Href

maxi

Href

Atrybut znacznika `<a>`, `<link</code>, `<base>` lub <code><area>`. Jest skrótem od angielskiego wyrażenia hyperlink referrer.

  • Dla <a> i <area> jego wartość określa miejsce docelowe, do którego trafi użytkownik po kliknięciu na znacznik, którego jest atrybutem.
  • Dla <link> określa miejsce docelowe linkowanego (dołączanego - nie ma związku z hiperłączem!) pliku, najczęściej używane do dołączania arkuszy stylów.
  • Dla <base> określa adres, względem którego mają być interpretowane wszystkie ścieżki względne na stronie.

Możliwe wartości

A i Area:

* adres względny - ścieżka do strony internetowej podana względem bieżącego położenia, np. ../images/zdjecie.jpg * adres bezwzględny - ścieżka do strony internetowej podana bezwzględnie i zaczynająca się od nazwy protokołu, np. `http://4programmers.net` * nazwa zakładki w dokumencie (nie powoduje odświeżenia strony, a jedynie skok do danego miejsca), np. #lastposted * znak zakładki - # (hash, krzyżyk) powoduje skok do góry strony bez jej odświeżenia, zapis to po prostu # * odwołanie do programu pocztowego, np. mailto:[email protected] * polecenie javascript, np. javascript:alert('Mordo ty moja!')

Link:

* adres względny - ścieżka do strony internetowej podana względem bieżącego położenia, np. ../images/zdjecie.jpg * adres bezwzględny - ścieżka do strony internetowej podana bezwzględnie i zaczynająca się od nazwy protokołu, np. `http://4programmers.net`

Base:

* adres bezwzględny - ścieżka do strony internetowej podana bezwzględnie i zaczynająca się od nazwy protokołu, np. `http://4programmers.net`

Zobacz też

7 komentarzy

Można też dodać link do instrukcji JS (np. <a href="javascript:window.alert('LOL');">Kliknij to :D</a>).

Co racja to racja.... nie wiedziałem o tym :D

Pod spodem masz dopisane w nawiasie, że return false anuluje akcję spod href i wykonuje tylko js. Sprawdź sobie, wpisz np.

klik i sprawdź, czy zadziała.

Ale jest jeden irytujący problem z używaniem href="#". Ustawia nam stronę do góry :<

a propos javascript:, można to zastąpić taką konstrukcją:

... ```

(return false żeby link nie zadziałał)

javascript: działa tylko dlatego, że przeglądarka traktuje to jako protokół JavaScript i odpala odpowiednio. Nie polecam absolutnie używać tego.

a znacznik link, base czy tez area??