Czy .NET to szwajcarski scyzoryk?

0

"general purpose" to jest dla mnie tylko na wikipedii

Dla mnie większość technologii ma swoje specyficzne zastosowanie, a reszta niby można ale po co.

A tutaj to jeszcze zrozumiałbym gdy byłaby mowa o C# a nie o samym .Net a to przecież głównie webowka tylko

1

Ej, zaraz to w końcu jak to jest z tą multiplatformowością? Najpierw @somekind i inni pisza "ale przecież C# i .NOT są wieloplatformowe teraz i możesz kodzić na Linuxie!!!1111!!!!" a później C#-powcy sami przyznają że de facto to fikcja, bo jak będziesz C#-powcem to na 99% procent będziesz kodził na windowsie? xD

6

@Aleksander32:

muszę przyznać, że nie wiem z którego postu wywnioskowałeś takie cuda

naprawdę, jestem wręcz pod wrażeniem, że ktoś mógł tak zakrzywić wszystko to, co było tutaj napisane :D

0

@WeiXiao:
Np.

Po trzecie, trudniej jest znaleźć programistów dotneta niezżytych z Windowsem. Ten argument pewnie zniknie za 5 lat, ale teraz nie powinno się go pomijać.

Czyli teoria jest taka że C# działa na Linuxie, w praktyce jakieś 99% firm używa windowsa jako środowiska do developmentu w .NOT

4

@Aleksander32:

To raczej taki skrót myślowy @Afish - chodzi o to, że jeżeli .NET przez np. 15 lat był Windows-only, no to większość devów C# ma doświadczenie z Windowsem, a jako że ta cross-platformowośc jest relatywnie nowa 5? 4? 3? lata, no to jeszcze nie wszyscy na pewno przeszli, ale jaki to jest % trudno ocenić - w moim bubble .NET + non-Windows jest czymś normalnym.

Czyli teoria jest taka że C# działa na Linuxie, w praktyce jakieś 99% firm używa windowsa jako środowiska do developmentu w .NOT

Dlaczego tutaj zaznaczyłeś "do developmentu"? przecież to że developuje na Windowsie, a wdrażam na Linuxa wcale nie ujmuje cross-platformowości, czyż nie? a wręcz na plus.

0

Dlaczego tutaj zaznaczyłeś "do developmentu"? przecież to że developuje na Windowsie, a wdrażam na Linuxa wcale nie ujmuje cross-platformowości, czyż nie?

Masz rację, ale mi chodziło o że programista może preferować korzystanie z Linuxa jako systemu operacyjnego ;) Chociaż tu przyznam się do błędu, sprawdziłem na nofluffjobs i jednak są jakieś oferty dla .netowców z możliwością kodzenia na Linuxie/Macu

2

@Aleksander32:

To bardziej zależy od tego czym zajmuje się dana firma.

Jeżeli chcesz robić GUI na Windowsa - winformy/wpf czy rozszerzenia do innych systemów (jakieś COMy) to raczej nie zrobisz tego z Linuxa/MACa tak prosto/dobrze jak na Windowsie (jeśli w ogóle, nie wiem, nie próbowałem). Na pewno nie pomaga fakt, że zazwyczaj takie aplikacje istnieją już wiele lat i stoją na .NET Framework, a nie np. zostały utworzone na .NET (Core) 5.

Chociaż coś w tym kierunku idzie (GUI) Introducing .NET Multi-platform App UI oraz są już jakieś rozwiązania typu AvaloniaUI, ale nie wiem czy jest to prod ready.

Jeżeli są to aplikacje webowe czy consolki, to nie ma problemu.

1

To może nie strzelajmy - @krwq ty pewnie będziesz się orientował, jak wygląda sprawa korzystania przez "prawdziwych klientów" z .NET na non-Windows? jak się to zmienia z czasem.

Tutaj chyba najlepiej dodać linki z blogu firmy Criteo ("18k containers over 260k CPU cores” a repozytorium “250 repos and 3000 projects"):
https://medium.com/criteo-lab[...]o-linux-at-scale-d8ff49b42661
https://medium.com/criteo-lab[...]ourney-at-criteo-1e47ed87adce

0

Imponujące jak głęboko kopią aby im to śmigało, chociaż ten fragment nie jest za bardzo zachęcający :P

If your workloads are pushing .NET to its limits, you will probably have to build and manage your own Core fork and make it available to your deployments.

szkoda że nie działa to tak out of the box, no ale cóż - skala zobowiązuje ;)

Microsoft did not “just” move to Open Source, the teams are working deeply integrated with the issue/pull request model of GitHub. So don’t be shy and if you find a problem, create an issue with a detailed reproduction and even better, provide a pull request with the fix. Everyone in the community will benefit!

bardzo się cieszę, że to co napisałem w tym temacie odzwierciedla rzeczywistość xD

może OpenSource, ale taki prawdziwy, gdzie możesz ot tak "pogadać" z core devami, a nie - coś tam gdzieś tam na codeplex.

1
Afish napisał(a):

Kolejny argument fajny na papierze, ale niekoniecznie potwierdzony w rzeczywistości (a przynajmniej nie ma statystyk, które by go potwierdzały).

@Afish: owszem, nie mam statystyk. Ale pewnie możesz sobie policzyć prawdopodobieństwo, z jakim taki randomowy programista jak ja, który nie robi kariery w wielkim świecie, ani nie szuka "najnowszych technologii" trafia do firm, które przechodzą takie procesy.

Po pierwsze, jeżeli aplikacja była w ekosystemie Windowsa, to nie da się jej ot tak przenieść na Linuksa. Jeżeli zaś nie polegała na ekosystemie dawniej, to wobec tych argumentów wybór dotneta był błędem.

Błędem z jakiego konkretnie powodu?

Po trzecie, trudniej jest znaleźć programistów dotneta niezżytych z Windowsem. Ten argument pewnie zniknie za 5 lat, ale teraz nie powinno się go pomijać.

Nie bardzo wiem, dlaczego czyjeś prywatne dewiacje miałyby mieć znaczenie w tej dyskusji. Programista nie musi być administratorem, prawdopodobnie nawet lepiej, żeby nie był.

Wieloplatformowość jest super, ale czy trzeba było na kilka lat niemal hamować rozwój dotneta i zaczynać od nowa? Nie można było go stopniowo dostosować do innych platform, przy zachowaniu ciągłości i kompatybilności? Łapię, że autorzy chcieli pozbyć się wielu rzeczy, które uznają za skopane, ale naprawdę nie przemawia do mnie, że przez kilka lat nie mogłem wziąć class library z dotnet frameworka i po prostu użyć na Linuksie.

Pewnie nie trzeba, ale strzelam, że równoczesny bujny rozwój i tworzenie nowej platformy, która ma wspierać wszystkie stare funkcje oraz te nowo dodawane byłoby znacznie bardziej kosztowne. Dla mnie normalne jest to, że soft w pewnym momencie przechodzi w etap supportu, a na nowe, wspaniałe ficzery trzeba poczekać do nowej wersji.

To nie chodzi o to, co lubisz, tylko co możesz zrobić, a czego nie mogłeś. Może zaoszczędzę kilka linijek, może kod będzie dla niektórych czytelniejszy, ale HKT dalej nie zrobię

A co daje HKT?

Dla mnie dotnet naprawdę zrobiłby krok naprzód, gdyby pozwolił uruchamiać JVM na CLR.

Trochę nie rozumiem celu tej incepcji. Co by to komu dało?

Afish napisał(a):

Nie jest. Jedynie kwestia w tym, że może ja chcę zostać na Windowsie (bo coś tam), wtedy cały argument o wieloplatformowości jest dla mnie nieistotny.

Odbijając piłeczkę - tu nie chodzi o to, co jest dla Ciebie nieistotne. :)
Możliwość cięcia kosztów w biznesie jest istotnym czynnikiem, biznes to robi, a biznes to też źródło naszych zarobków.

Aleksander32 napisał(a):

@WeiXiao:
Np.

Po trzecie, trudniej jest znaleźć programistów dotneta niezżytych z Windowsem. Ten argument pewnie zniknie za 5 lat, ale teraz nie powinno się go pomijać.

Czyli teoria jest taka że C# działa na Linuxie, w praktyce jakieś 99% firm używa windowsa jako środowiska do developmentu w .NOT

@Aleksander32: Najpierw napisałeś, że siszarpowcy twierdzą, że coś jest fikcją, a potem cytujesz kogoś, kto nim nie jest. Ponadto, nawet jeśli nikt nie programuje w .NET na Linuksie, to nie zmienia faktu, że można to robić, więc generalnie coś nie wyszła ta argumentacja.
Znacząca część programistów Javy też siedzi na Windowsach, bo taka polityka korpo, i co z tego?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: CCBot