IDE dla c++

0

Chciałbym się dowiedzieć, jakie IDE jest "najlepsze" do c++. Dałem w cudzysłowie słowo najlepsze, ponieważ w zależności to od sytuacji oraz programisty.
Jest w internecie wiele forum poświęconych tej treści, jednakże jest tam więcej agresji do osób z innym IDE, że ciężko trafić do obiektywnej wypowiedzi i co ważne rzetelnej.

Najbardziej mi znane IDE to devcpp (sentyment), jednakże są jeszcze Code::block i VS (Microsoft).
W moim przypadku jest to obojętne (jestem początkujący), choć czasami VS pokazywał błąd, a na devcpp kompilacja przechodziła bez problemu.

Wiem, że devcpp jest już przestarzały i pracuję na nim tylko dla tego, że go lubię i nie piszę zbyt skomplikowanych programów. Jednak na trafiłem na aktualną wersję programu wxDevcpp i co w takiej sytuacji? Miałem się już przestawiać na Code::block (wcześniej czy później trzeba przejść na IDE, które jest aktualne).

Link do wxDevcpp (aby dowieść, że coś takiego istnieje) http://wxdsgn.sourceforge.net/?q=node/4

Jakie są różnice miedzy IDE i w którym wy sami kodujecie?

6

zobacz też Qt Creator

qt.PNG

0

Co do Qt Creator, to wygląda on bardzo przyjaźnie, jednak chciałbym abyście wytłumaczyli mi jakie są różnice pomiędzy IDE i podzielili się swoją wiedzą na temat ich użytkowania. Ale oczywiście dziękuję bardzo za podesłanie mi innych IDE.

1

Qt Creator lub vs 2015 community

1

Eclipse CDT jeszcze możesz zobaczyć. No i klasykę unixową czyli VIM z pluginami ;)

0

Sam używam Qt Creatora i code::blocks, ale skoro jesteś na etapie testowania różnych rozwiązań to możesz jeszcze zobaczyć
http://sourceforge.net/projects/codelite/
http://sourceforge.net/projects/upp/
Wyglądają na małe środowiska typu devcpp dla osób, które nie potrzebują dużego kombajnu typu VS.

0

Tylko Netbeans lub Eclipse w wersji dla C++.
Czemu? Bo są to uniwersalne środowiska, nie skupione tylko wokół C czy C++. W przyszłości gdy poznamy inne języki, co w karierze programisty jest niemal nieuniknione, nie będziemy musieli poznawać kolejnych środowisk programistycznych, gdyż Eclipse lub Netbeans zapewne już je wspierają.
Eclipse i Netbeans mają zdecydowanie największe wsparcie społeczności, działają na wszystkich możliwych systemach operacyjnych, maja masę przeróżnych wtyczek zwiększających ich możliwości.

Z drugiej strony zdecydowanie odradzam środowiska zamnięte na jedyne słuszne platformy (np. MS Visual Studio) szczególnie w trakcie nauki. W karierze zawodowej może być różnie, to już wszystko jest zależne od tego gdzie wylądujemy i z czego korzysta dana firma (czasami niestety trzeba się przystosować).

1

Nie ma najlepszego IDE - najlepsze jest takie jakie jest dla Ciebie najwygodniejsze.
Dla mnie najwygodniejszy jest Vim + kilka pluginów + SCons do budowania. Dla czego? Dla tego, że często podglądam źródła nie swoich projektów i nie muszę spędzać lat na konfigurację środowiska, do tego nie podkreśla mi na czerwono wszystkiego co jest nowe (a teraz jak C++14 jest bliskie to używam na potęgę różnych rzeczy które w g++5.2 już są, za to żadne znane mi IDE sobie z nimi nie radzi - nie wiem jak VS, bo pracuję na Linuxie). Do tego zauważyłem że po miesiącu pracy z vimem mocno przyspiesza nawigacja po plikach (samo to że wszystko jest na klawiaturze i nie trzeba skakać ręką do myszy - a nawet do strzałek), z resztą masa skrótów która jest może nieintuicyjna, ale "wpada w palce". No i kolejna rzecz - używam różnych systemów kontroli wersji, a nawet kompilatorów (clang i g++ na zmianę), do tego zewnętrznych narzędzi (do analizy statystycznej i profilowania) - jak próbowałem kiedyś to zintegrować z Eclipsem to mnie szlag trafił, w Vimie mogę tego sobie po prostu używać jak z terminala, a jak chcę to w ogóle wciskam Ctrl+Z, używam terminala, a na końcu piszę fg i jestem w Vimie.

Zdaję sobię jednak sprawę, że, Vim ma duży koszt wejścia - trudno jest się na niego "przestawić", do tego nie da się wszystkiego wyklikać. Programista który skupia się na nauce samego programowania może nie mieć cierpliwości do tego. Jeśli szukasz prostego środowiska gdzie większość sobie wyklikasz, to od siebie polecam przede wszystkim coś prostego - np. Code::Blocks - tak, żeby nie martwić się istnieniem takich rzeczy jak systemy budowania - klikasz projekt i masz. Jak będziesz potrzebował więcej narzędzi, jakieś systemy kontroli wersji, analiza statystyczna, etc - zainteresuj się VS/Eclipse/QT Creator - to są środowiska które "mogą więcej" że tak powiem, ale to więcej wymaga też trochę więcej pracy. Ostatecznie możesz dość do wniosku, że jednak Vim nie jest taki zły na tym etapie.

Pytanie jednakże jest totalnie źle postawione, bo środowiska najlepszego nie ma. Są środowiska które są po prostu kiepskie (Dev-C++) i dobre (VS, Qt Creator), proste (Vim + pluginy) i bardzo rozbudowane (VS, Eclipse), łatwe (Dev-C++, Code::Blocks) i trudniejsze (Eclipse, VS) - jednak trudno wybrać środowisko idealne - jak by było, wszyscy byśmy korzystali. Ja na ten przykład nie znoszę Visual Studio - ale wiem, że korzysta z niego na prawdę wielu programistów i sobie chwali (i prawdopodobnie ma największy udział w programowaniu "profesjonalnym").

2

@crooveck widzę że nie doszły cię jeszcze słuchy o JetBrains i platformie IntelliJ? To też jest platforma na której jest oparte wiele środowisk do różnych technologii (Java, Python, C++, PHP, Ruby, PHP, Web).
Szczęśliwie dla tych środowisk "wsparcie społeczności" nie jest aż takie potrzebne, bo tam po prostu wszystko działa. Nie potrzeba więc szukać po forach kombinacji "usuń projekt, przełącz schemat kolorów w systemie na 256, spluń przez lewe ramie, importuj projekt ponownie i w 7/10 przypadków powinno zadziałać", co jest w zasadzie codziennością dla eclipse.
Wtyczki fajna sprawa, ale znów te w IntelliJ po prostu działają, a te w Eclipse działają jeśli liczba wtyczek == 1. Jeśli jest ich więcej to prawdopodobieństwo że będą się nawzajem wysypywać dąży dość szybko do 1.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1