Visual Studio, macbook czy laptop z windowsem dla początkującego?

0

Witam,
Na studiach w tym semestrze zaczyna mi się przedmiot "Programowanie w języku C". Z przyczyn osobistych musiałem zmienić grupę zajęciową co wiązało się z koniecznością przyniesienia własnego sprzętu na zajęcia w związku z brakiem stanowisk. Postanowiłem kupić używanego laptopa i zastanawiam się między Macbookiem Pro z 2015 lub Dellem Latitude. Na zajęciach korzystamy z komputerów z windowsem, prowadzący również korzysta z VS dla Windowsa, na jego podstawie również nam wszystko tłumaczy. I tutaj mam problem, czy jakbym kupił tego macbooka to wersja Visual Studio będzie się mocno różniła od tej windowsowej? Chodzi mi o szukanie ustawień, funkcji do wykonania określonej operacji. Przepraszam za ewentualne błędy jeżeli chodzi o "fachowe" nazewnictwo ale w tym temacie jestem kompletnym laikiem. Osobiście wolałbym macbooka (chciałbym spróbować czegoś nowego, bo w domu mam dobry komputer z windowsem), aczkolwiek jeżeli wersje VS różnią się znacząco to chyba wybiorę della. Ktoś jest w stanie się wypowiedzieć na temat różnic obu wersji i czy używanie VS na macbooku w sytuacji gdy wszystko tłumaczone jest na podstawie wersji windowsowej będzie mogło mi sprawić problem? Nie jestem biegły jeżeli chodzi o "komputerowe sprawy" więc nie chciałbym też rzucać sobie kłód pod nogi na samym starcie przygody z programowaniem :) Mam nadzieję, że to co napisałem jest zrozumiałe :)

0

Wg tej strony https://visualstudio.microsoft.com/vs/mac/ na dzień dzisiejszy VS dla maca nie daje możliwości programowania w C. Także jeśli chcesz używać VisualStudio to nie za bardzo masz wybór.

screenshot-20220303000048.png

0

@several: Właśnie teraz się dowiedziałem, że grupa do której sie przenoszę korzysta z codeblocks. Visual Studio mieliśmy na wykładzie... Jest nadzieja?

1

Nie używałem nigdy maca do programowania, więc nie wiem jak działa na nim code blocks, podejrzewam, że bez większych problemów. Na pewno konfiguracja z kompilatorem będzie się trochę różnić, koledzy pewnie będą korzystać z mingw a Ty pewnie będziesz musiał doinstalować XCode (chociaż w sumie nie wiem, może @MarekR22 będzie coś więcej wiedział).

0

Zapytaj prowadzącego, czy po prostu nie możesz używać XCode. Na poziomie wprowadzenia do programowania raczej nie zauważysz różnicy (ale podeślij link do programu kursu to sprawdzimy ;) )

2

Używam MacOS a na nim takie IDE: Xcode, VisualStudio Code, PyCharm.
Co do Visual Studio na MacOS to nie mam pojęcia. Szczerze nienawidzę tego IDE za jego powolność (potrafi zamulić tak system, że myszka się nie rusza). Nawet przesz głowę mi nie przeszło by instalować VS na MacOS. Używam go tylko na Windows i to tylko dlatego, że okoliczności mnie zmuszają.

Na twoim miejscu, zapytałbym prowadzącego wykład, jakie tematy będzie pokrywał i czy konkretny system będzie wymagany. Jeśli nagle na zajęciach będzie używał API z Windows-a, to VS nie pomoże.
Używanie wirtualki będzie bezsensu.

4

Jeśli nie musisz to wybierz wszystko, tylko nie Mac. Zawsze za jakiś czas możesz (jeśli okoliczności Cię zmuszą) przenieść się na Apple, ale nie polecam tego na start.

Poza tym dość ważna sprawa - kwestia kompatybilności. Piszesz, że potrzebujesz tego w ramach uczelni. Zauważ, że o ile (z drobnymi wyjątkami) sprzęty Apple są ze sobą zajebiście kompatybilne - ajfon, macbook, watch itp, ale dogadywanie się z innymi systemami bywa problematyczne. W związki z tym - jeśli większość ludzików będzie miała na zajedziach/prywatnie PC (nieważne, czy Windows czy Linux) to możesz do nich nie pasować, Twój komputer będzie się zachowywać inaczej niż ich, jakieś integracje mogą nie działać itp. Po prostu - w imię szpanu jabłkiem na obudowie sprawisz sobie trochę kłopotów. Zerowy zysk, paczka problemów gratis.

A jeśli komputera chcesz używać do programowania (a nie gier) to możesz w ogóle zastanowić się nad Linuksem. Nie namawiam Cię do całkowitego przejścia, ale możesz sobie zainstalować dual-boota. Z własnego doświadczenia - wiele aplikacji/IDE działa lepiej i sprawniej na Linuksie - chociażby VS Code, Android Studio czy Netbeans (nie wiem czy "zwykłe" VS a nie Code da się odpalić na czymś innym niż Windows - ale zawsze możesz mieć wspomnianego dual boota). Poza tym - znajomość Linuksa o wiele bardziej Ci się przyda w dalszej karierze niż Mac. Nie wiem gdzie się widzisz, ale pamiętaj, że większość serwerów stoi właśnie na Linuksie. Są także Windowsowe, ale osobiście nie kojarzę serwerów stawianych na Apple. Nie twierdzę, że takich nie ma, ale to jest taki wynalazek, że praktycznie z czymś takim się nie spotkasz.

3

Visual na maca nie ma wiele wspólnego z tym windowsowym. Na maca masz jeszcze CLion. Chyba jest on płatny, ale możliwe, że jako student masz dostęp do Github Education Pack, który między innymi daje dostęp do wszystkich IDE Jetbrainsów. Spróbuj się do niego zapisać albo dowiedz się w szkole, czy macie takie benefity jako studenci.

1
MarekR22 napisał(a):

Używam MacOS a na nim takie IDE: Xcode, VisualStudio Code, PyCharm.
Co do Visual Studio na MacOS to nie mam pojęcia. Szczerze nienawidzę tego IDE za jego powolność (potrafi zamulić tak system, że myszka się nie rusza).

Odpalałem VS2019 na naprawdę słabym labku z windą i nie miałem z tym większego problemu - npeweno mi myszki nie zwalniało. Przesiadłem się na lepszego lapka, ale tylko dlatego, że Docker na starym trochę przymulał. I to VS22 działa całkiem ok.

1

MBPro 2015 to już leciwy sprzęt z dość wygórowaną ceną i niską wydajnością względem bazowego air/pro z procesorem m1, nie warto. W jego cenie zakupisz fajny, dość mobilny laptop bez macos.
Do tego na uczelni raczej skończy się tak, że na niektórych zajęciach będziesz musiał mieć wirtualkę z windowsem.

2
S4t napisał(a):

Odpalałem VS2019 na naprawdę słabym labku z windą i nie miałem z tym większego problemu - npeweno mi myszki nie zwalniało. Przesiadłem się na lepszego lapka, ale tylko dlatego, że Docker na starym trochę przymulał. I to VS22 działa całkiem ok.

Ale do czego tego VS używałeś? Na codzień muszę pracować w VS obsługującym średnią ilość kodu, tak pomiędzy 500k a 600k i VS jest na granicy używalności. Mamy jeszcze framework z około 1kk kodu, ale na szczeście rzadko tam muszę zaglądać. Z moich wrażeń zrobiłem mini serię na mikroblogu https://4programmers.net/Mikroblogi/visualstudiohate VS2017 i 2019 były tragiczne, VS 2022 i 32GB RAMu radzą sobie lepiej i wygląda na to, że połatali jakieś bugi bo już nie dostaję randomowych wyjątków na twarz. Oczywiście nadal jest mega wolny, ale już nie przeklinam aż tak często. Do tego z wersji na wersję od VS2015 obserwuję wyraźny wzrost czasów kompilacji, zajmuję się optymalizacją tychże czasów w naszym projekcie i robię pomiary raz na jakiś czas.

W przeszłości używałem wielu IDE w różnych językach - InteliJ IDEA do javy i scali, CLion, QtCreator, KDevelop do C++ i jeszcze kilku już obecnie nieco przestarzałych. VS jest zdecydowanie najgorszym IDE a sytuację pogarsza fakt, że jest płatny. Jedyne co w VS się udało to Solution Explorer łącznie ze wszystkimi ustawieniami jakie są a jego pomocą dostępne, UI jest toporne tym nie mniej wyklikanie za jego pomocą nietrywialnej konfiguracji jest IMHO dość proste. Ale używanie VS do samego pisania kodu to dla mnie prawie jak wyrok.

2

Sprawdz czy macbook z 2015 nie zostanie zaniedlugo elekteosmieciem, bo sie aktualizacje skończą.

3

Mi w pythonie, javie, php i javascript się pisało całkiem ok na Macu; bez większych problemów.

0

kurde ale dyskusja :) Jak to studia to w ogóle bym olał temat tego vs. Niech prowadzący se tam ma, wy tam pewnie nie wiadomo czego nie robicie. Moim zdaniem do tego C starczy ci zwykły edytor pokroju qt creator do robienia sobie zadanek w domu. Bez spiny to tylko ide ;)

0

@Mish0r Jest dużo ciekawych edytorów/IDE do C/C++.

Moim ulubionym jest VS Code od M$ oraz Clion (lecz Clion niestety jest płatny)
Można korzystać z sublime text, atom'a od Github'a a nawet brackets'a (lecz dla niego to juz wsparcie się skończyło)

Jest multum ciekawych narzędzi na mac'a (jeśli chciałbyś takowego zakupić) więc według mnie to nie ma różnicy czy będziesz klepał w VSC czy w VS na windowsie.
Jeśli zdecydowałbyś się np. na VSC i mac'a to doinstaluj sobie wtyczki pozwalające na sprytne edytowanie kodu w C

Natomiast jeśli chodzi o XCode to nie zawracaj sobie nim głowy, jeśli nie będziesz czegoś pisał pod MacOS, chociaż jak chcesz możesz z niego też korzystać do C, interfejs jest dość przyjemny, ale niestety nie mogę na ten temat za wiele powiedzieć ponieważ nie korzystam z niego w ogóle, chyba że do pisania apek na iOS'a

Jeśli chodzi zaś o VS dla mac'a... i... no tak średnio bym powiedział
Używam łem go do C# (i nadal trochę używam) i powiem tyle:

  • Jest dobrze zoptymalizowane
  • Ładny wygląd
  • Większość podstawowych funkcji VS na windowsa jest zachowanych
  • Sporo templatek
  • BARDZO mało wtyczek
  • Mało języków obsługiwanych bezpośrednio
  • Obcięte niektóre funkcje VS pod windowsa

Aczkolwiek przypominam że VS pod maca to tak naprawdę Xamarin Studio pod inną nazwą i kilkunastoma dodatkowymi funkcjami.
Wybór należy do ciebie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1