Czym jest tak naprawde MONO??

0

Witajcie,
czym jest tak naprawdę MONO?? Jak napisze program jakiś w C# to jak go prze kompiluje w MONO będę mógł go uruchomić pod Linuxem??

North

0

Nie. Mono to jest to samo, co .NET Framework. Tylko otwarte i wieloplatformowe.

W związku z czym nawet nie trzeba przekompilowywać aplikacji, by uruchomić pod Mono. Wpisujesz tylko mono program.exe i zwyczajnie działa (albo pokazuje stacktrace bo czegoś nie zaimplementowano jeszcze).

Programy możesz pod Mono uruchamiać nie tylko pod Linuksem, ale i na przykład pod Windows czy pod MacOSX.

0

ooooo :) a jest jakieś IDE żeby bezpośrednio pisać w MONO (żeby nie było problemów z kompatybilnością)??:)

0

Dla Windows: SharpDevelop
Dla Linuxa: MonoDevelop</url>

0

czyli <ort>rozumie </ort> że jeśli zainstaluje sharpDevelop - tam wybiorę projekt MONO (tak??) i napiszę dowolny program (oparty o bazę PostgreSQL np.) to po kompilacji będę mógł go odpalić i na Windowsie i na Linuxie?? tylko będę musiał zainstalować MONO Framework na Windows/Linux tak??
Przy pisaniu programu wykorzystuję się normalną składnie c# (taką jaką wykorzystuje w Visual Studio)??

czy w mono są jakieś dodatki do raportów??

0

Nie będziesz musiał instalować Mono (pod Windows) - jeżeli napiszesz program pod Mono prawie na pewno zadziała pod "normalnym" .NET Framework (chyba że użyjesz np. GTK# to wtedy nie). I tak, możesz wykorzystywać normalną składnię C#, możesz też pisać np. w VB.NET o ile pamiętam.

0

Możesz pisać w jakim języku chcesz, pod warunkiem, że kompilator generuje poprawny kod IL. Mi udało się napisać program w Delphi.NET, który działa pod Linuxem, bez żadnych zmian.

0

a czy MONO jest już w 100% zgodne z .NET Framework 2.0?? Bo z 1.0 pewnie już tak... Połączenia z bazami danych pewnie przez ODBC i Oledb nie wchodzi w grę?? z tego co widzę to mono współpracuje z PostgreSQL http://www.mono-project.com/PostgreSQL :)

jakich rzeczy należy unikać w tworzeniu programów w C# żeby na pewno działały z MONO?? (chce się nauczyć C# i nad tym myślę)?? XML chodzi??

Da się jakoś wydruki robić??

w której wersji Delphi pracujesz (Turbo,2007, itp)??

dzięki za pomoc :)

0

Z tego co wiem to Mono nie jest jeszcze w pełni zgodne z .NET 2.0. Zobacz na stronie projektu co jest zaimplementowane a co nie.

Na pewno musisz unikać kodu zależnego od platformy, więc odpada P/Invoke czy COM.

w której wersji Delphi pracujesz (Turbo,2007, itp)??

Delphi 2005 Personal

0

a jest może jakiś Linux Life z najnowszym mono zintegrowanym??:)

dzięki za pomoc:)

0

Fajnie, mono zgodne dopiero z .net 1 z 2 jeszcze nie a tu juz mamy 3 i 3.5 ;] Ale widac ze jednak caly ten .net ms to dobry pomysl skoro nawet pod linuxa go adoptuja.

0

See monoppix, oparty o Knoppixa, zawiera MonoDevelop. Ale czy najnowsze mono to nie wiem, ja i tak kompilowałem na moim Linuksie ze źródeł (nie zauważyłem, że są paczki). ;-)

A Mono nie zawiera jeszcze całego .NET 2.0, ale ma już wsparcie dla niektórych elementów 3.0 oraz 3.5 nawet.

0

A Mono nie zawiera jeszcze całego .NET 2.0, ale ma już wsparcie dla niektórych elementów 3.0 oraz 3.5 nawet

No, to fajnie. Przynajmniej będę mógł pracować nad elementami z 3.0 i 3.5 na Win2k (3.0 i 3.5 z tego co wiem wymagają XP)
Poza tym, z tego co wiem, to jednak nie wszystko tak fajnie działa. Nie sprawdzałem jak teraz (bo mono mam jakieś stare), ale jakiś czas temu, nie było mowy o uruchamianiu pod linuxem programów okienkowych. Czy została już zaimplementowana przestrzeń System.Windows.Forms?

0

Czemu sobie sam nie sprawdzisz?

System.Windows.Forms (aka Managed.Windows.Forms, MWF, Winforms) is one of the many GUI Toolkits for use with Mono, working towards compatibility with Microsoft's System.Windows.Forms. Support for Winforms 1.1 has been completed and was released in Mono 1.2. It is now in a maintenance/bug fixing state. Support for Winforms 2.0 is currently under development.

http://www.mono-project.com/WinForms

0

Co do Windows.Forms to... nie pisz na tym, w mono jest to odrebny toolkit i w uniksach sam rysuje wszystke kontrolki, co znaczy, ze jak ktos ma sobie system oparty na gtk czy qt to wybrany styl nie bedzie dzialal na programy w mono, polecam Gtk#, w linuksie wyglada jak normalne programy gtk, w windows natywnie.

BTW, nie trza wcale mono Program.exe, takie execi sa traktowane jak normalne aplikacje czyli ./Program.exe i smiga ;]

0

Ja, pisząc w mono dla linuxów (zresztą nawet czasem w windzie) i tak używałem Gtk#. Tyle że z tego, co napisało przede mną kilka osób, można wywnioskować że każdy ( nawet pierwszy lepszy ) okienkowy program będzie od razu śmigał na mono. A tak chyba właśnie nie jest.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1