Droga do pracy jako programista.

Odpowiedz Nowy wątek
2011-03-05 21:27
0

Zauważyłem że programowanie jest dość dziwnym zajęciem, niby rynek ogromny, kursów mnóstwo, jednak programistów nie aż tyle.
Ale do rzeczy:

Pytanie może trochę prywatne, lecz bardzo mnie ciekawi - nigdzie nie znalazłem czegoś podobnego w internecie:

Jak wyglądała wasza droga od zainteresowania sie w ogóle programowaniem, do uzyskania pracy jako programista?
Niestety ja widzę ogromną dziurę w tej drodze, nie mam pojęcia jak ją załatać.

Widzę to tak:

-Zainteresowanie programowaniem
-Pierwsze programy, zrozumienie ogólnych zasad
-Wiekszość "struktur" języka jest zrozumiałe
Do tego momentu można sobie poradzić z tutoriali internetowych czy nawet po części z tego co wynieniesie się ze szkoły.

Ale przecież to nie jest nawet 1/5 tego co jest potrzebne do pracy jako programista...Studia? Z tego co widzę, w polsce nawet nie ma specjalizacji związanych z programowaniem - studia informatyczne, to studia informatyczne (osobiście uważam że programowanie powinno się oddzielić na uczelniach od informatyki, ale nie o tym temat), z ogólnych prób czytania programów ze studiów tam też aż tak dużo nie uczą(jeśli się myle, to mnie trochę pocieszycie)

Studia, czy nie - nadal mam wrażenie, że pracy stricte w programowaniu na tym etapie nie ma co szukać, nikłe doświadczenie, za nawet mało skomplikowane projekty chyba nie ma co sie brać(tu też raczej moje subiektywne wrażenie).

Dlatego pytanie kieruje do ludzi którzy pracują jako programiści(a tutaj powinienem ich znaleść ogrom).
Pytanie zadaje człowiek który powoli myśli o studiach i o swojej przyszłości - lecz naprawdę czuje że nic nie umiem i nie wiem jak tą lukę załatać. Dla mnie etap "samouczenia" kończy sie na kilku książkach, kilku tutorialach.

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 22:02
0
andrew8666 napisał(a)

Z tego co widzę, w polsce nawet nie ma specjalizacji związanych z programowaniem

WTF?

Dla mnie etap "samouczenia" kończy sie na kilku książkach, kilku tutorialach.

To z przeczytaną książką i tutorialem można się brać do pisania swoich małych projekcików, a potem dołączenia do jakiejś ekipy piszącej coś razem.

I takich tematów są na tym forum tysiące, umiejętność szukania informacji jest bardzo ważna w tej pracy.


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 22:08
0

Pytanie jest kierowane do programistów jednak udzielę się.
Ze szkoły raczej dużo z programowania nie wyniesiesz za mną 3/4 1 klasy TI a na programowaniu miałem mniej niż to co nauczyłem się w tyg z kursów online.
Studia? Nie wiem jak tam jest i jakie są kierunki przede mną jeszcze 3 lata do wyboru o ile zaliczę maturę.

Ale wracając do tematu uważam, że najważniejszym jest trening... Tworzenie samemu projektów i jak najwięcej kombinować z nimi(moje projekty są jeszcze na podstawowym poziomie;p )
Wydaje mi się też, że poza danym językiem programowania ważne są też biblioteki których jest mnóstwo i naprawdę są pomocne.

Chętnie poczytam jak to jest na studiach i wypowiedzi innych jak dążą/dążyli do zostania programistą który zarabia.

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 22:19
0
somekind napisał(a)
andrew8666 napisał(a)

Z tego co widzę, w polsce nawet nie ma specjalizacji związanych z programowaniem

WTF?

Dla mnie etap "samouczenia" kończy sie na kilku książkach, kilku tutorialach.

To z przeczytaną książką i tutorialem można się brać do pisania swoich małych projekcików, a potem dołączenia do jakiejś ekipy piszącej coś razem.

I takich tematów są na tym forum tysiące, umiejętność szukania informacji jest bardzo ważna w tej pracy.

Może źle sie wyraziłem - nie ma np. specjalizacji konkretnych, podzielonych na języki czy zastosowania, uczą poprostu informatyki z dodatkiem języków programowania, no chyba że dalej brne w niewiedze - wtedy bardzo wdzięczny byłbym za przykłady :)

Ja wiem że tematów jest dużo, ale nie na ten temat co chce. Ja prosiłbym o konkretne przykłady, niekoniecznie z waszego życia, tylko sam nie wiem czy nie ingeruje to za bardzo w prywantość innych ludzi .

@ace4ur - sam chodze aktualnie do technikum na profil informatyczny - wiem o czym mówisz :)

edytowany 2x, ostatnio: andrew8666, 2011-03-05 22:20

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 22:31
0
andrew8666 napisał(a)

Studia? Z tego co widzę, w polsce nawet nie ma specjalizacji związanych z programowaniem - studia informatyczne, to studia informatyczne (osobiście uważam że programowanie powinno się oddzielić na uczelniach od informatyki, ale nie o tym temat), z ogólnych prób czytania programów ze studiów tam też aż tak dużo nie uczą(jeśli się myle, to mnie trochę pocieszycie)

user image


I nie udawaj, że rozumiesz.
and tibia keylogers... - madmike 2011-03-05 22:34
... and metin bots... - Macron 2011-03-08 18:47
...and how to be a hacker? - TomRiddle 2011-04-02 16:58
jak? to proste, wystarczy wejść na 4hakers.net, opanować dwie funkcje ctrl+c ctrl+v, i jedziesz! - areksum 2011-10-13 10:38

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 22:36
0

Hmmmm, może faktycznie nie wiem czym sie taki programista zajmuje - Zadam troche inne pytanie - czy po studiach informatycznych, w kierunku programowania, dostane odrazu(pomijam doświadczenie) prace jako programista, lub chociaż bedę bez zastanawiania się nazwać siebie programistą?

oba pytanie: NIE! - madmike 2011-03-05 22:39

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 23:14
bs
0

Nie ma czegoś takiego jak "dostanę pracę od razu" po jakichkolwiek polskich studiach. Jeśli chodzi o umiejętności programistyczne, to wśród absolwentów nawet najlepszych uczelni rozbieżności są OGROMNE. Jedni są całkiem nieźli jeszcze na studiach (szczególnie z pewnych dziedzin), a drudzy po studiach są niemal totalnymi nogami ze wszystkich dziedzin.

Liczą się głównie umiejętności i to one są sprawdzane we wszystkich choćby w miarę dobrych firmach programistycznych.

Myślę, że programistom stosunkowo łatwo znaleźć na studiach pracę "w zawodzie". Możesz się dość szybko nauczyć klepać kod w PHP i zostać Klepaczem Kodu w PeHaPie. Zapotrzebowanie na takich studentów (!) jest spore. Tyle że zwykle dotyczy to gorszych firm. Pieniędzy wielkich z tego też nie ma.

Natomiast można pisać w tym samym "lamerskim" PHP-ie (lamerskim, bo bezwzględna liczba amatorskich, słabych programistów jest w nim b. duża w porównaniu do innych języków) i robić to dobrze i zarabiać bardzo przyzwoicie.

Analogicznie rzecz się ma do innych języków. Tyle że jeśli np. nauczył się klepać w Rubym (że zostanę przy branży webowej), to ofert miałbyś znacznie, znacznie mniej. Ale w Rubym mało kto potrafi cokolwiek, brakuje np. odpowiednich książek, więc jakbyś miał odpowiednie zacięcie i predyspozycje, to może jacyś dobrzy programiści wzięliby Cię do przyuczenia i szybciej zarabiałbyś lepszą kasę, bo programistów Ruby'ego jest mniej. Również dlatego, że średni poziom zdaje się u nich być wyższy, bo króluje tam RoR i swoista metodyka agile (włącznie z testowaniem) i spory procent RoR-owców zdaje się mieć o tym niezłe pojęcie. A spora część takich PHP-owców nie widziała tego na oczy (Choć ponownie: jak jesteś dobry, to język w sumie nie jest super ważny, bo o metodykach, testowaniu czy dbaniu o jakość wiesz wystarczająco dużo)

Jak chcesz być prawdziwym programistą, to wybierz pewną specjalizację. Niech ta wiedza ma kształt odwróconej litery "T". Szeroka, przekrojowa podstawa i jedno miejsce, gdzie wiedza jest naprawdę gruba i wyśrubowana.

Przepraszam, że znowu użyję branży webowej, ale sam w niej siedzę i najlepiej się w niej orientuję. Możesz skoncentrować się tylko na HTML-u i CSS, czyli języku znaczników i języku arkuszy stylów, więc nie w sensie stricte na języku programowania, być pod tym względem praktycznie ekspertem i trafić do dobrej firmy i dobrze prosperować. Lepiej, niż ktoś, kto "umie [trochę] C++", a na podobnym poziomie jeszcze C# i Delphi i jest cholernie słabym programistom we wszystkich tych językach. Bo pomyśl: po co taki jakiejś dobrej firmie? A dobre firmy robiące aplikacje webowe potrzebują kogoś, kto napisze im dobry HTML i CSS. I wierz mi: na pewnym poziomie firmy te mają ogromne problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych osób.

Same studia absolutnie nie nauczą Cię takiej specjalistycznej wiedzy. Nie będą nawet blisko tego celu. Większość ludzi nie uczy się na studiach prawie niczego pożytecznego. Bo nie potrafią połączyć tej akademickiej teorii z praktyką.

Co masz robić?

Rób własne projekty. Coraz większe. Czytaj książki. Nie "kilka", tylko powiedzmy kilkadziesiąt. Zarówno z jednej określonej dziedziny, jak i ogólne. Byle dobre. Nie masz pomysłów na własne projekty? Przeczytaj choćby "Pragmatycznego programistę". Aż zachce Ci się coś pisać, zachce Ci się coś ulepszać. I gdy będziesz próbował wprowadzić w życie zasady z tej książki, nagle się okaże, że przydałoby Ci się narzędzie, które robiłoby X. A także takie, które robiłoby Y. Może takie już istnieje, może nie. Nawet jeśli istnieje, to wolno Ci wynaleźć koło na nowo. Napisać aplikację dla samego siebie. Taką, której sam byś używał. To dobry sposób na naukę robienia czegoś pożytecznego. Jak to będzie lipne, to sam będziesz to widział i będziesz musiał ulepszyć.

Możesz też po prostu przykładać się do projektów z uczelni. Ja miałem w zwyczaju pisać projekty dużo dokładniej, rozsądniej i dłużej niż trzeba było, by zdać na jakąś ocenę. Oceny w zasadzie olewałem; nawet kiedyś świadomie oddałem coś 2 tygodnie po terminie, a za każdy tydzień była ocena niżej -- miałem tróję, ale np. kilka tysięcy linii doświadczenia w jakimś nowym języku. Niektórzy z tych, co dostali 5, mieli kilkaset linii praktycznie bezsensownego, zupełnie nie użytecznego -- ale spełniającego wymagania -- projektu o okropnym kodzie (bo jakości kodu nikt nie oceniał). I zupełnie tego nie żałuję, uważam to za dobry wybór.

Jak będziesz się czuł swobodnie w projektach na np. ~5000 linii -- ale takich rozsądnych, a nie jakieś kopiuj/wklej/edytuj -- to pomysły na aplikacje powinny przyjść same. Już w projektach na 5-10k kod ulega rozkładowi jeśli jest pisany "po studencku", więc wiedza z książek może się tam przydać i być ewidentnie pomocna i owocna. Jeśli to ogarniesz, to generalnie wystarczy to byś po czy jeszcze na studiach dorwał jakąś w miarę przyzwoitą pracę. Zresztą na tym etapie przestaniesz już być zagubiony i będziesz wiedział co robić by się dalej rozwijać.

Pokaż pozostałe 2 komentarze
Pewnie inicjały :D - bswierczynski 2011-03-06 12:05
Raczej długość. ;P - somekind 2011-03-06 12:21
Ja poznałem po ilości nonsensu w poście. - EgonOlsen 2011-03-06 13:01
A ja nawet nie poznałem - TomRiddle 2011-04-02 16:59
a... olesio? - TomRiddle 2011-04-02 16:59

Pozostało 580 znaków

2011-03-05 23:43
0
andrew8666 napisał(a)

Może źle sie wyraziłem - nie ma np. specjalizacji konkretnych, podzielonych na języki czy zastosowania, uczą poprostu informatyki z dodatkiem języków programowania, no chyba że dalej brne w niewiedze - wtedy bardzo wdzięczny byłbym za przykłady :)

Specjalizacje są bardzo konkretne, dotyczą konkretnych obszarów informatyki. Studia to nie jest kurs języka czy technologii.

EDIT: Specjalizacje są konkretne w założeniach, wiedza na nich nauczana niekoniecznie.


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."
edytowany 1x, ostatnio: somekind, 2011-03-05 23:45

Pozostało 580 znaków

2011-03-06 22:44
0
andrew8666 napisał(a)

czy po studiach informatycznych, w kierunku programowania, dostane odrazu(pomijam doświadczenie) prace jako programista, lub chociaż bedę bez zastanawiania się nazwać siebie programistą?

A to dobre :) Ale Ty tak poważnie się pytasz?

A czemu miałby się poważnie nie pytać? Ja póki nie poszedłem na studia, myślałem że tam przygotowują do pracy. - somekind 2011-03-06 23:25

Pozostało 580 znaków

2011-03-07 20:27
0
andrew8666 napisał(a)

Hmmmm, może faktycznie nie wiem czym sie taki programista zajmuje - Zadam troche inne pytanie - czy po studiach informatycznych, w kierunku programowania, dostane odrazu(pomijam doświadczenie) prace jako programista, lub chociaż bedę bez zastanawiania się nazwać siebie programistą?

leżę i kwiczę ze śmiechu ;D

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0