"Proste" rozpoznawanie kształtów.

0

Na forum jest dużo postów na temat wyszukiwania/rozpoznawanie kształtów na zdjęciach, filmach itp.
Ja mam prosty (w porównaniu do tamtych) problem: mam zbiór około 30000 rysunków czarno-białych plików BMP w formacie 320x240 pikseli. Wyglądać one mogą tak jak na GIFach (GIFy pokazują przegląd kilku możliwych BMP) na mojej stronie: http://www.wjjcad.eu/108-2/ - są także prostsze kształty jak: okręgi, prostokąty, rysunki rur prostokątnych, owalnych itp.
Poszukuję rozwiązania, które:

  1. gdy wskażę jeden z plików BMP, posegreguje (posortuje) pozostałe według podobieństwa do pliku wybranego
  2. gdy dostarczę nowy plik BMP o jakości/formacie jak wyżej otrzymam rozwiązanie jak w p.1.
    Pliki BMP są "ikonami" rysunków i danych bazy SQL więc lista plików jest znana i nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć macierz podobieństwa z wartościami z p.1. - ułatwi to "drugie" sortowanie, ale trzeba zrobić "pierwsze"
    Tylko: Jak to zrobić?
    Ma ktoś jakiś pomysł?
0

http://www.ibspan.waw.pl/upload/pliki/streszczenie_rozprawy_doktorsk-10_4fbfbebf2607f_0.pdf

Tutaj też jest dobrze opisane.
http://pforczmanski.zut.edu.pl/homepage/wp-content/uploads/w07-cechy_ksztaltu.pdf

Poszukujesz istniejącej biblioteki czy chcesz napisać własny algorytm?

Możesz porównywać też ilość wspólnych pikseli na obrazie i posortować względem ilości wspólnych pikseli

0

Dziękuję za wyśmienite podstawy teoretyczne, ale potrzebowałbym raczej istniejącej biblioteki, szczególnie ze testowanie własnego algorytmu byłoby podstawą do rozprawy doktorskiej a to mógłby być plagiat ;-)

0

Hmm, to powiedz co się kryje w "podobieństwie", bo na przykład u kobiet fiat126p jest podobny do bmw i3 bo jest czerwony 😁😁

0

To jest podstawowe pytanie, na które już programiści (np. Google). znaleźli odpowiedź - i to mam wrażenie, że bardziej rozbudowaną niż mógłbym ja podać. Ze względu na topologię okrąg jest "podobny" do prostokąta, a nawet "okręgu z zębami" (zębatki) - stopień podobieństwa: bardziej podobny jest prostokąt do kwadratu (w stosunku długości ścian) i mniej podobne do okręgu czy elipsy a jeszcze mniej do zębatki. Podobnie dla okręgów koncentrycznych i prostokątów "jeden w drugim" nieprzecinających się. Generalnie obrazy są przedstawieniem rzutów wszystkiego co da się wycisnąć (z aluminium) jak makaron.
np. https://www.google.com/search?newwindow=1&q=profile+aluminiowe&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwjLocHE9pvoAhXfTBUIHU1SBXoQsAR6BAgKEAE
Program ma ułatwić znalezienie operatorowi profili "podobnych" by łatwiej było: ocenić możliwość produkcji, wycenić koszt matryc, zmniejszyć czas przygotowania nowego rysunku profilu, podobnego do już istniejącego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1