End

rk7771
Ten artykuł wymaga dopracowania!

Jeżeli możesz popraw ten artykuł według zaleceń, które możesz znaleźć na stronie [[Artykuły do poprawy]]. Po dopracowaniu tego tekstu można usunąć ten komunikat.
End - słowo kluczowe języka [[Delphi]]

Jednym ze słów kluczowych występujących w Delphi jest słowo end. Najprostszym programem jaki można stworzyć jest samo słowo end zakończone znakiem kropki.

  end.

Ze wzgledu na brak jakichkolwiek dodatkowych poleceń przed słowem end działanie programu po uruchomieniu zostanie automatycznie zakończone.

Słowo kluczowe end może oznaczać zakończenie programu oraz jakiegoś bloku instrukcji. W pierwszym przypadku na końcu słowa end stawiamy znak kropki, w innym zaś znak średnika.

Zastosowanie:

  • zakończenie programu, modułu
  • zakończenie bloków instrukcji begin, try,
  • zakończenie deklaracji rekordów, klas.
  • zakończenie bloków instrukcji IF i ELSE (end else)

Najprostszym blokiem instrukcji w jakim stosuje się słowo end jest begin.

begin
  //wykonywane instrukcje
end;

Innym z bloków instrukcji w jakim ma zastosowanie słowo end jest try. Za pomocą słowa kluczowego try można objąć działanie programu kontrolą.
W połaczeniu ze słowem except:

try
  //wykonywane instrukcje
except
  //wykonywane instrukcje w przypadku wystąpienia błędu
end;

oraz ze słowem finally:

try
  //wykonywanie instrukcji, które moga stać się źródłem wyjątku
finally
  //wykonanie instrukcji, niezależnie od wystąpienia wyjątku
end;

Słowo end kończy również deklarację rekordów, czyli struktury danych połączonych w jedną całość.

Zobacz też:

5 komentarzy

Najprostszym a nie najprostrzym!

Moim zdaniem powinny polecieć te słowa kluczowe na końcu... Od tego powinien być specjalny artykuł (Delphi/Słowa kluczowe) i ew. w tym arcie by się tylko link zarzuciło...

Wersja: 27

Patrząc na ilość wersji: rk7771 - jest taki przycisk Podgląd...

Hmm, pelno tych ladnych kolorkow w artach, ale ktos sie zastanowil jak to bedzie wygladac na innych skorkach? Zamiast kolorowania lepiej by bylo stosowac jakies boldy itp imo

End stanowi też zakończenie rekordów, klas itp, bloków Try. O tym też trzeba by napisać.

Aplikacja Delphi składa się z minimum dwóch modułów. Modułu głównego (ang. project source unit), który zawiera tekst źródłowy projektu. Drugim typem modułu występującym w delphi jest moduł formularza głównego. Moduł główny zapisywany jest w pliku z rozszerzeniem *.dpr, natomiast modyły formularzy w plikach z rozszerzeniem *.pas.

To jest nieprawda, w ogole ten artykul jakis nie na temat! Brakuje w pierwszym zdaniu wyjasnienia, co to jest slowo kluczowe end. Zamiast tego znajduje sie lista slow kluczowych... :/