Dobra ksiazka

0

Serdecznie witam,

Nie wiem czy pisze w dobrym watku ale ten wydal mi sie najbardziej prawidlowy. Poszukuje jakichs ksiazek o tematyce programowania. Nie chodzi mi tu o konkretny jezyk ale bardziej o zrozumienie na czym polega programowanie/projektowanie algorytmow. Jestem zupelnie poczatkujacy i chcialbym najpierw nauczyc sie dokladnie na czym polega tworzenie aplikacji a dopiero potem ewentualnie siegnac po ksiazke/wybrac jezyk w ktorym zaprogramuje to czego juz sie nauczylem.

Bardzo dziekuje za wszystkie porady.

0

Niestety nie kojarzę żadnych książek, które uczyłyby od podstaw samego programowania jako takiego. Gdy zacząłem kupować sobie fachowe książki -- a robię to od jakiegoś czasu hurtowo -- to miałem ten etap już dawno za sobą :/.

Najbardziej łopatologiczna i przyjazna początkującym, a jednocześnie nie ucząca złych nawyków książka, jaką mam, to "Symfonia C++" Jerzego Grębosza. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ona jednak konkretnego języka programowania -- C++. Nie jest to więc coś, o czym pisałeś. I o algorytmach tam za wiele nie ma, choć jest coś niecoś o programowaniu obiektowym. Myślę, że pewne bardzo podstawowe nawyki można sobie dzięki tej książce wyrobić. Dodam tylko, że jakbyś się na nią zdecydował, to kup nową edycję ze słowem "Standard" w tytule. Teraz w księgarniach nie ma już chyba Symfonii w starej wersji, ale piszę na wszelki wypadek.

Mam jedną książkę, która częściowo mogłaby być tym, o co Ci chodzi. Generalnie Twoje podejście, by zacząć od nauki ogólnych i uniwersalnych zasad, jest pod wieloma względami uber-super-świetne, moim skromnym zdaniem. Bo w programowaniu są ogólne zasady, wspólne dla bardzo wielu języków programowania (często: wspólne dla wszystkich, lub większości najpopularniejszych). Zasady pozwalają pisać kod wysokiej jakości. Są one opisane w legendarnej książce Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza. Książka jest świetna. Uczy pewnego podejścia, zasad. Zwraca uwagę na pułapki. Jest bardzo ogólna, kodu w niej niewiele. Książka ta jednak NIE nauczy Cię programować. Sama ona na pewno nie wystarczy. Nie uczy pisania algorytmów ani programowania w takim sensie, że nie powie Ci co to są zmienne i nie powie Ci, że kod jest zwykle wywoływany od góry do dołu i że oprócz tego można go dzielić na pętle, funkcje, klasy etc. Nie nauczy więc Cię tych wszystkich rzeczy niezbędnych, by pisać i rozumieć kod. Z drugiej strony nie jest ona teraz droga (<50zł, ja dałem 70) i można ją kupić jako drugą książkę. Nie mam pojęcia, czy byłaby to dobra decyzja. Ja trafiłem na nią dość późno, gdy już sporo umiałem. Z drugiej strony gdy pewne zasady wpoisz sobie od razu, to może niemal od razu będziesz np. tworzył automatyczne testy dla Twojego kodu -- coś, co wielu profesjonalistów potrafi nadal olewać? Może od razu będziesz stosował system kontroli wersji, co oszczędzi Ci dni pracy gdy po paru godzinach klepania kodu program nagle przestaje działać, nie wiesz czemu i chciałbyś to cofnąć? Może od razu będziesz stosował zasady takie jak DRY (Don't Repeat Yourself)?

Zdaję sobie sprawę, że nie napisałem dokładnie tego, co chciałeś, ale możesz przetrawić to, co napisałem i sam uznać, czy to Ci się jednak przyda, czy nie.

0

Bardzo dziekuje, na pewno jest to po czesci to czego szukam. Zamierzam zamowic ta ksiazke. Czy jeszcze ktos ma jakies propozycje ?

0

Hmm... A może "The Art of Computer Programming" D. Knutha?
O ile nie boisz się matematyki. W przeciwnym przypadku nie polecam.

Jest dostępna po polsku pt. "Sztuka programowania".

0
Krolik napisał(a)

Hmm... A może "The Art of Computer Programming" D. Knutha?

Ktokolwiek to w ogóle przeczytał w całości?

0

Strasznie droga ta ksiazka, nie ma ktos moze pdf'a zeby chociaz jeden rozdzial zobaczyc ?

[EDIT]

A co sadzicie o tym http://helion.pl/ksiazki/algalm.htm, jako dodatek do ksiazki Andrew Hunta ?

0
lkrzeminski napisał(a)

ale bardziej o zrozumienie na czym polega programowanie/projektowanie algorytmow.

"wprowadzenie do algorytmow", potocznie zwane "cormen"

ale mowie Od razu ze znajomosc matematyki wyzszej bedzie potrzebna :P

0

Knuth jest nudny. Facet jest "wybitnym uczonym"–teoretykiem, a nie programistą. Wprowadza zawiłą notację, prościej zrozumieć kod w jakimś normalnym języku którego się nie zna, niż jego naukawą symbolikę.
Jeśli chcesz zagłębiać się w algorytmy – bardzo proszę, ale byłeś ostrzeżony ;-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0