Książki do systemów i PHP

0

Jako, że człowiek, który się ciągle nie edukuje nie może nazwać się programistą chciałbym zrobić mały krok w kierunku bezpieczeństwa IT oraz konfiguracji i zarządzania serwerami/sieciami a także poduczyć się nieco PHP w bardziej zaawansowanym stopniu (bo znam podstawy). Zainteresowałem się dwiema publikacjami...mianowicie:

http://helion.pl/ksiazki/unix-i-linux-przewodnik-administratora-systemow-wydanie-iv-evi-nemeth-garth-snyder-trent-r-hein-ben-whaley,unlip4.htm tu bym chciał, żeby się @Demonical Monk wypowiedział.... bo z tego co tutaj czytałem siedzisz w tych tematach i pomyślałem, że może przejrzysz spis treści i powiesz co o tym myślisz.

http://helion.pl/ksiazki/php-zaawansowane-programowanie-peter-macintyre-brian-danchilla-mladen-gogala,phpzap.htm no i jeszcze nad tym się zastanawiam, jeśli chodzi o PHP.

Oby dwie pozycje są stosunkowo nowe...

1

Książka o PHP całkiem ciekawie się zapowiada, generalnie jeśli wierzyć spisowi treści omawia rzeczy które aktualnie są 'na topie': OAuth, integracje z Facebookami, Twitterami, nieco opowiada o bezpieczeństwie, pokazuje nierelacyjną bazę danych. Generalnie w sprawie bezpieczeństwa polecam dwie książki od lcamtufa: Cisza w sieci i Tangled Web. Cholernie mocna literatura z której można się naprawdę dużo nauczyć.

Zamiast zaprzątać sobie głowę PHP radziłbym skubnąć czegoś co jest sensowniejsze i ma przyszłość - Railsy tudzież Python, albo chociaż Java. Ocenę książki o adminowaniu zostawię mądrzejszym kolegom. Generalnie całą tę wiedzę zebraną w obu pozycjach da się wyciągnąć z artykułów i oficjalnych manuali.

0

@Demonical Monk Szczerze mówiąc kiedyś próbowałem się brać za Ruby on Rails ale nie bardzo mi to wyszło. Może dlatego, że nie wszystkie serwery jeszcze to obsługują np. w ovh a może dlatego, że jak się powie klientowi, że 'lepiej rails' to ten tylko wytrzeszczy oczy? Albo może dlatego, że Ruby nie znam a to by wypadało.. w końcu to framework to tak jak starać się zrozumiec jQuery a nie umieć JavaScript albo brać się za Zend nie umiejąc PHP.

A i jeszcze coś.
Dlaczego kręcą mnie tak sieci... no nie chodzi o to, żebym jakoś w tym siedział bo wiadomo, że nie można być jednocześnie administratorem i programistą ale chciałbym po prostu zdobyć jakąś chociażby podstawową wiedzę na ten temat, żeby móc komuś pomóc jak mu np. padnie serwer. Też tak się jeszcze zastanawiam czy kupowanie takich grubych ksiąg ma więc sens.. hehe może jednak lepiej to:

http://helion.pl/ksiazki/ubuntu-serwer-oficjalny-podrecznik-wydanie-ii-kyle-rankin-benjamin-mako-hill,ubuof2.htm
To jest o Ubuntu serverze czyli coś właśnie z sieciami. Poza tym od Września czy tam Października (nie pamiętam) będę robił kurs CISCO.

0

Ubuntu Server brzmi jak żart. Ten system nie jest kompatybilny sam ze sobą...
Jedna ze słuszniejszych linii serwerowych to *BSD. 4p na tym stoi od niedawna i jest świetnie. Generalnie najlepiej uczyć się adminowania adminując, w rozwiązywaniu małych problemów pomaga manual. Wypada przy tym znać pythona (zajebisty interactive mode - iPython), perla i basha oraz po krótce technologie używane przez hostowane usługi, często ANSI C jak na UNIXową modłę przystało.

0

Adminowanie wiąże się pewnie z masą komend.. ale pytam teraz ogólnie jeżeli chodzi o linuksy - bardzo się różnią polecenie konsolowe?

1

Od Windowsa? Muszą. Choć w Windowsie też idzie cały serwer skonfigurować z poziomu konsoli, nawet są wersje Server Core bez trybu graficznego. W sporej części UNIXów podstawowe polecenia pomiędzy dystrybucjami nie różnią się drastycznie, różnić się mogą natomiast sposoby instalacji nowego oprogramowania. W jednej dystrybucji budujesz toolchain do budowania systemu przeznaczonego do skompilowania kalkulatora, gdzie indziej masz package managery tudzież zbiór portów. Każda doroślejsza dystrybucja ma obszerny manual o sobie, od siebie polecam FreeBSD.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1