Droga rozwoju

0

Cześć,
Od jakiegoś czasu uczę się c#. Net i utknąłem w martwym punkcie. Przeszedłem przez kursy:

  1. Język C#. Kurs video. Poziom pierwszy. Programowanie dla początkujących
  2. Kurs c# w mobile aplikacji SoloLearn
  3. Kurs c# Szkoła Szarpania intro
  4. Kurs c# https://zajacmarek.com/kurs-programowania-c-sharp/#chapters
    Chciałem solidnie przyswoić sobie podstawy. Tylko że nie bardzo wiem co dalej. Czytałem masę poradników w google ale nic mi nie dało konkretnej odpowiedzi. Z tego co się zorientowałem większość rozwiązań przechodzi do webu więc myślę że lepiej iść w tą stronę. Tu znowu jest podział na back-end i front-end. Skoro zacząłem od c# to rozumiem że powinienem kierować sie w back-end tak? Tylko że tych technologii jest cała masa i nie mam pojęcia czego się złapać by ta nauka miała ręce i nogi. Mógł by mi ktoś podpowiedzieć jakiś plan rozwoju? Moim głównym celem jest przebranżowić się. Wiadomo że jak sie jest już w zawodzie to widzi sie nieco więcej rzeczy w ktorych trzeba się podszkolić no i ma się też ludzi którzy mogą nas jakoś ukierunkować. Stąd moje pytanie. Czego się uczyć i w jakiej kolejności? Od jakiego momentu zyskam szansę na pierwszą pracę w it? Dziękuję bardzo za pomoc i przepraszam za ilość tekstu.
2

Zmień priorytet.

Jak uczysz się pod pracę i bez doświadczenia, to Twoja nauka w małym stopniu (lub co możliwe, wcale) nie pokrywa się z potrzebami firmy. Co z tego, że znasz jakiś framework itp jeśli SAM nie potrafisz wypracować ciekawych rozwiązań.

Jakby Twoim celem były projekty takie w miarę użyteczne do używania przez ludzi to sam byś mógł w miarę szybko odpowiedzieć czego potrzebujesz (z punktu widzenia własnego projektu), by ruszyć dalej. Jak będziesz miał coraz większe projekty, to szybciej zderzysz się z problemami jakie występują w firmach i Twoje doświadczenie stanie się chociaż trochę przydatne. Oczywiście pisanie coraz większych projektów nie jest lekkie, ponieważ co jakiś czas wyjdzie, że to co robisz jest słabe, że kod Ci się częściej sypie, że robi się coraz większy bałagan i że trzeba na wybrany problem spojrzeć inaczej, by móc go rozwiązać. Rozwiązywania problemów i samodzielności nie nauczysz się w kursach/tutorialu, a właśnie taki skill to numer jeden ponad wszystkie techniki i frameworki przy szukaniu pracy.

2

Musisz zacząć pisać sam kod i sprawdzić czy backend czy może frontend bardziej Ci podchodzi. Jeśli na coś się zdecydujesz sprawdź, choćby w ogłoszeniach w ofertach pracy jakie technologie są wymagane. Ale wiesz, same kursy nic nie dają, dopiero pisanie własnego kodu, napotkanie się na błędy i rozwiązywanie ich choćby z netem jest bardzo pouczające. A wszelkie kursy, w mojej ocenie, fajnie, ale raczej nie uczynią Cię programistą

W skrócie ! Nie czytaj poradników ani rób kursów! Pisz kod, wtedy dopiero zrozumiesz co bardziej Ci podchodzi i w tym kierunku staraj się zmierzać

1

Jak interesuje Cię tylko warstwa serwerowa, czyli Backend - naucz się REST Api w ASP.NET Core Web API.
Jak chciałbyś, żeby efekty Twoich prac były widzialne gdzie indziej niż przy wysyłaniu requestów curlem/postmanem - spróbuj ASP.NET Core MVC.

Możesz się też zainteresować Blazorem.

1

Jeżeli C#, to prawie zawsze dobrym wyborem jest nauka baz danych.

Występują one w każdym typie aplikacji oraz jest to wiedza niezależna od języka.

1

Najlepiej zacząć pisać aplikacje, które robią coś konkretnego i przydatnego. Wtedy po drodze napotkasz wiele problemów, które trzeba rozwiązać, ciągłe konwersje różnych danych, sposoby ich przetwarzania, prezentacji i edycji.
Np. wyliczanie pensji netto/brutto ze wszystkimi składnikami zusowskimi, pobieranie danych o kursach walut czy notowaniach interesujących nas spółek giełdowych i zapis do bazy danych, zaprojektowanie systemu smart home, który prezentowałby różne informacje z czujników i urządzeń, przetwarzanie i analiza danych z wyciągów bankowych.

0

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi:-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1