System projektowania układów elektronicznych(w Delphi)

0

Potrzebuję pomysłu na zaprojektowanie elementów elektrycznych w Delphi.

Wymagania funkcjonalne programu
1.Manipulowanie projektami
1.1 Tworzenie nowych projektów
1.2 otwieranie projektów
1.3 Zapisywanie projektów
2. Operowanie na zawartości projektów
2.1 Dodawanie do projektu elementu elektrycznego z palety
2.2 Usuwanie z projektu elementu elektrycznego
2.3 Zmiana położenia elementu elektrycznego w projekcie

Jakich komponentów użyć aby stworzyć elementy elektryczne?
Jak te elementy łączyć?
W jaki sposób zapisywać i odczytywać projekty?

0

Dopiero co był podobny temat: można [najłatwiej] to zrobić jak puzzle - polożyć "niewidoczną" siatkę na nasz schemat, i na niej ukłądać jednakowe obrazki, które bedą przedstawiały elementy elektroniczne. Zapisywanie / otwieranie projektów to tylko zapisywanie plików .. tutaj chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć.

0

W delphi są przykłady, nie pamiętam nazwy ale tam był przykład z gotowym otwieraniem rysunków, rysowaniem ort!, wyświetlaniem aktualnej pozycji kursora.
Jeżeli to ma być programik na zaliczenie, to proponuje wklejać bitamapy gotowych rysunków.

Jeśli ma to być coś poważniejszego ..... to sam nie wiem , zastanawiam się nad takim programem i wyszło mi że to powinna być jakaś mała baza danych w której będą zapisywane kolejne operacje na karcie schematu.
Bo jak np przesuwać linie i tworzyć netlistę??
Jeśli coś wymyślisz bardzo chętnie coś poczytam.
pozdras

0

Witam!

Kiedyś napisałem programik do tworzenia opisów błedów typu ISCAS. Miał możliwość budowania schematów układów cyfrowych. Jeśli kogoś interesuje kod to mogę udostępnić. Generalnie nie korzystłem z bazy z netlistą. Każdy element np bramka And była obiektem który zawierał: obraz bramki (bitmapa), położenie na ekranie, popupmenu (połącz, rozłącz, usuń, przemieść) zmienne z zapisaną listą połączeń np. wejście_1=34 co oznaczało wyjście elementu (tez obiektu) o nr34, a na zmiennej wyjscie_1 obiektu 34 była zmienna identyfikująca obiekt docelowy czyli naszą przykładową bramkę And. Obiekt zawierał procedury do przemieszczania po ekranie, usuwania itp. Zeby zapisać tak zbudowany schemat wystarczyło rozpocząć wędruwkę po liście połączeń rozpoczynając od obiektu nr 1 (obiekt typu wejście - były też obiekty typu wyjście). Jeśli idzie o wizualizację połączeń to wystarczy napisać procedurkę łączącą wyjście x obiektu x z wejsciem y obiektu y (wszystkie współrzędne przecież są znane). Trzeba tylko popracować nad algorytmem rysującym linię w jakiś sensowny sposób - musi omijać inne obiekty). Z reguły łamanie lini o 90 stopni w połowie sprawdza się w 75 % przypadków.
Moje GG - 7726551
Pozdrawiam wszystkich.

0

W zeszłym roku miałem podobny problem, chciałem napisać taki program jako pracę inżynierską. Niestety po tygodniu przygotowań zmieniłem temat na prostszy, ponieważ nikt z uczelni nie był w stanie mi pomóc. same elementy nie stanowią problemu, gorzej z obliczaniem prądów i napięć w bardziej skomplikowanych układach. Pamiętam że w sieci znalazłem kilka działających programów tego typu, jednak albo nie miały źródeł, albo były pisane w C++.
Jeśli uda Cię spłodzić coś takiego to umieść rozwiązanie na forum, z przyjemnością poczytam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1