego biblioteki, która sprawiała tylko problemy, a w systemie jest odpowiednia funkcja robiąca to samo tylko boez błędów, więc robisz sobie forka, dla siebie, żeby Tobie program działał.... Nie ma zasady. Inna rzecz, że ja robię jedynie poprawki do rzeczy, których używam i z doskoku, więc moje spojrzenie na problem jest inne niż osób pracujących na stałe przy jakimś projekcie. Dodatkowo zwróć uwagę na to jaka jest licencja, bo wiesz, oddajesz swoją pracę, ale na różnych warunkach...

1

Jakieś rady?

Warto patrzyć w dział "issues", bo z nich możesz się dowiedzieć np. jakie są bugi do poprawienia, albo w którą stronę w ogóle "idzie" projekt, a w którą "nie idzie" (a wiele pomysłów, choć fajnych może zostać odrzuconych przez ludzi, którzy utrzymują projekt, bo będą niezgodne z ich własnymi planami dot. projektu). Poza tym często są tam prowadzone ożywione dyskusje na temat samego projektu, rozwiązań technicznych, architektury obowiązujące w projekcie.

Czyli: nie tylko źródło i dokumentacja. Dyskusje na temat projektu też są ważne, bo to tam często powstaje wiele rzeczy, które potem są wprowadzane do projektu (albo nie są).

0

Pisać w Javie kolejnego mulącego potworka typu Eclipse, JDownolader czy nie dający się zainstalować pod Linuksem Netbeans to jak dla mnie głupota. Nie lepiej C++/Qt lub w Pythonie jakiś przydatny program. Brakuje mi pod Open Source alternatywy dla ManyCam, napisz taki program, hołd złożymy wielki Guru GNU.

0
Świetny Mleczarze napisał(a):

Pisać w Javie kolejnego mulącego potworka typu Eclipse, JDownolader czy nie dający się zainstalować pod Linuksem Netbeans to jak dla mnie głupota. Nie lepiej C++/Qt lub w Pythonie jakiś przydatny program. Brakuje mi pod Open Source alternatywy dla ManyCam, napisz taki program, hołd złożymy wielki Guru GNU.

No w javie pisze na codzień i w sumie to dla samego rozwoju chciałbym w czyms innym popisac niż w javie.
Jakiś Python, JavaScript, Elixir, Rust... coś bliżej Javy to myslalbym Android, Scala, Kotlin.

0

Ja się udzielam czasem. Nigdy nie spotkałem się z fochem czy wrogością z powodu poprawienia czyjegoś kodu, raczej pull requesty/patche były akceptowane dość szybko. Aczkolwiek nie działam przy dużych molochach, raczej w max. 10 osobowych projektach gdzie komunikacja przebiega dość sprawnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0