Błędny model danych?

0

Witam. Mam spory problem z prostą bazą danych. Baza opisuje system rezerwacji stolików w restauracji. Niestety po wymodelowaniu bazy nie potrafię skonstruować zapytania które mogło by mi wskazać które stoliki są wolne danego dnia o danej porze, ponieważ w tabeli rezerwacji znajdują się tylko zarezerwowane stoliki a zatem rekordy dla stolikow niezarezerwowanych nie istnieją. Zapewne zle wymodelowalem baze, ale nie mam pomyslu jak wdrożyć te niezarezerwowane stoliki do bazy... oto diagram ERD: http://images75.fotosik.pl/320/1d6ec4e2eac5ab27gen.png za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

0

ja bym to widział tak :
masz dwa zbiory :
zbiór 1 - wszystkie stoliki
zbiór 2 - stoliki zarezerwowane o konkretnej porze
teraz ze zbioru 1 musisz wybrać te elementy których nie ma w zbiorze nr 2
btw. masz tylko datę i godzinę rezerwacji (początek rezerwacji) , nie wiadomo kiedy kończy się rezerwacja, tym samym jest problem z utworzeniem zbioru nr 2

0

Zbiór 1 mam pod postacią tabeli Stoliki, zbiór 2 tworzą połączone tabele: Rezerwacje-Zarezerwowane-stoliki i stoliki. Trzeba przyjąć że rezerwacja trwa 1 godzinę (projekt na zaliczenie). Problem w tym ze jak wyszukam sobie np rezerwacje na 26-11-2015 to wyskoczą i 3 zarezerwowane stoliki na 3 konkretne godziny i tyle... jak mam wyszukać pozostałe stoliki (które były wolne) dla pozostałych godzin?

0

nie bardzo rozumiem co dokładnie chcesz uzyskać. zrozumiałem że problem jest taki aby mieć listę wolnych stolików o zadanej porze

0

chyba że chodzi o zestawienie wolnych stolików w jakimś przedziale czasu z podaniem godziny i numeru stolika

0

dokładne polecenie brzmi: wyszukiwanie wolnej rezerwacji jeżeli podany termin jest niemożliwy do realizacji. Wyszukiwanie powinno zwrócić jedną ofertę przed i jedną po poszukiwanej godzinie.

0

czy rezultat ma być wynikiem jednego zapytania ? w sensie czy można do tego celu użyć procedury składowanej ?

0

można zarówno tak i tak

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1