Delphi 6 Vademecum profesjonalisty. Tom I

Ktos
del6vp.jpgAutorzy: Xavier Pacheco, Steve Teixeira
Tłumaczenie: Andrzej Grażyński
ISBN: 83-7197-690-9
Tytuł oryginału: Delphi 6 Developer's Guide
Format: B5, stron: 624
Zawiera CD-ROM

Cena: 75 zł w sklepie internetowym Helionu

Delphi 6 Vademecum profesjonalisty Tom I jest naprawdę bardzo cennym źródłem informacji dla zaawansowanych programistów Delphi. Książka dzieli się na 4 części. Pierwsza z nich omawia podstawy Delphi, historię, interesujące zagadnienia związane z IDE, strukturę języka Object Pascal, także porównując do C, <wiki href="Java">Javy</wiki> i <wiki href="Visual Basic">Visual Basica</wiki>. W drugiej części mamy opisane tworzenie aplikacji przenośnych Delphi-Kylix, aplikacje wielowątkowe i biblioteki DLL. Część III poświęcona jest dostępowi do baz danych, a kolejna - tworzeniu komponentów.

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ta książkę uznałem - to nie dla mnie. Ale pozostałe były jednak zbyt... mało interesujące - mnie interesowały zagadnienia zaawansowane, więc w końcu zakupiłem za ok. 60 zł w MediaMarkt książkę i oddałem się lekturze. Pobieżny rzut oka na treść spowodował reakcję "o Jezu, jakie to trudne! nic nie rozumiem!". Ale trochę czasu pozwoliło mi się wgryźć w tematykę i uznałem książkę za bardzo wartościowe źródło informacji. Bardzo zainteresował mnie rozdział o historii Delphi, omówienie wersji itd. Dalej myślałem, ze opis języka to już nie dla mnie, ale jest on jednak bardzo czytelny i wyjaśnia zagadnienia w nowy sposób, idealny dla doświadczonego programisty. Znakomity jest rozdział o tworzeniu komponentów, wielowątkowości... Listingi są dokładnie opisane, skomentowane - przyjemne do czytania. Ważne, że są w całości na dołączonej płycie CD.

Obecnie cały czas polecam tą książkę jeśli chodzi o trudniejsze zagadnienia jak wielowątkowość czy biblioteki DLL. Naprawdę, jest co poczytać! Dodam może, że o przeciążaniu funkcji także się z tej książki dowiedziałem i na jej podstawie napisałem artykuł, który znajduje się na 4programmers.

Spis treści znajdziecie na http://helion.pl/ksiazki/del6vp.htm - jest zbyt długi by go tu umieszczać.

MOja ocena: 5/6

8 komentarzy

oj Adam, wiesz... książki nigdy nie tracą na wartości (nawet jeśli autor nie nadaje się na pisarza). To, że większość z nas zna tą książkę (mniejsza większość przeczytałą ją) to nie znaczy, że nigdy tu nie wejdzie ktoś kto jej nie zna i przeczyta tą recenzję :)

Zgadzam się :)

Dobra, ale posiadając "Kompedium Programisty" i "Praktykę Programowania" wyjdziecie lepiej, ponieważ te dwie książki zajmują sie konkretnym aspektem Delphi, a Vademekum prubuje zrobić to w jednej pozycji. Ale i tak polecam. Najlepsze było wademekum do Delphi4.

Nie Marco tylko wydawnictwo MIKOM

Książka jest bardzo dobra ale za kilka dni ukaże się bardzo dobra książka Pana Marco Cantu Delphi 7, mam książkę tego samego autora do Delphi 6. W tej nowszej będzie znacznie więcej. Szkoda tylko, że sprzedają ją tylko w wydawnictwie MIKOM. Polecam wszystkim dla mnie Marco Cantu to autorytet.

No i gut - o to chodzi :)
Tylko jedna uwaga: juz poprawilem, ale nie jest konieczne w ogole wstawianie tagow br (nowa linia) oraz faktycznie nowej linii.

System automatycznie konwertuje nowe linie - \n na znaczniki br wiec prosze stosowac albo to albo to ale nie razem.

no prosze jak szybko zabrales sie do pracy :D kto pierwszy ten lepszy (nie liczac Adama) :)

Ksiazka o Delphi 7 dopiero teraz? Oj, spoznil sie Marco, skoro juz Delphi 8 wchodzi...