IDE dla c++

0

Chciałbym się dowiedzieć, jakie IDE jest "najlepsze" do c++. Dałem w cudzysłowie słowo najlepsze, ponieważ w zależności to od sytuacji oraz programisty.
Jest w internecie wiele forum poświęconych tej treści, jednakże jest tam więcej agresji do osób z innym IDE, że ciężko trafić do obiektywnej wypowiedzi i co ważne rzetelnej.

Najbardziej mi znane IDE to devcpp (sentyment), jednakże są jeszcze Code::block i VS (Microsoft).
W moim przypadku jest to obojętne (jestem początkujący), choć czasami VS pokazywał błąd, a na devcpp kompilacja przechodziła bez problemu.

Wiem, że devcpp jest już przestarzały i pracuję na nim tylko dla tego, że go lubię i nie piszę zbyt skomplikowanych programów. Jednak na trafiłem na aktualną wersję programu wxDevcpp i co w takiej sytuacji? Miałem się już przestawiać na Code::block (wcześniej czy później trzeba przejść na IDE, które jest aktualne).

Link do wxDevcpp (aby dowieść, że coś takiego istnieje) http://wxdsgn.sourceforge.net/?q=node/4

Jakie są różnice miedzy IDE i w którym wy sami kodujecie?

6

zobacz też Qt Creator

qt.PNG

0

Co do Qt Creator, to wygląda on bardzo przyjaźnie, jednak chciałbym abyście wytłumaczyli mi jakie są różnice pomiędzy IDE i podzielili się swoją wiedzą na temat ich użytkowania. Ale oczywiście dziękuję bardzo za podesłanie mi innych IDE.

1

Qt Creator lub vs 2015 community

1

Eclipse CDT jeszcze możesz zobaczyć. No i klasykę unixową czyli VIM z pluginami ;)

0

Sam używam Qt Creatora i code::blocks, ale skoro jesteś na etapie testowania różnych rozwiązań to możesz jeszcze zobaczyć
http://sourceforge.net/projects/codelite/
http://sourceforge.net/projects/upp/
Wyglądają na małe środowiska typu devcpp dla osób, które nie potrzebują dużego kombajnu typu VS.

0

Tylko Netbeans lub Eclipse w wersji dla C++.
Czemu? Bo są to uniwersalne środowiska, nie skupione tylko wokół C czy C++. W przyszłości gdy poznamy inne języki, co w karierze programisty jest niemal nieuniknione, nie będziemy musieli poznawać kolejnych środowisk programistycznych, gdyż Eclipse lub Netbeans zapewne już je wspierają.
Eclipse i Netbeans mają zdecydowanie największe wsparcie społeczności, działają na wszystkich możliwych systemach operacyjnych, maja masę przeróżnych wtyczek zwiększających ich możliwości.

Z drugiej strony zdecydowanie odradzam środowiska zamnięte na jedyne słuszne platformy (np. MS Visual Studio) szczególnie w trakcie nauki. W karierze zawodowej może być różnie, to już wszystko jest zależne od tego gdzie wylądujemy i z czego korzysta dana firma (czasami niestety trzeba się przystosować).

1

Nie ma najlepszego IDE - najlepsze jest takie jakie jest dla Ciebie najwygodniejsze.
Dla mnie najwygodniejszy jest Vim + kilka pluginów + SCons do budowania. Dla czego? Dla tego, że często podglądam źródła nie swoich projektów i nie muszę spędzać lat na konfigurację środowiska, do tego nie podkreśla mi na czerwono wszystkiego co jest nowe (a teraz jak C++14 jest bliskie to używam na potęgę różnych rzeczy które w g++5.2 już są, za to żadne znane mi IDE sobie z nimi nie radzi - nie wiem jak VS, bo pracuję na Linuxie). Do tego zauważyłem że po miesiącu pracy z vimem mocno przyspiesza nawigacja po plikach (samo to że wszystko jest na klawiaturze i nie trzeba skakać ręką do myszy - a nawet do strzałek), z resztą masa skrótów która jest może nieintuicyjna, ale "wpada w palce". No i kolejna rzecz - używam różnych systemów kontroli wersji, a nawet kompilatorów (clang i g++ na zmianę), do tego zewnętrznych narzędzi (do analizy statystycznej i profilowania) - jak próbowałem kiedyś to zintegrować z Eclipsem to mnie szlag trafił, w Vimie mogę tego sobie po prostu używać jak z terminala, a jak chcę to w ogóle wciskam Ctrl+Z, używam terminala, a na końcu piszę fg i jestem w Vimie.

Zdaję sobię jednak sprawę, że, Vim ma duży koszt wejścia - trudno jest się na niego "przestawić", do tego nie da się wszystkiego wyklikać. Programista który skupia się na nauce samego programowania może nie mieć cierpliwości do tego. Jeśli szukasz prostego środowiska gdzie większość sobie wyklikasz, to od siebie polecam przede wszystkim coś prostego - np. Code::Blocks - tak, żeby nie martwić się istnieniem takich rzeczy jak systemy budowania - klikasz projekt i masz. Jak będziesz potrzebował więcej narzędzi, jakieś systemy kontroli wersji, analiza statystyczna, etc - zainteresuj się VS/Eclipse/QT Creator - to są środowiska które "mogą więcej" że tak powiem, ale to więcej wymaga też trochę więcej pracy. Ostatecznie możesz dość do wniosku, że jednak Vim nie jest taki zły na tym etapie.

Pytanie jednakże jest totalnie źle postawione, bo środowiska najlepszego nie ma. Są środowiska które są po prostu kiepskie (Dev-C++) i dobre (VS, Qt Creator), proste (Vim + pluginy) i bardzo rozbudowane (VS, Eclipse), łatwe (Dev-C++, Code::Blocks) i trudniejsze (Eclipse, VS) - jednak trudno wybrać środowisko idealne - jak by było, wszyscy byśmy korzystali. Ja na ten przykład nie znoszę Visual Studio - ale wiem, że korzysta z niego na prawdę wielu programistów i sobie chwali (i prawdopodobnie ma największy udział w programowaniu "profesjonalnym").

2

@crooveck widzę że nie doszły cię jeszcze słuchy o JetBrains i platformie IntelliJ? To też jest platforma na której jest oparte wiele środowisk do różnych technologii (Java, Python, C++, PHP, Ruby, PHP, Web).
Szczęśliwie dla tych środowisk "wsparcie społeczności" nie jest aż takie potrzebne, bo tam po prostu wszystko działa. Nie potrzeba więc szukać po forach kombinacji "usuń projekt, przełącz schemat kolorów w systemie na 256, spluń przez lewe ramie, importuj projekt ponownie i w 7/10 przypadków powinno zadziałać", co jest w zasadzie codziennością dla eclipse.
Wtyczki fajna sprawa, ale znów te w IntelliJ po prostu działają, a te w Eclipse działają jeśli liczba wtyczek == 1. Jeśli jest ich więcej to prawdopodobieństwo że będą się nawzajem wysypywać dąży dość szybko do 1.

0

Tylko CLion. Opłaca się wydać te 99 euro. Jeżeli programowanie w cpp cię kręci to będziesz miał na lata, nie?

2
diego9403 napisał(a):

Wiem, że devcpp jest już przestarzały i pracuję na nim tylko dla tego, że go lubię i nie piszę zbyt skomplikowanych programów.

Nie sprzedawajcie koparki komuś, kto potrzebuje łopaty. A już opinia, żeby kupić Cliona jest dla mnie w ogóle niezrozumiała (najwyżej można wypróbować trial, lub zarejestrować wersję studencką na maila w domenie edu.*).

@diego9403 Wybierz sobie QtCreatora (bardzo przyjazne środowisko, +masz wieloplatformowe okienka), ale spróbuj VS community czy Eclipse/Netbeans. Instalacja i przejrzenie dużo czasu nie będą kosztowały, a naprawdę pomogą.

Ode mnie - QtCreator jako IDE do nauki C++ i hobbystycznego programowania nada się dla Ciebie jak najbardziej.

0

QtCreator, jak posty wyżej, do aplikacji okienkowych bądź kodu który ciężko byłoby edytować w Vimie.
Jako edytor a nawet ide do aplikacji konsolowych, Vim jest świetny, korzystam z niego intensywnie jakoś od końca wakacji i fakt, z początku jest toporny, ale potem, po napisaniu vimrc dostosowanego do naszych potrzeb, staje się całkiem poręczny.

0

Jestem bardzo ciekaw jaki to jest kod który ciężko edytować w Vimie (zakładając, że się go zna - bo jak się nie zna to każdy jest ciężko) i jakie jest przeciwwskazanie do pisania w nim aplikacji okienkowych? Chyba, że chodzi Ci o to, że nie można wizualnie projektować formatek, ale z doświadczenia wiem, że w praktycznych produktach i tak się tego raczej nie robi - z reguły takie wizualnie zaprojektowane formatki generują paskudny kod z którym ciężko potem dojść do składu (za poważnymi aplikacjami okienkowymi również kryje się logika z którą trzeba się powiązać).

3
crooveck napisał(a):

Tylko Netbeans lub Eclipse w wersji dla C++.
Czemu? Bo są to uniwersalne środowiska, nie skupione tylko wokół C czy C++. W przyszłości gdy poznamy inne języki
Język to znacznie więcej nauki niż IDE. Nie ma potrzeby ograniczać się do jednego IDE bo są pod nim „wszystkie” języki.

Z drugiej strony zdecydowanie odradzam środowiska zamnięte na jedyne słuszne platformy (np. MS Visual Studio)
Bo?
Żeby ogarnąć podstawy danego środowiska wystarczy jeden dzień. Jeśli wymaga więcej to nie warto go używać, bo jest przeszkodą, a nie pomocą, w programowaniu.

0
xfin napisał(a):
diego9403 napisał(a):

Wiem, że devcpp jest już przestarzały i pracuję na nim tylko dla tego, że go lubię i nie piszę zbyt skomplikowanych programów.

Nie sprzedawajcie koparki komuś, kto potrzebuje łopaty. A już opinia, żeby kupić Cliona jest dla mnie w ogóle niezrozumiała (najwyżej można wypróbować trial, lub zarejestrować wersję studencką na maila w domenie edu.*).

@diego9403 Wybierz sobie QtCreatora (bardzo przyjazne środowisko, +masz wieloplatformowe okienka), ale spróbuj VS community czy Eclipse/Netbeans. Instalacja i przejrzenie dużo czasu nie będą kosztowały, a naprawdę pomogą.

Ode mnie - QtCreator jako IDE do nauki C++ i hobbystycznego programowania nada się dla Ciebie jak najbardziej.

Jeżeli jest to jego hobby to tym bardziej. Ludzie wydaja kupę kasy na swoje hobby bo to ich bawi. A co za problem kupić sobie w miarę tanie IDE? Powiesz, za darmo tez mam, ok, a potem miliard postów a bo mi eclipse nie działa...

0

QtCreator spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

ps. Ostatnio sporo używam vima z kilkoma pluginami ale polecanie takiego zestawu początkującym powinno być karane.

0
Wybitny Lew napisał(a):

Jeżeli jest to jego hobby to tym bardziej. Ludzie wydaja kupę kasy na swoje hobby bo to ich bawi. A co za problem kupić sobie w miarę tanie IDE? Powiesz, za darmo tez mam, ok, a potem miliard postów a bo mi eclipse nie działa...

Kto wydaje 423zł jednorazowo na swoje hobby jak jeszcze nie wie czy to będzie jego hobby O.o Znam takich, ale to są wyjątki i to nieźle zarabiające. Jeśli ktoś się pyta o środowisko to jeszcze prawdopodobnie bardzo krótko programuje - nawet jak mu nieźle idzie, to to jest coś co się lubi bardzo szybko znudzić. Poza tym na stronie CLiona nie znalazłem nic o tym, jakoby wspierał C++14 - nie jest więc "do przodu", a niektórzy - np. taki ja - wymagają tego od swojego środowiska, a więc być może jednak CLion nie jest idealny do hobbystycznej pracy (co innego zawodowa - tam nigdy nie używa się bardzo eksperymentalnych rzeczy, więc być może do takiej pracy to środowisko jest wystarczająco na czasie - nie wiem, nie śledzę). Proponuję otworzyć oczy i założyć, że coś co jest dla Ciebie najlepsze, może dla kogoś mieć również wady :)

0

BTW - Eclipse akurat C++14 wspiera ;)

1

Haha "IDE (nie)wspiera C++14" : DDDDDD
No ja myślę, że po takich wypowiedziach to ten temat można już zamykać ; >

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0