Rysowanie przebiegów w Delphi

0

Witam.
Mam następujący problem. W jaki sposób w Delphi można rysować wykresy, przebiegi? Ma być to dowolny przebieg rysowany przez użytkownika tego programu. Tworzenie tego wykresu przez użytkownika ma się odbywać na takiej zasadzie jak np. rysowanie w programie "paint", czyli mamy jakiś ołówek i nim ciągamy po formatce i tak powstaje przebieg. Jeszcze jedno wymaganie. Możliwość spróbkowania tego przebiegu, czyli możliwość odczytania wartości przebiegu dla danej wielkości z osi odciętych OX.

Może ktoś miał do czynienie z podobnym problemem lub wie w jaki sposób można byłoby go rozwiązać. Może ktoś spotkał się z gotowym komponentem do Delphi, który pozwoli mi na realizacje tego zadania.

Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam.

0

najprostszy sposób to wykorzystanie zdarzenia OnMouseMove w którym odczytujesz czy lewy klawisz został wciśnięty i jeśli tak to do miejsca gdzie jest aktualnie mysza rysujesz krechę. A jeśli chodzi o odczyt, to rysujesz jakimś kolorem. Więc możesz odczytać na jakiej wysokości są punkty tego koloru (czy też jak daleko od lewa) i masz z grubsza określone wartości. Trzeba tlko jakąś skalę przyjąć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0