Wybór książki/kursu do nauki PHP

0

Witam,

Chciałbym wreszcie się nauczyć języka PHP, gdyż chcę tworzyć aplikacje internetowe. Znam doskonale HTML, CSS/SCSS i dość dobrze JS. Co do PHP, to też taki całkiem "zielony" nie jestem, obejrzałem kilka (pierwsze dwa) odcinki kursu PHP i kursu MySql na kanale "Pasja informatyki" oraz coś tam sam sobie "dłubałem". Przechodząc do rzeczy chciałbym zacząć od samego początku naukę z PHP i uparłem się na ten tytuł: https://helion.pl/ksiazki/php7-i-sql-programowanie-dla-poczatkujacych-w-40-lekcjach-mariusz-duka,php7sq.htm#format/d Czy jest to dobry dla mnie wybór ? A może polecicie coś innego? Wolałbym książkę niż kurs online ale jeśli jest coś godnego polecenia to chętnie wezmę pod uwagę.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi

1

Na pewno plusem jest to, że dotyczy to PHP w wersji 7, czyli względnie nowej. Na pewno odradzałbym korzystanie do nauki z podręczników do starszych wersji, bo wiele się zmieniło. Samej książki nie kojarzę, ale plusem jest także to, że autor jest polakiem i pracuje na uczelni, więc wydaje się, że ma pojęcie o tym, co pisze (w sensie, że nie jest to jakiś zlepek dostępnych w necie tutoriali).

EDIT
Rzuciłem okiem na spis treści i przykładowy rozdział. Wydaje się, że jest przystępnie napisane, ale to chyba takie totalne podstawy. Jeśli masz pojęcie o programowaniu i ogólnie o webówce, to obawiam się, że książkę pochłoniesz w dosłownie kilka dni i będziesz potrzebował czegoś bardziej wymagającego.
Plusem jest to, że w jakiś sposób jest liźnięty SQL. Bo jednak nie oszukujmy się - sam PHP bez bazy danych jest średnio przydatny. Niby można coś sobie tworzyć, ale dopiero po podpięciu SQL da się robić rzeczy sensowne.

0

Ostatnio wpadła mi w ręce PHP 7 i SQL dla początkujących w 40 lekcjach całkiem spoko. Praktyczne zadania i rozwiązania.

0

Polecam dobry kurs na Udemy. Nie wiem który dokładnie, ale posortuj sobie po ocenach i będzie ok. Jak znasz angielski to kursy po angielsku mają z reguły znacznie lepsza jakość bo konkurencja większa.

0

php.net :)

0

Co Cie pcha do php? :)

0
baracadus napisał(a):

Co Cie pcha do php? :)

Chciałbym pisać coś w backendzie i php wydaje się najlepszy pod względem łatwości jego użycia i konfiguracji (zupełnie inaczej jak nodejs czy python).
Po prostu mogę od razu zacząć pisać aplikacje

3

@malvator123: nie słuchaj hejterów i innych szkodliwych osobników, PHP jest OK i śmiało można się go uczyć.
"Większa połowa" stron w necie stoi na PHP, wiec problemów ze znalezieniem pracy w tym języku nie będzie. Ponadto, ponieważ jest antymoda na ten język, fachowców nim się zajmujących nie ma za wielu, a nowi idą w bardziej sexi-trendy-fancy technologie, więc to kolejny plus dla Ciebie.

No a poza tym z każdą wersją widać, że dopieszczają ten język, dodają nowe elementy i poprawiają to, za co PHP był wcześniej mocno krytykowany.

No i nie zapominaj, że nasze forum zostało napisane w PHP. To o czymś świadczy ;)

0

Polemizowałbym z tym czy nodeJS jest trudniejsze niż PHP. NodeJS w gruncie rzeczy jest bardzo proste - zwłaszcza jak się zna JS - wszystko tam jest jak dla mnie takie "na skróty" i uproszczone. Nie jestem póki co fanem NodeJS, ale pod względem prostoty moim zdaniem jest prostsze od PHP.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1