xml czy baza danych?

0

Dzień dobry. Muszę do małej firmy ojca zrobić programik do zarządzania kupnem i sprzedażą, bo robienie tego w zeszycie jak sprzed 20 lat jest katorgą...

Program będzie wyposażony w tabelkę podzieloną na kolumnę (coś ala exel) z wypisanymi kwotami, wagą, datą itp. Co rok będzie prowadzone od nowa, i myślę że powinno być gdzieś do 1000 zapisanych operacji maksymalnie (kupno lub sprzedaż).

No i mam dylemat. Baza danych czy XML. Mam ochotę użyć XML bo już go wykorzystywałem, a jak czytam o bazach danych to głowa boli (wymagają jakiś serwerów, instalowania czegoś na komputerze itp). A ja chcę po prostu .exe, plik z bazą i nic więcej, prosto i szybko ;)

No i w programie będzie np. "wyświetl wszystkie sprzedaże z kategorii AAAA" no i program będzie miał przeszukać całą bazę i wyświetlić te pozycje. No i tu pytanie, czy XML będzie w tym przypadku wydajne? By np. nie szukało 5 sekund przez te 1000 pozycji ;)

Jeśli baza danych to jaka, by nie wymagało niczego na komputerze, po prostu pliczek w katalogu z programem i koniec, bym mógł sobie potem wygodnie tym operować (filtry czyli przeszukiwanie, dodawanie itp).?

0

Jeżeli wystarczy Tobie aby aplikacja była na jednym komputerze, to jako bazę można wykorzystać plikową SQLite.

0

Od bidy można pocisnąć ten XML bo skoro ma to być max 1000 pozycji to przy uruchomieniu programu możesz całą bazę ładować do pamięci i dopiero wykonywać jakiekolwiek operacje. A przy zakończeniu programu zapisywać do XMLa

0
babubabu napisał(a):

Od bidy można pocisnąć ten XML...
Nie ma sensu nawet "od bidy" pakować się w xml - od tego są bazy danych...

0

Jeśli ktoś chce jednocześnie mieć bazę danych jak człowiek, ale nie instalować żadnego serwera i móc łatwo aplikację przenosić, to proponuje użyc SQLite. To taka baza danych która jest przechowywana w pliku, ale dostęp do niej masz normalnie jak do każdej innej bazy.

0

Dzieki wielkie za porady. Postanowiłem posłuchać Was, przemóc się i nauczyć czegoś nowego. Ostatecznie użyłem sqlite + komponenty do komunikacji z bazą Zeos Access + tabelkę DBGrid ale nie standardową tylko z pakietu Jv która sprawuje się o wiele lepiej od zwykłej.

Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1