Dobra książka o SQL

0

Wiem, że tematy o książkach do baz danych już były, tylko że ja nie szukam książki dla początkujących.
Szukam raczej czegoś do utrwalenia i poszerzenia wiedzy, ogólnie (i dokładnie) o SQL lub Oracle / PostgreSQL lub inne, byle nie coś w stylu php+mySQL ;)
Na helionie widziałem kilka książek, ale nie chce kupować w ciemno.
Z góry dzięki za informacje.

0

Dołączę się do pytania, bo wlasnie mialem pisac podobny temat.

Poszukuje jakiegokolowiek spójnego zrodla wiedzy na temat MySQL. Czyli nie "po łebkach", albo na zasadzie "aby zrobic to, wykonaj takie zapytanie", nawet bez szczegolowego wyjasnienia co ktora opcja oznacza ani pozostalych mozliwosci, bo to niczego nie nauczy.

Słowem, kompletne kompedium, a nie jakies strzepy (a tak jest skonstruowane 99% tutoriali w internecie). Moze to byc link do strony, tytul ksiazki dostepnej w p2p itd (język polski nie wymagany, moze byc i po angielsku).

0

@othello:
Autor napisał, że chodzi mu o systemy baz danych, a nie system plików z dostępem przez SQL (MySQL). Do MySQLa są głównie poradniki praktyczne, bo ten system jest na tak niskim poziomie technicznym, że nie byłoby dla kogo pisać takiej bardziej zaawansowanej książki. Ci, co się interesują mocniej systemami baz danych i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, już dawno siedzą na wszystkim innym tylko nie MySQL. Poza tym, czego się w takiej książce spodziewasz? Że opiszą budowę jedynego typu indeksu użytego w MySQL? Albo jednego algorytmu złączenia tabel? Czy teorię, czemu naiwny optymalizator zapytań wybiera czasem najgorszy możliwy wariant złączeń 3 (tylko 3 - sic!) tabel?

do oryginalnego postu:
Żeby poszerzyć wiedzę, to naprawdę niezła jest "Implementacja systemów baz danych" z serii "Klasyka Informatyki". Niezła, bo omawia wszystkie aspekty dobrego systemu bazodanowego min.: kompilator zapytań, metody szacowania kosztów zapytań, optymalizator, budowę różnych typów indeksów, algorytmy złączeń, sortowania, zarządzanie transakcjami, przywracanie systemu po awarii itd. Książka nie odwołuje się do żadnego konkretnego systemu, ale dzięki temu zawarta w niej wiedza jest uniwersalna i przez najbliższe 10-20 lat się nie zdezaktualizuje (choć będzie wymagała uzupełnienia).

0

Ostatnio dorwałem taką książkę: "SQL dla każdego" (wyd. Mikom z 99r.)
Mimo, że książka jest formatu zeszyto-podobnego i ma tylko trochę ponad 200 stron, wydaje się w pełni opisywać SQL (SQL-92), nie ma lania wody, wszystko jest dobrze opisane (choć zdarzają się literówki, których w nowszym wydaniu pewnie już nie ma) , w sumie takiego czegoś szukałem.

0

http://mysite.verizon.net/Graeme_Birchall/id1.html podobno dobra rzecz odnosnie systemu IBM DB2 (obecnie w wersji 9).

poza tym redbooki na stronie IBM

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0